Stonks Nedir? Not Stonks Ne Demek?

Siz de sosyal medyada sıklıkla karşınıza çıkan “Stonks” ve “Not Stonks” kelimelerinin ne anlama geldiğini merak mı ediyorsunuz? Sizler için bu yazımızda ”Stonks meme nedir” sorunuza cevap verdik.

Stonks Nedir?

Öncelikle kafa karışıklığını ortadan kaldırmak için “memes nedir?” sorunuza cevap verelim. Okunuşu “miim” olan bu kelime sosyal medyada bir reklam veya film sahnesinin aynı sahnenin görseliyle o sahnede kullanılan repliğin farklı durumlar için tekrar edilerek kullanılmasıdır.

Bu durum sosyal medyada yaygınlaştıkça sosyal medya kullanıcılarının yaratıcılığı ile birçok farklı sahne veya görsel çeşitli yazılarla İM (Internet Memes) dediğimiz alanı oluşturdu.

Stonks da bu İM’lerden birisi. Aslında stonks kelimesi İngilizce “Stocks” kelimesinin yanlış yazılmış halidir. Borsa tablasının önünde önünde duran bir karakterle birlikte kullanılmaktadır ve yazıyla birlikte yukarı yönlü bir ok bulunmaktadır.

Burada Stonks bir kişinin aldığı ekonomik bir karar sonrası kâr elde etmesini anlatmak için kullanılır. Zamanla sosyal medyada popülerleşen bu “meme” oluşturulduğu kalıbın dışarısına çıkmış ve herhangi birisinin aldığı bir kararın olumlu sonuçlandığı hemen hemen her durum için kullanılmaya başlamıştır.

Not Stonks Nedir?

Not Stonks kelimesi yukarda tanıttığımız Stonks kelimesinin olumsuz halidir. Borsa tabelasının önünde duran karakter ve zarar ettiğini ifade eden aşağı yönlü bir okla birlikte kullanılmaktadır.

Not Stonks da popülerliği gereğince günümüz sosyal medyasında sadece olumsuz ekonomik kararlar için değil hayatımızdaki bütün olumsuz kararlarımız sonrasında kullanılmaya başlamıştır.

Yorum yapın