Riot ID Değiştirme

Siz de Riot id, sihirdar adı ve Riot hesabı gibi terimler yüzünden kafa karışıklığı mı yaşıyorsunuz? Bu yazımızda sizler için Riot ID ile ilgili detayları anlattık.

Riot ID Nedir?

Riot ID, Riot Games firmasının sahip olduğu League of Runeterra, Proje A ve Wild Rift gibi bütün oyunları kapsayan hatta gelecekte Riot Games’in çıkaracağı diğer oyunları da kapsayacak olan yeni nesil “Sihirdar Adı” (oyun içinde görülen isim)’dir.

Riot ID, Riot hesabından (Account) yani kullanıcı adından farklı olarak oyun içerisinde gözükmesi üzerine tasarlanmıştır ve iki kısımdan oluşur.

Riot ID Nerede Görünür?

Riot ID’yi oluşturan bu iki kısım oyun içi adınız ve kare (#) işaretinden sonraki üç ya da beş harf veya rakamdır. Kare işaretinden sonra gelen kısım oyun içinde gözükmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Ancak arkadaş listesi kısmında ekli kişilerde gözükecek şekildedir.

Böylece oyun içi isim alırken çok daha esnek olabileceksiniz çünkü kare işaretinden öncesi ve sonrası özgün olduğu sürece bütününün özgün olması gerekmemekte.

Bu sistem sayesinde League of Legends’da da sihirdar adı sisteminden Riot ID’ye geçildiğinde nick değiştirme gerekliliği ortadan kalkmış olacak.

Riot ID Nasıl Değiştirilir?

Riot ID’nizi değiştirmek ve kişiselleştirmek için Riot destek kısmından ya da riot games giriş ekranından (tr giriş) hesabınıza giriş yapmanız gerekmekte. Daha sonra “hesap yönetimi” kısmından Riot ID bölümüne geçmelisiniz.

Buradan Riot ID’nizi her 30 günde bir bedelsiz olarak değiştirebilirsiniz. Buradan sadece oyun içi ad değiştirme işlemini değil aynı zamanda etiketinizi de kişiselleştirme işlemini de gerçekleştirebilirsiniz.

Şunu da ekleyelim ki League of Legends için Riot ID’ye geçiş henüz gerçekleşmeyecek. Uzun zamandır piyasada olan ve çok fazla kullanıcısı olan bu oyunda isim değiştirme ya da yeni isim bulmak bir hayli zor.

Bu etiket sistemi sayesinde adın ve etiketin tek başına özgün olması gerekmediği için ister yeni hesap aç ister yeni isim değiştirin kullanabileceğiniz isimlerin sayısı bir hayli artmış olacak.

Sihirdar adı değiştirdiğinizde henüz Riot ID’nizi değiştirmediyseniz Rıot id de değişir. Lol hesap sayfasından Riot ID değiştirilene kadar sihirdar adı ve Riot id birbirine bağlı kalır.

Kesin tarihi belli olmasa da 2021 yılı içerinde Riot ID sistemine geçiş yapılacak. Riot ID sistemi hali hazırda kullanılan sihirdar adı sisteminden daha esnek olduğundan bu geçiş esnasında mevcut isminizi kaybetmeyeceksiniz bunun yerine sadece oyun dışında görülecek olan bir etiket eklenecek.

Yorum yapın