Xayah Counter (CT)

Siz de Xayah’a karşı oynarken zorlanıyor musunuz? Bu yazımızda League Of Legends karakterlerinden Xayah’a karşı nasıl oynamamız gerektiğini anlatacağım.

Xayah’a karşı nasıl oynayacağımızı anlayabilmek için ”Xayah nasıl oynanır?” sorusuna cevap verelim ve gelin ilk olarak Xayah’ı tanıyalım.

Xayah

Xayah yetenek kiti (Skill seti) bakımından diğer ADC (saldırı Gücü Taşıyıcısı – Attack Damage Carry) karakterlerden farklı bir oynanışa sahiptir. Xayah’ı özel kılan en büyük etken takım savaşlarında (Team Fight), küçük çatışmalarda (Skirmish) veya bire bir düellolarda kendisini ayıklayabilme kabiliyetidir.

Normal saldırıları yetenek kitinden gelen ekstra saldırı hızıyla ölümcül bir silah halini alırken, pasifinden gelen tüy yüklerinin üzerine gelen rakipleri yerine sabitleme özelliği ve verdiği hasarla Xayah kovalaması da durdurması da en zor olan ADC’lerden birisidir.

Xayah Skilleri

 • Pasif : Kusursuz Kesik

Xayah’ın bir yetenek kullandıktan sonraki normal saldırıları, saldırı hattındaki bütün rakiplere isabet eder ve düştüğü yerde tüy bırakır.

 • Q : Çifte Hançer

Xayah hasar veren doğrusal iki adet hançer fırlatır. Bu hançerler düştükleri yerde tüy olarak kalır.

 • W : Amansız Hiddet

Xayah normal saldırı hızı veren ve hasarını arttıran tüylerden fırtına oluşturur. Bu fırtına bir takip şampiyona hasar verirse Xayah hareket hızı kazanır.

 • E : Keskin Çekim

Xayah fırlattığı bütün tüyleri geri çağırır. Tüylerden isabet alan rakipler hasar görür ve üç veya üzerinde tüyden hasar alan hedefler yerine sabitlenir.

 • R : Tüy Fırtınası

Xayah havaya zıplayarak hedef alınamaz hale gelir ve konik bir alan şeklinde hançerler fırlatır. Fırlattığı hançerler düştükleri yerde tüy olarak kalır.

Xayah Counterları (Counters)

Xayah’ı counterlamanın en etkili yolu diğer saldırı gücü taşıyıcılarına nispeten daha kısa olan saldırı menzilinden geçmektedir. Her ne kadar güçlü bir düellocu olsa da Xayah tam potansiyeline kavuşmak (scale olmak) için zamana ve kaynağa ihtiyaç duyar.

Kısa saldırı menzili ve koridor aşamasında desteğine olan bağımlılığı Xayah’ın değerlendirilmesi gereken zayıflıklarındandır. Koridor aşamasında hasarının büyük kısmını pasif yükleriyle yere bıraktığı tüylerden sağlamaktadır.

Koridor esnasında veya düellolarda Xayah ve tüyleri arasında kalmadan (eğer ADC rolündeyseniz Xayah’a paralel vur kaç yaparak) savaşarak erken ve orta oyunda Xayah’ın sahip olduğu hasarın %60 kadarından kaçınabilirsiniz.

En popüler Xayah ctleri uzak mesafeden saldırı yapabilen, anlık konum değiştirebilen veya yetenekleri bloklayabilen karakterlerdir. Bu karakterlerden istatistiksel olarak Xayah’a karşı en çok kazanma oranına sahip olanları aşağıya yazıyorum.

 • Caitlyn
 • Jinx
 • Ezreal
 • Samira
 • Draven

Saldırı gücü taşıyıcılarının yanı sıra Xayah’ı destek tercihinizle de counterlayabilirsiniz. Destek karakterleri arasında Xayah’a karşı son derece etkili olan tank destekler ve büyücü destekler mevcut.

 • Braum
 • Zyra
 • Karma

Xayah’a karşı oynarken Braum seçerek Braum’un sahip olduğu kapı yeteği ile Xayah’ın tüy biriktirmesini engelleyebilir veya tüyleri kendisine çekmesini engelleyebilirsiniz. Koridor aşamasında Xayah’ın en etkili silahı pasif yükleriyle biriktirdiği tüylerin geri dönüş hasarıdır.

Tüyleri engellemek yerine kısa menzili üzerinden Xayah’ı cezalandırmakta başka bir tercih. Karma ve Zyra gibi alan hakimiyetine ve yüksek hasarlara sahip menzilli destekler kolayca Xayah’ı koridordan atabilir veya darlayabilir.

Xayah’a Karşı Oynama Taktikleri

Xayah koridor aşamasında çok büyük ölçüde yanında bulunan destek karaktere ve tüylerinin geri dönüş hasarına muhtaç bir karakterdir.

 • İlk olarak seçim esnasında Xayah seçimini görürseniz son derece uyumlu olduğu partneri Rakan’ı seçerek veya yasaklayarak Xayah and Rakan’ı ayırıp büyük bir darbe vurabilirsiniz. Çünkü; hikayesinden de bildiğimiz üzere Xayah ve Rakan çok iyi bir ikilidir.
 • Oynanış esnasında hasarının çok büyük bir kısmını geri çağırdığı tüylerden çıkaran Xayah’a karşı en çok dikkat edilmesi gereken husus bu tüylerle Xayah arasında kalmaktan kaçınmaktan geçmekte. Hızlı bir şekilde yer değiştirebilen karakterler bu hasardan kaçabildiği için Xayaha koridorda zor zamanlar yaşatır.
 • Caitlyn, Jinx gibi yüksek saldırı menziline sahip olan karakterler henüz koridor aşamasının başından itibaren güvenli mesafeden karşılık almadan Xayah’a yapacağı normal saldırılar ile koridor üstünlüğüne eline alıp Xayah’ı oyun dışı bırakabilir.
 • Samira ise Xayah karşısındaki en güçlü saldırıcı gücü taşıyıcısıdır desek yanlış olmaz. Hem anlık yer değiştirebilme kabiliyeti hem de W yeteneğinden gelen menzilli saldırıları bloklama yeteneği sayesinde Samira Xayah için bir kabustur.
 • Tek yapmanız gereken tüyleri çektiği esnada W yeteneğinizi kullanmak veya E yeteneğiniz ile tüyler ve Xayah arasındaki hattan ayrılmak.
 • Xayah’a karşı oynarken yanındaki destek karakterine çok dikkat etmelisiniz. Xayah genellikle yanında rakibin üzerine gidip kitle kontrol uygulayarak Xayah’a yeterince tüy biriktirebileceği zamanı kazandıran destekleri tercih eder.
 • Rakip desteğin yapacağı başarılı bir saldırı (Engage) Xayah tarafından anında öldürülmenize sebep olabilir.
 • Xayah geriye doğru vur-kaç yapmakta (Kite) son derece başarılıdır. Düz bir hatta Xayah’ı kovalamamalısınız. Vur-kaç esnasında biriktirdiği tüylerin geri dönüş hasarına maruz kalırsanız %60-70 can mertebesinden ölmenize sebep olabilir.
 • Xayah’a kule altı yapmak son derece riskli olabilir. Ultisi sayesinde saldırı alınamaz hale gelmesi ve arkanıza fırlatacağı tüylere dikkat edin.

Yorum yapın