Repack ve Reloaded Nedir? (Torrent)

Genellikle torrent dosyaları aracılığıyla indirmek istediğimiz oyunlarda karşımıza çıkan ifadeler olan Reloaded ve Repack nedir?

Birçoğumuz yükselen dolar kuru ve birden çok oyunu oynama gayemizden ötürü torrent aracılığıyla oyun indirmekteyiz. “GTA V Reloaded” ya da “PES 2018 Repack” gibi ifadelere bu yüzden sıklıkla rastlarız.

İki ifadeye aynı anda rastlıyor oluşumuzun en önemli nedeni de hiç şüphesiz bunların oyun versiyonlarını tanımlıyor oluşlarıdır.

Repack nedir?

Bir oyunun adının önünde “Repack” ifadesini gördüğümüzde o oyunun dosya boyutlarının küçültüldüğünü anlayabiliriz.

İnternete erişim sağlayan herkes aynı özelliklere sahip olan bağlantılar kullanmıyor. Dolayısıyla indirilecek olan dosya boyutlarının küçültülmesine yönelik bir çaba olarak Repack, torrentle indirme yaparken bir alternatiftir.

Bağlantı hızları ya da donanım depolama kapasiteleri kısıtlı olanlar için bir kolaylık sağlanması amaçlanır. Herhangi bir oyunun büyük boyutlu dosyaları üzerinde ciddi bir sıkıştırma işlemi yapılır ve oyun bu şekilde torrentle indirilmek üzere sitede sunulur.

Oyunun Repack sürümünden faydalanmak isteyenler de büyük boyutlu olan sıkıştırılmamış hâli yerine, bunu tercih ederler. Bu sayede hem internet bağlantı hızlarının kapasitesinin üzerinde dosya indirme yüküyle uğraşmazlar hem de depolama alanlarından tasarruf etmiş olurlar.

Reloaded nedir?

Reloaded sürüm ise oyunların sıkıştırılmamış ancak gereksiz eklentilerinin temizlenerek düzenlenmiş hâlidir.

Bu sürüm de yine torrent aracılığıyla sunulabilir ve oyun indirmek isteyenler tarafından güvenle bu sürüm de kullanılabilir.

Bu sürümün avantajı oyunun orijinali ile birebir dosya boyutları ve içeriğine sahip olmasıdır. Yalnızca ek dil dosyaları ya da jenerik videoları oyunun içinden özenle temizlenmiş ve oyun daha stabil hâle getirilmiştir.

Reloaded sürümde oyundaki gereksiz dosyalar duruma göre tamamen kaldırılabilir ya da silinebilir. Bunu, piyasaya sürülen orijinal oyunun cracklenmiş hâlini internet üzerinden paylaşan kişiler belirler.

Crack nedir?

Bu arada crack ne demek? Crack, oyunun korsan olarak da oynanabilmesini sağlayan bir yöntemdir.

Adından da anlaşılacağı üzere orijinal dosyalar kırılır, yani onların birer kopyaları oluşturulabilir hâle getirilir. Bu sayede ortada oyunun sadece orijinal olarak oynanması gibi bir zorunluluk kalmaz. Repack de Reloaded sürüm de oyunların cracklenmiş hâlleridir.

Yorum yapın