eMMC Disk Nedir?

eMMC disk nedir? eMMC nedir? eMMC ne demek?

Bu sorular eMMC disk hakkında yanıtı en çok merak edilen sorulardan üçüdür.

Günümüzde oldukça popüler hâle gelen eMMC diğer disklerle mukayese edildiğinde çok küçük boyutludur. Ancak diğer disklere göre veri kopyalama ve yazma hızlarında oldukça öndedir.

Hızlı bir depolama belleği olmasına karşın küçük boyutlu bir alan sunması bir dezavantajdır. Örneğin emmc diske bir işletim sistemi kurulursa geri kalan alanından faydalanmak neredeyse imkânsızdır. Bütün bunlara rağmen hızlı veri akışı imkânı vermesi açısından tercih edilmektedir.

Peki eMMC kapasitesi nedir?

Emmc disk kapasitesi en küçük 32GB’tır. Piyasada en büyük boyutlu eMMC diskler ise 128GB’tan yukarı değildir.

Bu açıdan düşünüldüğünde oldukça kısıtlı bir depolama kapasitesi sunar. Ancak diskler arasındaki en hızlı türlerden biri olan SSD’den bile daha hızlı veri akışı imkânı sağlaması eMMC’yi oldukça pratik bir disk hâline getirir.

İkisi de hız konusunda ön plana çıkan diskler oldukları için sürekli karşılaştırılırlar.

Genellikle düşük kapasiteli veri depolama özelliği ile piyasaya sürülen notebooklarda rastlanan eMMC diskin açılımı Embedded Multimedia Card’dır. Bunun anlamı gömülü olarak kullanılma imkânının olduğu bir multimedya kartıdır.

1997’de Sandisk tarafından piyasaya sürülen bu diskler veri depolama konusunda büyük boyutlar isteyenler için tavsiye edilmez. Ancak küçük boyutlu depolama ihtiyaçlarını karşılamada oldukça verimli bir disktir.

Kullanılan bilgisayarlarda, telefonlarda ve tabletlerde dâhili olarak rastlanabilen eMMC diskler eğer depolama sorunu yaşarsanız artırılabilirlik konusunda size herhangi bir kolaylık sağlamaz.

Burada da imdada elbette tak-çalıştır kullanılabilen mikro depolama aygıtları yetişecektir. MicroSD kart olarak anılan bu kartlar, bilgisayarınızda herhangi bir depolama sıkıntısı yaşadığınızda size haricî olarak yer açabilme imkânı sunar.

eMMC ve SSD arasındaki fark nedir?

SSD’lerin donanımsal olarak çıkarılıp takılma konusunda zahmetsiz oluşları, onları eMMC’lerden bir adım öne taşır.

eMMC’ler ise bulunduğu cihaza entegredir ve herhangi bir şekilde çıkarılamaz, kapasitesi artırılamaz, değiştirilemez. Bu yönden mukayese edildiklerin SSD daha avantajlı görünmektedir.

SSD fiyat bakımından eMMC’den çok daha pahalıdır. Bunun nedeni donanımsal özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

eMMC depolama aygıtı ile piyasaya sürülmüş bilgisayarlar, SSD’ler ile piyasaya sürülen bilgisayarlardan çok daha ucuzdur.

Eğer veri depolama konusunda büyük boyutlarla çalışmayacaksanız, ekonomik olarak en uygunu eMMC olacaktır. Ancak herhangi bir yüksek dosya boyutu olan oyun ya da yazılım kullanmak istiyorsanız eMMC hiçbir şekilde verimli çalışmanıza imkân vermez.

Kısıtlı depolama kapasitesi yüzünden yalnızca küçük boyutlu dosyaların içinde yer alabileceği bir disk olarak eMMC, SSD’ye göre bu konuda oldukça geride kalmaktadır. Bu yüzden herhangi bir bilgisayar satın alacağınızda depolama donanımını kontrol edin.

Yorum yapın