GTA 5 FPS Gösterme

Oyuncular, oyunlardaki bağlantı hızlarını ölçebilmek adına FPS değerlerini görmek ister. FPS Sayacı her oyunda bulunmaz. GTA 5 FPS gösterme özelliğini aktif etmek için harici yazılım ve programlarla bilgisayara entegre edilerek çalıştırılabilir.  FPS kavramını artık günümüzde bilmeyen kalmadı. Bilgisayar oyunu oynayan kişilerle beraber hayatımıza giren FPS artık bizden birisi gibi olmuş denilebilir. Genelde birçok kişi oyunları Steam üzerinden almaktadır. Bu nedenle Steam FPS gösterme olayının son zamanlarda çokca artmaya başladığını söyleyebiliriz. Bu yazımız içerisinde GTA 5 FPS gösterme işlemi nasıl yapılır ve oyun içerisinde FPS’ye nasıl bakılır sorusuna ayrıntıları ile beraber yanıt vermeye çalışacağız

FPS Sayacı bizlere oyun içerisindeki performansımızı gösterir. Ekran kartının 1 saniye içerindeki çizdiği kare anlamına gelen FPS, oyun oynama kalitesine büyük oranda etki etmektedir. Bu değer ne kadar yüksekse oyunlardan alınan performans o kadar yüksektir. Oyunlarda profesyonelleşmek için FPS değerinin önemli olduğunu düşünüyorsan sürekli ölçmek gerektiğini bilmeniz gerekiyor.

FPS Sayacı Nasıl Açılır?

Oyun içinde FPS görme işlemini hem Steam hem de harici yazılımlar üzerinden yapabilirsiniz. Eğer oyunu Steam üzerinden aldıysanız Steam’ın kendi FPS sayacı olduğunu göreceksiniz. Oyun sırasında FPS görmek istiyorsanız öncelikle Steam oyun motorunda iken sol üst bölümde bulunan logoya tıklamanız gerekiyor. Burada karşınıza Ayarlar çıkacaktır. Ayarlara girdiğinizde Oyun İçi bölümünden “Oyun içi FPS sayacı” kutusunu işaretlemeniz gerekiyor. Bu işaretlemeyi yaptıktan sonra hangi Steam oyuna girerseniz girin oyun içerisinde FPS değeriniz görünecektir. Hatta FPS’in hangi renkte görüneceği, nerede duracağına dahi siz karar verebilirsiniz.

Fraps İle Oyunlarda FPS Gösterme

Fraps FPS gösterme konusunda en çok tercih edilen yazılımlardan birisidir. Tamamen ücretsiz ve kolay kullanılabiliyor olmasından dolayı tercih edilmektedir. Hemen hemen piyasada bulunan tüm oyunlarla uyumludur. Fraps’ı internet sitesinden indirip kurduktan sonra FPS bölümüne girin. Burada ekranın hangi bölümünde bulunacağını belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda atacağınız tuşlar sayesinde açıp kapatabilir, rengini değiştirebilirsiniz. FPS gösterme programı içerisinde Fraps’ın özel bir yere sahip olduğunu göreceksiniz.

Oyun oynarken FPS görme oldukça önemlidir. FPS internet hızınız başta olmak üzere birçok detay hakkında bilgiler verir. Yukarıdaki yöntemler üzerinden kolay bir şekilde FPS ölçümü yapabilirsiniz.

Yorum yapın