Espor nedir? Nasıl Esporcu olabilirim?

Espor, özellikle son zamanlarda popüler hale gelen bir spor dalıdır. Ancak normal bir spor dalından farklı olarak bilgisayar oyunları üzerinden liglerin meydana gelmesinden oluşmaktadır. Gerçekleşen ligler daima profesyonel bir şekilde gerçekleşerek sadece profesyonel oyuncular tarafından oynanmaktadır.

Ülkemizde yeni yeni adı duyulmaya başlanan espor aslında tüm dünya çapında yoğun bir ilgi görmektedir. İlk olarak bir dönemin popüler oyunları olarak görülen Counter Strike ve League of Legend  oyunları ile espor rekabeti gündeme gelmiştir. Aldığı yoğun ilgi ile günümüzün en çok adından bahsettiren spor dalı haline geldi.

ESporcu Nasıl Olunur? Nasıl Lisans Alabilirim?

Günümüzde en çok kazandıran spor dalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem popüler bir spor dalı olması hem de yüksek kazançlar sağlaması ile bu spor dalında ilerlemek isteyen kişi sayısı oldukça fazladır. Ancak bu spor dalında ilerlemek için öncelikle lisans alınması gerekiyor. Ülkemizde de oldukça yayılması ile günümüzde şuan Gençlik ve spor bakanlığı bünyesinde bulunan bir spor kategorisi oldu. Bundan dolayı espor lisansı alabilmek için öncelikle gerekli belgelerin toparlanarak ilgili birime başvuru yapılması gerekiyor. Lisans için gerekli olan belgeler ise;

T.C kimlik numarası beyanı, sağlık raporu, tescil fişi ve iki adet vesikalık fotoğraf bulunması gerekiyor.  Esporcu olmak için Gerekli olan tüm belgelerin temini durumunda menajerler aracılığı ile  yapılıyor. Hazırlanan belgeler ilçe müdürlüğü tarafından onaylanıyor ve ardından ise lisans servisine iletiliyor.

E-Spor

Ancak şunu da belirtmeliyiz ki doktor tarafından alınması gereken sağlık belgesinde bilgisayar oynamanız için hiçbir engelin olmadığının belirtilmesi gerekiyor.

Espor Oyuncu Kazançları

Espor oyuncusu kazançları, oyuncuların sınıfına göre değişmektedir. Ancak günümüzde en iyi oyuncuların aldığı miktarlar incelendiğinde bu miktarın yaklaşık olarak 1 milyar dolardan fazla olduğu belirtilmiştir.

Espor Oyunları Nedir?

• Pes

• Zula

• Pubg

• League of legends

• Counter Strike

• Wolfteam

• Fifa

Yazmadığımız sizlerinde bildiği Espor oyunları varsa yorumda bulunmayı unutmayınız.

Yorum yapın