En İyi MMORPG Oyunlar (2024)

MMORPG oyunlar özellikle bir dönem her Türk oyuncu tarafından oynanıyordu. Zamanla popülerliği düşen bu oyunlar yine de belirli bir kitle tarafından oynanmaya devam ediliyor. 2020 yılında daha modern daha profesyonel oyunlar çıksa da MMORPG türüne olan ilginin bitmediğini görüyoruz. Kendisine has özel içeriklere sahip olan bu oyunlar, piyasaya çıktıklarından 20 yıl geçse bile oynanmaya devam ediliyorlar. Oyun oynamaktan keyif alan kişilere bu yazımız içerisinde mmorpg tavsiye oluşturmaya çalıştık. Bu liste oyun arayışınızı en azından kısa süreli de olsa sona erdirecektir.

World of Warcraft

Online MMORPG oyunlar içerisinde World of Warcraft oyunun ilk sırada olduğunu söyleyebiliriz. Oyun piyasaya çıktığı ilk dönemde dünyayı kasıp kavurmuştu. Ancak zaman içerisinde oyunda bir takım bozulmalar meydana geldiğini söyleyebiliriz. Warcraft oyununa başlamak şu an büyük bir hata olacaktır. Gününüzün büyük bir bölümünü bu oyuna ayırmak istemiyorsanız bu oyundan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Black Desert Online

En İyi PVP oyunları içerisinde ikinci sırada Black Desert Online yer alıyor. Tüm RPG oyuncularının oynamaktan keyif aldığı bu oyunda grafiklerin oldukça kusursuz olduğunu söyleyebilirim. Grafiklerin yanı sıra gösterişli savaş sahnelerinden dolayı tercih edilen Black Desert Online, oyun zevkini üst noktalara çıkarıyor. BDO içerisine girdiğinizde tamamen bu oyuna özel ticaret sisteminin bulunduğunu göreceksiniz. MMORPG oyun önerisi isteyen kişilere önerilen Black Desert Online’nın tek kötü yanı P2W olmasıdır.

Knight Online

En çok oynanan MMORPG oyunlar içerisinde yer alan Knight Online, günümüzde hala kendisine özel bir kitleye sahiptir. Bir dönem tüm internet kafelerde yer alan bu oyun birçok insanın ana geçim kaynağından birisi olmuştur. 2002 yılında piyasaya sürülen bu oyun ilk başta MGame Corporation tarafından yönetiliyordu. Türk oyun şirket NTT Game oyunu satın alınca dünyanın en popüler oyunu tamamen bizlere özel oldu. Tarihte birçok oyun popülerliğini kaybetse de Knight asla popülerliğini kaybetmemiştir.

Metin2

Uzakdoğu’nun en çok oynanan oyunlarından birisi olan Metin2’yi de listemize eklemek istiyoruz. Grafikleri MMORPG oyunlara nazaran oldukça kötüdür. Ancak hikayesi ve eğlenceli farm yapısından dolayı birçok kişi Knight gibi bu oyunun bağımlısı olmuştur. Ülkemizde Metin2’nın orijinal versiyonundan çok kolaylaştırılmış korsan sunucuları oynanmaktadır. Bilgisayar ile tanışmış birçok genç oyuncu Knight ile beraber Metin2 ile de zamanlarını geçirmektedir.

Silkroad Online

Uzakdoğu’nun en çok oynanan oyunlardan birisi de Silkroad Online’dir. Türkiye’de çok özel bir kitle tarafından oynanan bu oyunun piyasaya sürüm tarihi en az WoW kadar eskidir. Aynı Metin2’de olduğu gibi bu oyunun da ülkemizde orijinal sunucundan ziyade korsan sunucusu oynanmaktadır. Silkroad Online P2W denilen paraya dayalı bir sisteme sahip olmasından dolayı her gün oyuncu kaybetmektedir. Ülkemizde Silkroad Online üzerinden gelir elde eden birçok kişi bulunmaktadır.

Aion: The Tower of Eternity

MMORPG oyun listesi içerisinde genelde son sıralarda olan Aion’un aslında daha yüksek bir sıralamaya sahip olması gerektiğini düşünüyoruz. Oldukça özgün bir oyun tarzına sahip olan Aion World of Warcraft’a büyük oranda benzemektedir. Tamamen ücretsiz olan oyun üst düzey kervan ticaret sistemine sahiptir. Oyunun temel mantığı Uzakdoğu oyunlarının hemen hemen hepsinde olan canavar kes, eşya topla, karakterini geliştir üzerinedir.

Neverwinter

Yeni MMORPG oyunlar listemizin son sırasında Neverwinter yer alıyor. Oldukça geniş bir kurguya sahip olan bu oyunda karakterlerin çok kusursuz olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle rol yapma oyunlarına karşı ilginiz varsa bu oyundaki karakterlere aşık olabilirsiniz. Oyunun kurgusu ve ilerleyişinin fantastik kitaplardan esinlenerek oluşturulduğunu söyleyebiliriz.

“En İyi MMORPG Oyunlar (2024)” üzerine 2 yorum

Yorum yapın