Cep Telefonu Alırken Bunlara Dikkat !

Teknolojinin ve akıllı telefonların ortaya çıkıp gelişmesiyle cep telefonları hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Siz de cep telefonu seçerken nelere dikkat edeceğinizi bilmiyorsanız bu yazımız tam size göre.

Teknolojinin hızlı gelişimi cep telefonu piyasasını da doğrudan etkiliyor. Yeni aldığınız telefonunuz çok geçmeden eski, demode bir hale geliyor veya verdiğiniz paradan istediğiniz performansı alamayabiliyorsunuz.

Sahip olacağınız yeni telefonun özelliklerinin kısa sürede işlevini kaybetmesini istemiyorsanız üzerinde duracağımız hususlara kesinlikle dikkat edin.

Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Akıllı telefonlar en çok yüksek kalitede fotoğraf çekmek, oyun oynamak ve eğlence kategorisindeki uygulamalardan faydalanmak için kullanılıyor.

Peki akıllı telefonu tercih ederken nelere dikkat etmeliyiz?

  • RAM

Akıllı telefonlarda performansı etkileyen en önemli bileşenlerden birisidir.

RAM kapasitenizin yüksek olması eş zamanlı kullandığınız uygulamalarda veya arka planda sürekli çalışan uygulamalarda telefonunuzun performansını stabil ve yüksek tutacaktır.

Günümüzde orta segment telefonlarda dahi 4GB RAM kullanılmaya başladı. Alacağınız telefonun RAM kapasitesinin 4GB’dan düşük olmamasına dikkat edin.

  • Depolama Alanı

Telefon seçiminde dikkat etmemiz gereken bir diğer husus ise depolama alanı. Depolama alanı düşük olan bir telefon tercih etmeniz kısa bir süre sonra yaşayacağınız depolama alanı sorunuyla bir hayli canınızı sıkacaktır.

Android telefonlarda depolama alanı Iphoneların aksine genellikle arttırılabilmekte.

Bu yüzden aldığınız telefonun depolama alanı ilk başta düşük olsa bile android özellikteki telefonlarda bu hafızayı sonradan arttırabilirsiniz.

  • İşlemci

Bir telefon alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi ise işlemci.

Android tipi telefonlarda genellikle Qualcomm’un Snapdragon işlemcileri kullanılmakta. Android bir telefon kullanıyorsanız işlemcinizin Snapdragon 800 serisi işlemciye sahip olduğundan emin olun.

Orta segment telefonlarda Snapdragon 600 serisi daha yaygın kullanılmakta. Bütçenize göre bu tip telefonları da tercih edebilirsiniz.

  • Ekran

Telefonun kullanıcı tarafından en aktif kullanılan kısmı olan ekran, memnuniyetimiz açısından bir hayli önemlidir.

Ekran çözünürlüğünüz ne kadar iyi olursa görüntü kalitesi de o kadar iyi olur. Ayrıca dayanıklı ve dokunmatik özelliği iyi olan bir ekran olmasına da dikkat edin.

  • Pil

Telefonlar artık hayatımızın ayrılmaz bir bütünü olduğu için ne kadar uzun süre kullanılabilir olursa bizim için o kadar iyi.

Nerdeyse günün büyük bölümünde telefonlar elimizden düşmediğinden ve hemen hemen her işimizi telefonlar üzerinden hallettiğimiz için gün bitmeden telefonun şarjı bitiyor.

Daha uzun bir pil ömrüne sahip olmak için telefonunuzda kullanılan pilin 3000 mAh veya üzerinde olmasına dikkat edin.

  • Kamera

Akıllı telefon üreticileri son dönemlerde piyasaya sürdükleri amiral gemisi telefonlar üzerinden birbirleriyle kıyasıya bir mücadele içerisinde. Amiral gemisi olarak adlandırılan bu telefonların kameraları çok yüksek çözünürlüğe ve çok iyi diyaframa sahip.

”Diyafram nedir?” diyecek olursanız diyafram objeden yansıyan ışınların aynanın üzerine ne yoğunlukta düşeceğini belirleyen sisteme verilen addır. Cep telefonlarında ise ışığın kontrolü bu sistemler üzerinden yapılır.

Telefon tercih ederken kamera çözünürlüğünü ve diyafram özelliğini göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Kısacası ağırlıklı kullanım alanınıza göre uygun telefon seçmek telefon ömrünüzü bir hayli uzatmakta.

Eğer oyun oynamaktan keyif alıyorsanız yüksek RAM kapasitesine ve güçlü bir işlemciye ihtiyacınız varken, sosyal medyada paylaşım yapmayı fotoğraf çekmeyi seviyorsanız kaliteli çözünürlüğe sahip cep telefonuna ihtiyacınız var.

Bütçeniz el veriyorsa tabi hepsini birden size sunan yüksek kaliteli telefonları da tercih edebilirsiniz. Bu tercihlerinizde size yardımcı olabilmek için dikkat etmeniz gereken noktalara değinmeye çalıştık.

Yorum yapın