4K (Büyük Ekran) Televizyon Önerileri

Neredeyse günümüzdeki pek çok insan için teknolojik bir üründen daha çok bir ihtiyaç haline gelen televizyonlar, teknolojinin gelişimini sürdürmesiyle beraber çeşitliliğini arttırmaya devam etmekte.

Günümüzde televizyon pazarında birçok televizyon türü bulunuyor. Smart TV, LCD TV, LED TV, Curved TV gibi pek çok televizyon seçeneği önümüze sunuluyor.

Bu yazımızda sizler için son günlerde adını çok fazla duyduğumuz 4K yani pazar adıyla UHD (Ultra High Definition – Ultra Yüksek Çözünürlük) televizyonları inceleyip 4K televizyon önerilerinde bulunacağız.

HD, Full HD, Quad HD, 2K, 4K ve pazarda henüz çok yeni olan 8K gibi çözünürlük teknolojileri günden güne yayılmaya ve evlerimizdeki yerini almaya devam ediyor. Küçük ekrandan büyük ekran televizyonlara her geçen gün olabildiğince yüksek çözünürlüklü paneller geliştiriliyor.

4K bir televizyona sahip olsanız bile her zaman 4K çözünürlükte görüntüler izleyemeyebilirsiniz. Peki nedir bu 4K ve ne işe yarar gibi sorularınızı gelin cevaplayalım.

4K Nedir?

4K, 3840×2160 piksel değerine sahip bir çözünürlük formatıdır. 4K çözünürlüğe sahip bir televizyon yaklaşık olarak 8.3 milyon piksel değerine sahiptir. Kendisine göre daha eski ve yaygın olan Full HD çözünürlüğün 4 katına eşdeğerdir.

4K televizyonlar Tüketici Elektronikleri Derneği tarafından Ultra Yüksek Çözünürlük anlamına gelen UHD terimi ile tanıtılsa da aynı gün içerisinde Sony “4K Ultra Yüksek Çözünürlük” ifadesi ile tanıttığı bir televizyon çıkarınca diğer pek çok firma da bu yoldan gitti ve 4K Televizyon ismi ile hayatlarımıza girdi.

UHD ile 4K çözünürlük aynıdır demek doğru olsa da aralarında çok küçük bir fark vardır. UHD (Ultra HD, Ultra Yüksek Çözünürlük) aslında bir sinema formatıdır ve piksel oranı 4096×2160’tır. Bizlerin evlerine 4K olarak giren televizyonlar ise bu sinema formatının dijital halidir.

Televizyonlardaki bu 4K ismi televizyonun sahip olduğu 3840×2160 piksel oranındaki 3840’ın 4000 bine yuvarlanmış halinden gelmektedir. Yabancı dilde “K” ifadesinin 1000 anlamına gelmesinden türemiştir ve yaklaşık 4000 piksel sunan televizyonları temsilen 4K ismini almıştır.

4K televizyonlardaki 3840×2160 oranı bu televizyonlarda bulunan yatay ve dikey pikselleri temsil etmektedir. Verilen oranın bize anlatmak istediği ise 4K bir televizyonda 3840 yatay piksel ve 2160 dikey piksel gördüğümüzdür.

Bu parametrelerin değişmesi ve en-boy oranlarındaki değişimlerle telefon ekranlarında da 4K standardına erişilebilir.

4K Televizyonlarda Işık, Renk ve Ses Teknolojisi

4K televizyonlar bizlere sunduğu yüksek çözünürlüğün yanında, bu çözünürlüğün bize sunacağı deneyimin kalitesini arttıracak olan OLED, HDR, Dolby Atmos gibi ışık, renk ve ses teknolojileriyle birlikte kullanıcıya ulaştırılır.

4K çözünürlük ile bu teknolojilerin arasında doğrudan bir ilişki yoktur ama böyle yüksek çözünürlüğe sahip bir formatı bu teknolojilerden ayrı düşünmekte olmaz. Bu teknolojilere değinecek olursak;

HDR yani High Dynamic Range, Türkçe karşılığıyla Yüksek Dinamik Aralık ekranda gördüğünüz bir karede bulunan en parlak ve en karanlık noktalar arasındaki en doğru aralığı ifade eder.

4K Teknolojisinin Kullanıcıya Sundukları

Günümüzde yeni bir televizyon bakıyorsanız eğer 4K teknolojisi kesinlikle bu televizyonda bulunmalı.

4K bir televizyonda izlediğiniz görüntü, dizi, film veya yayın 4K değilde alt segmentler olan HD veya FHD sınıfına bile girse görüntü cihazınızın sahip olduğu teknolojiye göre ölçeklendiğinden çok daha kaliteli olacaktır.

4K Televizyon Seçimi

İzlediğimiz görüntü veya yayın 4K ise işte o zaman devreye giren bir parametre daha mevcut. Ekran büyüklüğü. 4K görüntünün farkını hissedebilmeniz için en az 40” (40 inç), öneri alacak olursanız ise 55” veya üzerinde bir ekrana ihtiyacınız var.

Büyük ekran 4K bir televizyonunuz olduğunda adeta pencereden dışarıyı izliyormuş hissi veren, ekranda gren ismi verilen gri ince veya iri halkalar barındırmayan daha gerçekçi bir görüntüye de sahip olacaksınız.

Büyük ekran televizyon seçerken alacağınız televizyonun 120 Hz ve üzeri olması ayrıca HDMI 2.1 bağlantısına da sahip olması önem arz etmekte.

Televizyon Yayınlarında 4K

Günümüzde televizyon yayınları 4K yapılmasa da yakın gelecekte 4K çözünürlük formatının yaygınlaşacağı göz ardı edilemez bir gerçek.

Amerikada gerçekleşen Amerikan Futbolu Ligi şampiyonluk maçı olan Super Bowl maçının 4K çözünürlükte yayınlanması bize bu yayınların önümüzdeki günlerde artacak olduğunu göstermekte.

Sizler için 4K nedir, 4K televizyon seçerken nelere dikkat edilmelidir, 4K deneyimini en iyi nasıl yaşarız gibi soruları cevaplamaya çalıştık. Dilerseniz piyasadaki en iyi büyük ekran 4K televizyonlara göz atabilir size ve bütçenize en uygun olanı seçebilirsiniz.

Yorum yapın