Yuumi Counter (CT)

Siz de Yuumi’ye karşı oynarken zorlanıyor musunuz? Bu yazımızda League Of Legends karakterlerinden Yuumi’ye karşı nasıl oynamanız gerektiğini anlatacağım. Yuumi’ye karşı nasıl oynayacağımızı anlayabilmek için gelin ilk olarak Yuumi’yi tanıyalım.

Yuumi

Yuumi Skill (Yetenek) kiti bakımından oyundaki diğer bütün karakterlerden ayrılan bir karakterdir. İlgi çekici skill kitiyle Yuumi destek sınıfı bir karakterdir.

Onu diğer karakterlerden ayıran en büyük özelliği ise takımındaki diğer karakterlere yapışarak hedef alınamaz hale gelmesidir. Bu Yuumi’nin en güçlü yanı olmasına karşın aynı zamanda Yuumi’yi diğer karakterlere muhtaç bir karakter haline getirmektedir.

Yuumi’nin karşısında oynarken bu zayıflığından bolca faydalanacağız.


Yuumi Skilleri

PASİF : DOKUZ CAN

Yuumi belirli aralıklarla rakiplere yaptığı normal saldırıda mana yeniler ve bu etkiyi takiben bir miktar kalkan kazanır. Bu normal saldırıdan aldığı kalkan üzerindeyken bir takım arkadaşına yapışırsa bu kalkanı takım arkadaşına devreder.

Q : SİNSİ ATIŞ

Yuumi isabet ettiği ilk hedefe hasar veren bir atış yapar. Yetenek kullanıldıktan hasar verene kadar geçen süre 1 saniyeyi aşarsa hasar alan hedefi yavaşlatır. Bir takım arkadaşına yapışık haldeyken yapılan atış fare imleci doğrutulsunda hareket ettirilebilir, yön değiştirilebilir.

W : SEN VE BEN!

Yuumi hedef takım arkadaşına doğru uçarak gider ve yapışır. Kuleler haricindeki düşman birimlerce hedef alınamaz hale gelir. Ekstra etki olarakta Yuuminin ve yapıştığı takım arkadaşının değişken kuvvetini arttırır.

E : ÇILDIRRR

Bu yetenek Yuumiyi iyileştirir ve saldırı hızı artışı sağlar. Eğer Yuumi bir takım arkadaşına yapışıksa bu etkiyi ona devreder.

R : SON SAYFA

Yuumi yoğunlaşarak yedi hasar dalgası gönderir. Bu hasar dalgalarından üçten fazla kez isabet alan hedefler yerine sabitlenir. Yuumi bu yeteneği kullanırken hareket edebilir, bir takım arkadaşına yapışabilir ve Çıldırrr yeteneğini kullanabilir.

Yuumi Counterları

Yuumiyi counterlamanın en etkili yolu Yuumi’nin en ayırt edici özelliği olan takım arkadaşına yapışarak hedef alınamaz hale gelmesini engellemektir.

Bunun için ise ihtiyaç duyduğumuz şey Yuumi bir takım arkadaşına yapışık değilken veya bir takım arkadaşından diğerine geçiş yaparken ki savunmasız anda Yuumiyi kitle kontrole sokmaktır.

Kitle kontrole maruz kaldığında Yuumi yeteneğinin bekleme süresi dolana kadar tekrar bir takım arkadaşına yapışamaz ve kolay hedef haline gelir.

En popüler Yuumi counterları Anlık kitle kontrol uygulayabilen karakterlerdir. Bu karakterlerden en popüler olanları sizler için aşağıya yazıyorum.

  • Nautilus
  • Rell
  • Leona
  • Maokai
  • Bard
  • Rakan
  • Alistar

Karakterler dışında Yuumi’yi counterlamanın bir başka yolu ise oyundaki bazı etkilerdir. Yuumi’nin takım arkadaşının saldırı/yetenek gücünü arttırmasının yanı sıra en büyük işlevselliği sahip olduğu iyileştirme kapasitesidir.

Bu iyileştirmeyi kırmak Yuuminin işlevselliğini büyük ölçüde düşürmektedir.

Saldırı gücü karakterleri Celladın Çağrısı alarak Yetenek gücü karakterleri ise Bilinmezlik Küresi alarak Ağır yara etkisini uygulayabilir ve bu etkiyle Yuuminin en önemli özelliğini counterlayabilir.

Yuumi’ye Karşı Oynama Taktikleri

Yuumi koridor aşamasında genellikle takım arkadaşına yapışık olarak oynanmaktadır.

Bu sebeple Yuumi gibi iyileştirme özelliği yüksek olan karakterlere karşı oynarken ilk olarak takımdaki saldırı gücü taşıyıcısının Ağır yara etkisini uygulayabilmek için Celladın Çağrısı satın alması gerekmektedir.

Bu sayede Yuumi işlevselliğinin büyük kısmını kaybedecektir.

Yuumiye karşı oynarken yapılması gereken en önemli şey ise koridorda bulunan çalıların hakimiyetini sağlamaktır. Kitle kontrol uygulayabilen bir karakter çalı kontrolüne sahipken Yuumi yapışık olduğu karakterden ayrılamayacaktır.

Yeteneklerinin mana bedelleri yüksek olan Yuumi koridor aşamasında sıklıkla takım arkadaşından ayrılıp normal saldırı yaparak mana yenilemesi yapmalıdır. Bu esnada Yuumi’ye kitle kontrol uygulamak onun tekrar takım arkadaşına yapışmasını engellemekte ve Yuumiyi kolay hedef haline getirmektedir.

Çok kırılgan olduğundan kitle kontrole maruz kalan Yuumi’yi öldürmek son derece kolaydır. Nautilus , Rell gibi karakterlerle çalı hakimiyetini aldıktan sonra doğru açılarla bolca fırsat kollamanız gerekmektedir.

Eğer Yuumi kurduğunuz baskıdan dolayı takım arkadaşından ayrılmadan oynarsa koridor kısa zaman içerisinde ikiye tek bir koridora dönüşecek ve tüm koridor hakimiyeti siz ve takım arkadaşınızda olacaktır.

Rakip ikiliyi Yuuminin bu zaafını kullanarak kulesinin altına hapsettikten sonra destek olarak diğer koridorlara sürpriz baskınlara gidebilir veya saldırı gücü taşıyıcısı olarak rahat bir şekilde farm yapıp güçlenebilirsiniz.

Yorum yapın