Discord Rol Ekleme (Yetki Verme)

Siz de discord rol eklemenin nasıl yapıldığını merak mı ediyorsunuz? Biz de bu yazımızda size bunların cevabını vereceğiz.

Teknolojinin ilerlemesi ile beraber insanların yaşamına giren en önemli olgulardan bir tanesi olan internet ile ilgili insanların karşısına birçok kavram çıkıyor.

İnternet insanların yaşamlarını ciddi anlamda kolaylaştırmış olsa da bunun yanı sıra bilgi kirliliğine de yol açıyor.

Bu yazıda bir kesimin belki adını bile duymadığı bir kesim için ise ciddi bir tutku olan discord hakkında bilgi vereceğim.

Özellikle de discord rol ekleme konusuna tüm ayrıntıları ile en ufak kafada soru işareti kalmayacak şekilde açıklama yapacağım ama önce bilmeyenler için ”discord nedir” sorusunun yanıtını vermek gerekir ise şu bilgilere yer verilebilir:

Discord Skype, Slack ve Teamspeak gibi profesyonel bağlamda hazırlanmış olan üst düzey bir sohbet programıdır. Güvenilir bir biçimde sohbet edilebileceği gibi aynı zamanda oyun oynanırken de kullanılabilen bir uygulamadır.

Sesli sohbet gibi, video görüşmeleri gibi iletişim olanlarına yer veren, kullanımı son derece basit ve dünya çapında sıklıkla tercih edilen, her yaştan, her statüden insanın kullandığı uygulamadır.

Uygulamada farklı işlemler vardır. Örneğin benzerlerine göre en önemli farklarından bir tanesi hem ücretsiz olması hem de çok daha kolay bir biçimde admin yapma durumlarının olmasıdır.

Mevcut bu bilgilerden sonra 2021 yılı itibarı ile discord rol isimleri konusuna da değinmek gerekir ise bu noktada gönlünüzce isim verebilirsiniz ama bu dönem popüler olan isimler arasında Adonis, Don Kişot, Fearlaes, Trooper gibi isimler çok revaçtadır.

Sunucu isimlerinde ise beyin takımı, oyun havuzu öne çıkıyor.

Rol Ekleme Nasıl Yapılır?

Şimdi de o merak ettiğiniz sorunun cevabına bu temel bilgilerden sonra gelelim ve nasıl rol eklenir sorusunun yanıtını adım adım verelim.

  • Discord programını açın
  • Programın sol üst köşesinde yer alan hangi grubun yöneticisi iseniz onun için Mouse sağ tuşuna basın.
  • Sunucu ayarlarından Rollerı seçin
  • Roller yazısının karşısında olan + işaretine basın. Böyle yeni rol verme işleminizi yapmış olursunuz
  • Yaptığınız değişikliği kaydetmek için de kaydet tuşuna basın ve sonrasında ESC tuşuna basarak buradan çıkın. Bu kadar basit ve zahmetsiz.

Otomatik Rol Verme Nasıl Yapılır?

Şimdi de sizin merak ettiğiniz bir diğer sorunun yanıtını vermek gerekir ise yani otomatik rol verme konusuna değinmek gerekir ise onu da şu şekilde açıklayım.

  • Discord programını açın
  • Programın sol kısmında bulunan Modül Yapılandırması bölümünde Otomatik Roller seçeneğini işaretleme yapın
  • Programın ana penceresinde olan açılır menüyü seçin. Otomatik atama yapmak istediğiniz işlevi belirleyin. Böylece işlem yapılmış ve otomatik olarak rol ayarlama tamamlanmış olacaktır.

Rol Kilitleme

Discord üzerinde herhangi birisine yetki verme işlemini yapmak istediğiniz zaman ise Kanal Ayarları bölümüne girmeniz gerekir.

Burada izinler @everyone olarak görülür. Bu herkesin eşit erişim izni olduğu anlamına gelir.

Siz buradan dilediğiniz gibi istediğiniz kişilere yetki ayarlama yapabilirsiniz. Dilediğiniz kişiyi yönetici yapmama ya da tam tersi olarak yönetici yapma hakkınızı duruma göre kullanabilirsiniz

Son olarak discord üzerinde rol kilitleme hakkında bilgi vermek gerekir ise o da şu şekildedir:

Burada kendi rolünüzü kilitleyemezsiniz ama başkalarının rollerini moderator, kayıtlı üye ya da sadece üye olarak eğer sunucu sahibi olarak bir yetkiniz varsa yapabilirsiniz.

Yukarıda açıklanan yetki ayarlama kısmından bu işlemi yapmanız mümkündür.

Yorum yapın