Uzun Menziliyle Göz Dolduran İlk Elektrikli MINI Cooper

Otomobil fuarı denilince ilk akla gelen fuarlardan biri olan Frankfurt Otomobil Fuarı, 2019 ve 2020’ye damgasını vuracak otomobillere ev sahipliği yapıyor. Fuarda tanıtılan araçlar arasında BMW firmasına ait ilk elektrikli MİNİ Cooper modeli MINI Cooper SE ve ilk Hybrid MİNİ Cooper modeli MINI Cooper SE Countryman Plug-in Hybrid de yer alıyor.

MINI Cooper SE Menzil Konusunda Oldukça Etkileyici

MİNİ Cooper’ın tamamen elektrikli ilk otomobili MINI Cooper SE, 184 beygir gücünde bir elektrikli motora sahip. Bu güçlü motoru sayesinde otomobilin hızı, 0’dan 100 km’ye 7.3 gibi kısa bir sürede erişebiliyor. Araçta bulunan yeni nesil lityum iyon bataryası ise 235-270 km aralığında oldukça uzun bir menzil imkanı sağlıyor. Yeni elektrikli MİNİ Cooper, Kasım 2019 tarihi itibariyle İngiltere’de üretilmeye başlanacak. Otomobilde bulunan standart donanımlar; dijital gösterge paneli, LED farlar, elektrikli park freni, sabit klima fonksiyonları, iki bölgeli otomatik klima, MINI Connected navigasyon, ısı pompası teknolojisine sahip bir ısıtma sistemi ve yardımcı ısıtma olarak göze çarpıyor. Sürüş Asistan Sistemi bulunan yeni elektrikli otomobil, aynı zamanda bireysel ihtiyaçları karşılamak adına 4 farklı ekipman paketi ile satışa sunulacak.

Mini Cooper SE

Yaklaşık 3 Saate Şarj Olan Hybrid MİNİ Cooper Modeli

MINI Cooper SE Countryman ALL4 Plug-in Hybrid modeli de elektrikli MİNİ Cooper SE gibi menzil konusunda oldukça iddialı. Araçta kullanılan yeni nesil pil hücresi teknolojisi, menzilde önemli bir artış elde edilmesini sağlıyor. Standart boyutlarda pil kullanılmasına rağmen, aracın elektrikli menzilinin yüzde 30 daha fazla olduğu görülüyor. Yeni Plug-in Hybrid MİNİ Cooper, standart bir ev elektriği ile 5 saatte şarj edilebilirken, wallbox ile şarj süresi 3 saat 15 dakika olarak gerçekleşiyor. Diğer yandan, 0’dan 100 km hıza sadece 6.8saniyede ulaşmayı başaran aracın motoru 224 beygir gücü üretebiliyor. Otomobilde bulunan 4-çeker sistemi, ön ve arka tekerlekler için dengeli bir güç aktarılmasına imkan sağlıyor. Yıllardır görselliği ile kendisine hayran bırakan MİNİ Cooper, elektrikli ve Hybrid otomobilleriyle de çok konuşulacak gibi görünüyor.

Yorum yapın