Motorlu Kurye Maaşları (Getir, Trendyol, Banabi)

Siz de buraya moto kurye maaşları hakkında bilgi almaya mı geldiniz? O zaman hemen söyleyelim son derece doğru bir yerdesiniz. Bu yazıda sizlere kafanızda hiçbir biçimde bu soru işareti kalmayacak şekilde bu konuda bilgi verilecektir.

Hadi hemen ”Kurye ne kadar kazanır?” sorusunun yanıtını vermeye adım adım başlayalım.

Motorlu Kurye Nedir?

Kurye olmak ya da bir diğer ifade ediş biçimi ile motorlu kurye nedir sorusunun yanıtını vermek gerekir ise şu şekilde bir açıklama yapılabilir. M

otorlu kuryeler çalıştıkları firma adına kendilerine verilen eşyanın miktarına ve türüne bakmaksızın belirtilen adrese en hızlı ve en güvenilir bir biçimde götüren kişilere verilen isimdir. Kimi zaman motorcu olarak da adlandırılmaktadırlar.

Özellikle internetten yapılan alışverişlerin artması ile beraber birçok firma bu alanda eleman alımı yapmaktadır.

Motorlu Kurye Nasıl Olunur?

Motorlu kurye olmak için öncelikli olarak bu alanda eleman alımı yapan firmalara doğrudan ya da online ortamda firmanın başvuru şekline göre başvuru yapılması gerekir.

Sonrasında istenen kriterleri taşıyan kişiler başvuru yapılan firmada tam zamanlı ya da yarı zamanlı olarak çalışmaya başlar.

Motorlu Kurye Olmak İçin Şartlar Nelerdir?

Motorlu kurye olmak için firmalar tarafından istenen standart evraklar vardır. Bunlar şunlardır:

  • Ehliyet
  • Kendi aracı ile çalışacak ise araç ruhsatı
  • Sabıka kaydı
  • Kimlik fotokopisi
  • Psikoteknik belgesi
  • Sürücü belgesi ve en az 3 yıllık aktif sürücülük
  • En az lise mezunu olma
  • Güçlü iletişim ve kimi zaman bazı firmalarda dış görünüşüne önem verme.
  • SRC 4 Mesleki Yeterlilik Belgesi olup bu evraklar ile başvuru yapıldığında incelenip uygun görüldüğünde kişi genel olarak cinsiyet ayrımı yapılmaksızın bu işte çalışabilmektedir.

Motor Kuryelerin Masrafları Nelerdir?

Motorlu kuryelerin kendi özel kişisel masrafları dışında herhangi bir masrafı bulunmaz. Firmalar kuryelerin benzin masrafını karşılamaktadır. Eğer motorlu kurye firmanın kendi personeli ise o zaman yemek ve yol masrafları da firmaya aittir.

Eğer kişi kendi aracı ile çalışıyor ise o zaman yine benzin masrafı karşılanmakla beraber yemek parasına firma karışmamaktadır.

Motorlu Kurye Maaşları Nasıl Hesaplanır?

Dağıtım elemanı olarak da adlandırılabilen motorlu kuryenin maaşlarının hesaplanmasının firmaya göre değişen durumları vardır.

Kimi firmalar bu alanda hizmet veren çalışanları tam zamanlı olarak personel olarak çalıştırır ve yasaların öngördüğü maaşları verirler. Kimi firmalar kendi aracı ile çalıştırır ve bu durumda kendi motoruyla kurye maaşları kendi aracı olmadan çalışan kişilere değişir.

Bu tür çalışanlar ağırlıklı olarak taşıdıkları ürün başına maaş alırlar. Maaşları belirleyen diğer unsurlar arasında ne tür bir aracın kullanıldığı, calisma saatleri, hangi zaman diliminde çalıştığı gibi parametreler fiyatları belirleyen unsurlar arasındadır.

Her firmaya göre de rakamlar değişiklik göstermektedir.

Getir Kurye Ne Kadar Maaş Alır?

Şimdi öncelikli olarak son dönemlerin en gözde firmalarından olan Getir sitesinde çalışan getir eleman ya da bir diğer deyiş ile kurye maaşları ile ilgili 2021 senesi için maaşları hakkında söylenebilecek olan olgu şöyledir.

Getir kuryeler iki türde maaş alırlar. Bunlardan ilki getirde moto kurye maaşları 3200 TL alt limiti ile başlar 4000 TL değerine kadar çıkar. Ama eğer firmada çalışan kişi araçlı olarak çalışıyor ise o zaman da bu sene için olan maaş aralığı 3500 ile 5000 TL arasındadır. Bu maaşlar net olan maaşlardır.

Aylık ayrıca 300 TL yemek parası almaktadır. Fazla mesai ücreti de alırlar. Getir de çalışmak son derece avantajlı olan bir durumdur.

Kendi aracı ile çalışmayı tercih edenler için olan kazanç ise götürülen ürün başına değiştiği için 2900 ile 8500 Türk Lirası arasında değişir.

Trendyol Go Kurye Ne Kadar Maaş Alır?

Şimdi de Trendyol için çalışan kuryelerin aylık kazancı hakkında bilgi vermek gerekir ise bu durum yine üstte olduğu gibi motor kurye olmasına ya da araç ile çalışmasına bağlı olarak değişir.

Getir firmasının aksine burada çalışan kuryeler taşıdıkları ürün başına kazanç elde eder. Bu durum kendi aracı ile ya da kendi motoruyla kurye olarak çalışan kişiler için geçerlidir.

Her bir götürülen ürünün ortalama fiyatı 3 ile 4 TL arasında değişir. Bu bağlamda aylık olarak net 10 bin Türk Lirasına kadar kazanç elde edilmesi mümkündür.

Aracı olmayanlar için maaş alt aralığı ise Trendyol firmasında net 2500 Türk Lirasından başlar.

Banabi Kurye Ne Kadar Maaş Alır?

Gelelim bir diğer firmaya Banabi için olan aylık maaşlar firma kendi bünyesinde eleman çalıştırdığı için ortalama olarak 4500 Türk Lirası ile 5000 Türk Lirası arasındadır.

Yemek Sepeti Kurye Ne Kadar Maaş Alır?

Yemek Sepetinin maaşı da en çok merak edilenler arasındadır. Yemek Sepetinin aylık bu sene için olan maaşları ise 3500 Türk Lirası ile 4000 Türk Lirası değer aralığındadır.

Vigo Kurye Ne Kadar Maaş Alır?

Vigo kurye maaşları çok geniş bir skaladadır. Taşınan paket başına ücret verilir ki burada olan maaşların alt limiti 3800 iken üst limit 11.700 Türk Lirasına kadar çıkmaktadır. Diğer firmalarda olduğu burada da kuryelerin en alt limitte kotaları vardır. Onun için böylesi bir alt rakam ortaya çıkmaktadır.

Paket Taxi Kurye Ne Kadar Maaş Alır?

Diğer firmaların aksine Paket Taksi kuryeleri için 2021 senesinde net bir maaş vardır. Firmada kuryeler tam zamanlı olarak çalışır.Alınan aylık net olan ücret ise 5000 Türk Lirasıdır. Burada alt ya da üst kotalar yoktur. Standart bir maaş vardır.

Ayrıca diğer sosyal haklarını da firma çalışanları almaktadır.

Kurye Yorumları Nelerdir?

Özellikle İstanbul kentinde kuryelik yapmak durumunda olan kişiler İstanbul trafiğinden ve hızlı hareket etmek zorunda kaldıklarından bu işi yapmayı son derece riskli bulunuyor. Özellikle yemek firmalarında gece geç vakitlerde bile çalışılması özellikle evliler için zorlayıcı olabiliyor ve bunu da bu kişiler yaptıkları yorumlarda açık ve net bir biçimde ifade ediyorlar.

Elbette kazancının diğer birçok alandan çok daha iyi olduğunun da altını çizen motosikletli kurye çalışanları yok değil.

Kimi yapılan yorumlarda fazla mesai olmadan uzun çalışma saatleri vurgusu yapılıyor ve daha az sürelerde çalışmak istediklerini ifade ediyorlar.

Yorum yapın