MMR (Eşleştirme Oranı) Nedir? Ne İşe Yarar?

Siz de MMR nedir merak mı ediyorsunuz? MMR (Eşleştirme Oranı) ile ilgili her şeyi bu yazımızda toplamaya çalıştık.

MMR Nedir?

MMR yani Eşleştirme Oranı League of Legends oynarken dereceli maçlarınızda hangi seviyeden rakiplerle eşleşeceğinizi belirleyen bir alt sistemdir.

Gizli ELO olarak da bilinen bu sistem League of Legends oyununa günümüzde kullanılan Lig (Division) sistemi gelmeden önce oyuncuları derecelendirmek için kullanılmaktaydı.

League of Legends’ın ikinci sezonunun bitimiyle daha anlaşılır ve yükselinebilir bir dereceli (Ranked) sistemi kurmak adına MMR sistemi gelen yeni yıl yamasıyla (Patch) birlikte aktif kullanımdan kalkarak gizli ELO adı altında lig sisteminin arka planına yerleştirildi.

MMR Ne İşe Yarar?

Daha önce bahsettiğimiz gibi MMR puanınız sizin hangi seviyeden rakiplerle eşleşeceğinizi belirlemek ve kazandığınız oyundan elde edeceğiniz Lig Puanınızı (LP) belirlemek için kullanılmaktadır.

Zaten lig sistemiyle hangi seviyede olduğumuz belli neden MMR sistemine ihtiyacımız var diyebilirsiniz. Bildiğiniz gibi oyuna yeni başlayan birisinin dereceli maçlardaki performansıyla oyunu bilen ama yeni hesap açmış birinin dereceli maçlardaki performansı farklı olacaktır.

MMR hesaplama tam mümkün olmasa da sezon 2 döneminden bilindiği kadarıyla MMR hesaplama oyun kazanma oranınıza dayanmakta. Yani oyun bu oranınıza bakarak hesabınıza MMR ölçme yapmakta ve düşük bir ligde olan deneyimli ve teknik kabiliyeti yüksek bir oyuncuyu daha yüksek ligden rakiplerle eşleştirmekte.

Özetle düşük ligte bulunan yeni açılmış bir hesabın sahip olacağı yüksek galibiyet oranı onu yüksek liglerdeki rakiplerle eşleştirmeye itmekte. Aynı durumun tersi de geçerli.

Platin ligte olduğunuzu var sayalım. Eğer çok oyun kaybetmişseniz ve MMR oranınız düşmüşse Altın ligden oyuncularla eşleşmeye başlıyorsunuz.

LOL MMR Bakma

MMR sorgulama tam olarak mümkün olmasa da tahmini MMR değerinizi hesaplayarak size sunan bazı siteler mevcut. Unutmayın bu siteler Riot Games tarafından onaylı olmadıklarından sadece tahmini değerler vermekte.

Tahmini MMR değerinize bakmak için tıklayın. (Kaç oyun kazanıp kaç oyun kaybettiğinize oyun sonu lobisinden bakabilirsiniz.)

Bu alternatif sitelerin tam doğru sonuçları size sunamamasının en büyük sebebi alacağınız MMR puanının miktarı rakip takımın ortalama MMR puanına dayanmasından kaynaklanmakta. Yani sabit bir değer değil.

Eğer rakip takımın ortalama MMR değeri sizin takımınızdan yüksekse daha çok puan kazanırken, bu durumun tersi geçerli olduğunda daha az puan kazanmaktasınız. Yani oyun takımların kazanacağı ya da kaybedeceği puana takımların ortalama MMR değerine göre karar vermekte.

Tahmini bir şekilde MMR değerinizle ilgili fikir sahibi olmak isterseniz şuna dikkat edebilirsiniz;

  • Eğer maç kazandığınızda 17-22 civarında LP kazanıyorsanız MMR puanınız bulunduğunuz lig seviyesindir.
  • Eğer maç kazandığınızda 22+ LP kazanıyorsanız MMR puanınız bulunduğunuz ligden yüksek demektir. Ne kadar çok puan geliyorsa o kadar yüksek diyebilirsiniz.
  • Eğer maç kazandığınızda 17- LP kazanıyorsanız MMR puanınız bulunduğunuz ligden düşük demektir.

MMR Nasıl Yükseltilir?

Pek çok oyuncu ”MMR Nasıl Artar” sorusunu sormakta. Bu sorunun bilinen doğru bir cevabı bulunmamakta. Oyun içerisinde alacağımız MMR puanını belirleyen pek çok etken mevcut ve cevap Riot Games’de saklı.

Verebileceğimiz doğruya en yakın cevap kaybetmeden ne kadar çok oyun kazanırsanız MMR değeriniz o kadar yükselir. Eşleştiğiniz rakip takımın MMR puanı maç sonunda kazanacağınız ya da kaybedeceğiniz puana doğrudan etki ettiği nerdeyse kesin bir bilgi.

MMR değerinizi yükseltmek istiyorsanız oyun içerisinde iyi performans göstermeye bakın, K/D/A değerinize dikkat edin, sportmen olun ve kazanmak için elinizden geleni yapın!

Yorum yapın