GTA 5 En iyi Grafik Ayarları 2024

Grand Theft Auto 5, 2013’ten beri oyun piyasasının ilk sıralarında yerini garantilemiş ve hiç bir zaman bırakmayacak gibi. Oyunun çok tutulması, fiyatı ve modları bakımından değerli durumda. Oyunun çok tutulması bir çok kişide GTA 5’i indirip oynamak ve rahat oyun deneyimi yaşamak için arayışlara sokuyor. Bunlardan biride GTA 5 Grafik ayarları hakkında en iyi grafik ayarları nasıl olmalı düşüncesi.

Oyun 2013 yılında çıksa da iyi bir sistem istemektedir. Bu yüzden iyi bir grafik ayarı yapamayan arkadaşlarımız oyunda iyi bir görüntü ve oynanış rahatlığına ulaşamıyorlar. Peki GTA 5 Grafik ayarları güncel nasıl olmalıdır. Konumuzun devamında bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

GTA 5 Grafik Ayarları Güncel

Konumuza başlamadan önce bilmeyenler için bir kaç oyun ile alakalı terimlerden bahsedelim.

 • FPS: Oyun oynatılırken görmüş olduğunuz kara hızıdır. GTA 5’i akıcı olarak oynamak için gerekli FPS değeri 60 olmalıdır. Tabi daha düşük FPS alanlar oyunu oynayamaz diye bir şey yok ama daha iyi oyun deneyimi yaşamak için minimum 60 FPS olması önemlidir.
 • Grafikler: Grafikler GTA 5 oyununun nasıl göründüğünü, yani size nasıl yansıtıldığı ile alakalı bir terimdir. İyi bir Ekran Kartınız varsa Grafik konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Işık, doku, gölge gibi önemli ayrıntıların sizin oyundan daha çok zevk ve ayrıntıları kaçırmamanız için yardımı olur.

Öncelikle en iyi grafik ayarları sonrasında İyi bir FPS Almak için önemli ayrıntılar vardır. Bu sizin aşırı yüksek FPS alacağınız anlamına gelmez ve almanızda zaten mümkün değildir. Bilgisayarınızın özelliklerini bilmeniz ve beklentinizi buna göre yapmanız iyidir. 1 GB Ekran kartı ve 4 GB bir RAM’a sahipseniz oyundan iyi bir FPS değil, oyunu açabilirseniz şanslı olduğunuza sevinmelisiniz. Sistem özellikleriniz oyunu rahat çalıştırıyor ve beklediğiniz FPS değerlerinin altında olduğunuzu düşünüyorsanız o zaman konumuza devam ediyoruz. Ayrıca GTA 5 Sistem Gereksinimleri hakkında ne gibi sistemler istiyor paylaşalım sizde beklentinizi ona göre yapın.

GTA 5 Sistem Gereksinimleri Güncel

Minimum Gereksinimler

 • İşletim Sistemi: Windows 7/8
 • İşlemci: Intel Core 2 Quad CPU Q6600 veya AMD Phenom 9850
 • Ekran Kartı: NVIDIA 9800 GT 1 GB veya NVIDIA GTX 660 2GB
 • Bellek: 8 GB
 • Depolama: 70 GB

İyi bir FPS Alabilmek için yukarıda bahsetmiş olduğumuz gereksinimler yeterli olmayacaktır. Bunun için RAM 16, Ekran kartı ise 4 ve üzeri olmalıdır. Bu tarz sistemlere sahipseniz en iyi fps değerlerine ulaşabilirsiniz.

GTA 5 Yüksek performans FPS için şu adımları izleyebilirsiniz;

Yüksek performans almanız için PC’nizin ve gerekli programlarınızın güncelliğini kontrol etmeniz gerekmektedir. PC’niz optimize değilse optimize edin. Bunu yapabilmek için, Grafik sürücülerini yüksekte bilirsiniz. Sürücü güncellemek için ücretsiz deneme hakkınızı kullanıp AVG Driver‘i kullanabilirsiniz. Devamında PC’de arka planda çalışan gereksiz programları kapatmak ve Bilgisayarınızın tüm özelliklerini GTA 5 oynamak için kullanmasına yardımcı olmak adına AVG TuneUp ile gerekli olmayan programları kapatabilirsiniz.

GTA 5 En iyi Grafik Ayarları Nasıl Olmalı?

Grand Theft Auto 5, PC Donanımınıza bağlı olarak En iyi Grafik ve En iyi FPS Değerlerini almak için otomatik yapılanacaktır. Yukarıdaki görüntünün üstünde bulunan Video Belleği kısmı GTA 5 için ne kadar Grafik kartınızdan ne kadar gerekli olduğu hakkında bilgi verecektir.

 • FXAA Yerine MSAA seçeneğini seçmelisiniz. Bu hızlı yaklaşık kenar yumuşatma anlamına gelmektedir. FXAA özelliğini kapatıp MSAA seçiniz. Daha iyi bir görüntü alıp almadığınızı ve FPS düşüklüğü kontrolü için bu seçeneği ayarlarda bulunan 2x veya 4x ile deneme yapınız.
 • VSynch özelliğini kapatın. Bu özellik kara hızı sınırlamasını durdurur ve FPS yükselmesini sağlar. Burada önemli bir duruma değineceğim Ekran kartı genellikle düşük olan arkadaşlarımız bu özelliği kapattığında oyun esnasında renk karelenmesi, yırtılma gibi durumlarla karşılaşabilirler. Bu durumla karşılaşanlar tekrar özelliği aktif etmelidirler.
 • Doku kalitesini düşürmek FPS artışına neden olabilir ama grafiklerden ödün vermiş olursunuz. Bu da sizin tercihinizdir denemede fayda var.
 • Yansıma MSAA ayarı, oyun içinde yağmur, araç, gökyüzü, akarsu gibi yapıların düzgünlüğünü sağlar. Bu özelliği kapatırsanız kısmi olarak FPS artışı sağlar.
 • GTA 5 Çözünürlük nasıl olmalı derseniz (1920 x 1080 ya da 3840 x 2160) olmalı fakat bu çözünürlük için sağlam ekran kartı sahibi olmalısınız. GTX 1060, 1080 Ti veya 2080 Ti gibi.

Yorum yapın