Escape From Tarkov (İNCELEME)

Siz de son zamanlarda yükselişte olan Escape From Tarkov’u merak mı ediyorsunuz? Sizler için ön hatlarıyla EFT (Escape From Tarkov) ‘yi tanıtacağız.

Escape From Tarkov, Türkçe adıyla Tarkov’dan kaçış oldukça ilgi çekici mekaniklere sahip günümüzde piyasada olan en yenilikçi Battle Royal oyunlardan birisi hatta belki de en iyisi.

Oynanış mekanikleri, oyunun henüz gelişmekte olması ve geliştirici ekibin bu konudaki hassasiyeti oyunun kullanıcı kitlesini Türkiye’de ve Dünya’da gün geçtikçe arttırmakta.

Henüz Beta olarak devam eden oyunun aşırı rekabetçi ortamı rekabet seven oyuncuları oyuna kitlese de oyunun zorluk seviyesi diğer escape oyunları ile karşılaştırılınca çok yüksek olması buna tahammül edemeyecek oyuncular için kötü bir haber.

Oyunun Hikayesi

Kısaca oyunu özetlemek gerekirse oyun 2028’de Rusya’nın Kuzeybatısındaki kurgusal bir şehir olan Tarkov şehrinde geçmekte. Norvinsk bölgesinin içerisinde yer alan bu şehir Avrupa ve Rusya arasında köprü görevi gören özel ekonomik bir bölge.

Bölge kötü emeller ve siyasi skandallarla sarsılır ve bölge kendisini Rusya İçişleri Birlikleri, Birleşmiş Milletler Barış güçleri ve iki farklı özel askeri şirketin katıldığı bir çatışmada bulur.

Bunun sonucunda Norvinsk bölgesi dışarıya kapatılır ve yerel bir savaş başlar. Bu iki özel askeri şirketten biri USEC (Birleşik Güvenlik) skandala karışan Terra Grubu tarafından çatışma sırasında soruşturma yapılmasını engellemek, diğer şirket BEAR ise Rus hükümeti tarafından Terra Grubu ile ilgili kanıtları ortaya çıkarmak için işe alınır.

Hikayeye ek olarak;

Bir Battle Royal hayatta kalma oyunu olsa da hikayesi gayet güzel ve bu hikayeyi desteklemek için oyun 5 bölümlük bir film serisi yayınladı. Oynadığı oyunun hikayesini takip etmeyi sevenler ve merak edenler için son derece pozitif bir durum.

EFT’ye Başlayalım

Oyunu oynamak isteyenler satın almak istediğinde birden fazla paketle karşılaşmakta. Aldığınız pakete göre envanterinizde size verilen eşyalar değişiyor.

Örnekleyecek olursak standart sürüm alırsanız 10×23 birimlik envanterinizde yiyecek, içecek, birimi Ruble olan bir miktar para, sağlık ekipmanları (ağrı kesici, bandaj vs), tabanca, otomatik makineli tüfek, bir miktar mühimmat ve zırhla oyuna başlıyorsunuz.

Aldığınız paket değiştikçe içerik de değişiyor tabi ki fiyat farkıyla.

Oyun Mekanikleri

Yukarı da değindiğim gibi oyunun oynanış mekanikleri standart Battle Royal oyunlardan bir hayli farklı ve en ön plana çıkan noktası bu.

Oyuna eşyanız olmaksızın girip standart bir hayatta kalma oyunu gibi loot yapabileceğiniz gibi, kendi teçhizatlarınızla girip çatışmaya hazır bir şekilde oyuna başlayıp bu şekilde de loot yapmayı tercih edebilirsiniz.

Bu detayın önemli noktası ise ölürseniz oyun esnasında topladığınız ve oyuna soktuğunuz size ait ekipmanlarda gitmekte. Bu sebeple oyuna girip NPC’leri öldürerek, diğer oyuncuları öldürerek veya gizli bir şekilde kimseyle yüz yüze gelmeden loot yapmayı da tercih ederek oynayabilirsiniz.

Oyunun isminden anlaşıldığı üzere size verilen sürede girdiğiniz haritadan size verilen sürede çıkış yapmanız gerekmekte. Yoksa başarısız bir Raid (baskın) düzenlemiş oluyorsunuz ve o an üzerinizde olan her şeyi kaybediyorsunuz.

Oyunun içerisinde bir harita veya pusula olmadığından oyuncuların haritayı detayları ile birlikte öğrenmeleri son derece önemli. Aksi taktirde ölmeniz veya şehirden çıkamamanız kaçınılmaz bir durum.

Mekaniklerinin zorluğunun yanı sıra farklı özellikleri olan NPC’ler tarafından adeta aimbot varmış gibi vurularak kendinizi lobide bulabilirsiniz.

Öldüğünüz zaman eşyalarınızı kaybediyor olmanızın önüne oyun yetkilileri yaratıcı farklı bir fikirle önüne geçebilme şansı da sunmuş oyunculara. Sigorta sistemi…

Şehre girmeden önce üzerinize aldığınız ekipmanları sigortalarsanız, öldüğünüz taktirde eşyalarınız sizi öldüren kişi tarafından lootlanıp şehirden çıkarılmazsa 24 saat gibi bir süre sonrasında eşyalarınız size geri dönüyor.

Trade/Market Sistemi

Oyunda size satış yapan NPC’ler ki bu NPC’ler aynı zamanda bahsettiğimiz sigorta işlemini gerçekleştiren kişiler, size çeşitli görevler veriyor ve bu görevleri yaptıkça onlarla olan ilişkiniz gelişiyor ve size sundukları ürün çeşitliliği genişliyor.

Oyunun içerisinde ayrıca açık pazar sistemi de mevcut.

Raidlerden çıkarttığınız eşyaları , malzemeleri , silahları veya zırhları açık pazarda diğer oyunculara satabiliyor veya onlardan ihtiyaç duyduğunuz şeyleri satın alabiliyorsunuz. Eşyalarınızı takasla satmakta seçenekler arasında.

Yetenek Ağacı

Oyunun en önemli noktalarından birisi oyun kazandığınız tecrübeyi karakterinize tam anlamıyla kullandırıyor.

Örnekle açıklayacak olursak çok ağırlık taşırsanız güçleniyor, çok bomba kullanırsanız atış yeteneğiniz gelişiyor veya sürekli koşuyorsanız kondisyonunuz bir hayli gelişiyor. Yetenek kısmını farklı bir yazıda detaylandıracağım.

Silah ve Mühimmat

Oyunda silah özelleştirmek adeta ustalık istiyor. Oyunda yeniyseniz en çok zorlanacağınız nokta belki de burası.

Eğer öldürdüğünüz bir oyuncudan özelleştirilmiş bir silah alıp yolunuza devam etmeyecekseniz, silah özelleştirme konusuna bir hayli kafa yormanız gerekmekte çünkü anlatıma sığmayacak kadar çok detay var.

Oyundaki mühimmat türleri de bir hayli detaylı. Kimisi zırha karşı etkili kimisi doğrudan ete karşı etkili. Silahınızdaki mermiyi oyun size söylemiyor.

Ya sıkarken sayacaksınız ki bu mümkün değil ya da zaman zaman oyun içerisindeki komutu kullanarak şarjörü çıkartıp kaç mermi kalmış diye bakacaksınız. Ki bu da size tam bir sayı değil de nerdeyse dolu, yaklaşık yarısı kadar, yarısından az gibi ifadelerle bildiriliyor.

Sağlık

Oyunda sağlık konusu ise bambaşka bir detay.

Karakterinizin vücudu 7 bölgeye ayrılmış bulunmakta (kafa, gövde, karın, sağ ve sol kol, sağ ve sol ayak).

Standardın dışında sağlık konusunu daha gerçekçi yapmak adına birçok detay eklenmiş. Ağrı kesiciniz yoksa karakteriniz yaralandığında çığlık atabiliyor, vurulduğunuzda kolunuz veya bacağınız kırılabiliyor.

Karakterini kötü etkilediği için bu yaralanmaları tamir etmeniz gerekiyor yoksa bırakın savaşmayı bazen hareket bile edemiyorsunuz.

Oyun yüksek grafikleri, hikayesi, silah çeşitliliği ve özelleştirme imkanları, Türkçe dil desteği ve yarattığı rekabet ortamıyla bir hayli öne çıkıyor.

Paket İçerikleri Ve Fiyatları

Oyunu satın almak ve oynamak isterseniz hangi paket sizi hangi fiyattan bekliyor ve içeriğinde ne var sorusuna yanıt olması açısından sizler için paket içeriklerini ve fiyatlarını da ekledik.

Başlangıç eşyalarını çok uzun olacağından detaylı olarak paylaşmadık dilerseniz oyunun sitesinden inceleyebilirsiniz.

EscapeFromTarkov Satın Al;

  • Standart Edition

Bu paket oyunun en düşük , ekonomik paketi olarak 316 TL gibi bir fiyatla karşımıza çıkıyor.

Daha öncesinde belirttiğim gibi 10×23 birimlik bir envanter, başlangıç eşyaları ve seçeceğiniz tarafa göre ( BEAR veya USEC) bazı özel ekipmanlarla oyuna başlıyorsunuz.

  • Left Behind Edition

Standart Edition paketinin bir üst paketi olan Left Behind Edition 524 TL gibi bir fiyatla oyuncuların karşısına çıkıyor.

Bir önceki paketten farklı olarak daha fazla başlangıç eşyası ve 10×38’lik bir envanter ile oyuna başlıyorsunuz.

  • Prepare For Escape Edition

Bir üst paket olarak karşımıza çıkan bu paketin fiyatı ise 722 TL gibi bir fiyat.

Bu paketi alan oyuncular oyuna 10×48’lik bir envanter ile başlayıp diğer paketlere göre daha çok başlangıç eşyası ile oyuna başlıyor. Farklı olarak ise alışveriş yaptığımız ve bize görevler veren NPC’lerle yakınlık derecemiz yüksek olarak başlıyoruz oyuna.

  • Edge of Darkness Limited Edition

Oyunun en yüksek ve cep yakan paketi. 995 TL gibi bir fiyatla erişebiliyoruz bu pakete.

Neden bu kadar pahalı diyecek olursanız 10×68’lik devasa bir envanter ile oyuna başlıyoruz. Prepare For Escape Editiondaki gibi bütün trader dediğimiz NPC’ler ile aramız iyi başlıyoruz.

Ayrıca bundan sonra gelecek olan bütün DLC paketlerine bedava erişimimiz oluyor.

”Escape From Tarkov ne zaman çıkacak” sorunuza yanıt olarak: Oyun betadan çıktıktan sonra tam sürümüne ulaştığında steam üzerinden de oynanabilecek ancak bu konu ile ilgili kesin bir tarih mevcut değildir.

Yorum yapın