Call Of Duty Tarzı Oyunlar (2024)

Oyun dünyasının en çok beğenilen yapıtlarından birisi de Call Of Duty’dir. Piyasaya sürüldüğü günden beri popülerliğini kaybetmeyen COD kendisinden sonra yapılacak birçok oyuna da ilham kaynağı olmuştur. Bu yazımız içerisinde COD tarzı oyunlar hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Medal Of Honor

Call Of Duty benzeri oyunlar içerisinde ilk sırada Medal Of Honor yer alıyor. Medal Of Honor denediğinizde kurgusunun aynı Call Of Duty gibi olduğunu göreceksiniz. Medal Of Honor oyunundaki kurgu hem günümüz savaşlarını hem de II. Dünya Savaşını konu edinmektedir. Birinci şahıs türünde olan bu oyunda piyasaya sürülmeye tarihi 1999’dur. Ancak oyunun dağıtıcısı yıllar içerisinde çok fazla el değişmiştir. Şu an için ise dağıtım Electronic Arts oyunudur.

Battlefield

Birinci şahıs ve üçüncü şahıs oyun türünde olan Battlefield bol miktarda aksiyon içermektedir. COD tarzı oyunlar ele alındığında genelde ortak dağıtım firması devreye girmektedir. Electronic Arts firması tarafından piyasaya sürülen bu oyunda kurgu II. Dünya Savaşı ve Vietnam Savaşlarını konu edinmektedir. Oyunun ilk versiyonu 2002 yılında piyasaya sürülmüştür. Serinin son oyunu olan Battlefield V 2018 yılında piyasaya sürülmüştür.

Tomb Rider

Core Design tarafından piyasaya sürülen Tomb Rider piyasaya ilk olarak 2001 yılında sürülmüştür. Daha sonra Ubisoft’un da yer aldığı geliştirici ekip oyunun ikinci ve üçüncü versiyonlarını da çıkarmıştır. En son 2007 yılında oyunun yeni versiyonu piyasaya sürülmüştür. Call Of Duty oyununu bitiren kişilere alternatif olması açısından bu oyunu önerebiliriz. Tomb Rider oyunu, Steam üzerinden 35 TL’ye satılmaktadır.

The Long Dark

Call Of Duty aksiyon kategorisinde bir oyundur. The Long Dark hayatta kalma türünde bir oyundur. Ancak hikaye ve kurguya baktığımızda her iki oyunun da birbirine benzediğini görüyoruz. Oyunun kurgusunda dünyanın başına büyük bir felaket gelmiştir. Baş karakter, felaketten sonra Kanada vahşi doğasında yaşam mücadelesi verir. Oyun yeni ve güncel grafiklere sahip olmasından dolayı Call Of Duty sonrasında bu oyunu oynayabilirsiniz.

Metro

2010 yılında Metro 2033 olarak piyasaya sürülen bu oyun kıyamet sonrasındaki Moskova’da geçmektedir. Oyun Rus yapımı olmasından dolayı oyun içerisindeki tüm mekanlar Moskova’yı temsil etmektedir. Call Of Duty’ye hikaye olarak en çok benzeyen oyunlardan birisi de Metro’dur. Metro’nu en son serisi 2013 yılında piyasaya sürülmüştür. Oyun içerisinde İngiltere, İtalya, Ukrayna, Antarktika gibi mekanlarda da geçtiğini söyleyebiliriz.

Word War II

Call Of Duty’ye en fazla benzeyen oyun Word War II’dir. Dünya Savaşını konu edinen bu oyun iki boyutlu olarak tasarlanmıştır. Aynı Call Of Duty gibi bu oyun içerisinde çeşitli hikaye modları bulunmaktadır. Oyun Steam üzerinden ücretli olarak da satılmaktadır. Ücretli versiyon satın alındığında internet üzerinden online olarak da oynanabilmektedir.

Assassin’s Creed

Ubisoft tarafından geliştirilip piyasaya sürülen Assassin’s Creed tarihten ilham alınarak kurgulanmıştır. Üçüncü şahıs macera, aksiyon oyun kategorisinde olan bu oyun ilk başta Microsoft Windows için geliştirilmiştir. Daha sonra oyuna olan ilginin arttığını gören Ubisfot, oyunun PlayStation 3 versiyonunu da geliştirmişlerdir. İlk oyun serisi 2007 yılında piyasaya sürülen Assassin’s Creed, geçtiğimiz günlerde yeni oyun serisini piyasaya sürmüştür.

Crysis

COD tarzı oyunlar listemizin son sırasında Crysis oyun serisi yer alıyor. Türk oyun yapım şirketi Crytek tarafından geliştirilen Crysis oyun serisi, Call Of Duty’e oldukça fazla benzemektedir. Aksiyon ve Macera türünde olan bu oyun piyasaya ilk olarak 2008 yılında sürülmüştür. Kısa süre içerisinde çok fazla oyuncuya ulaşan Crysis, COD gibi seriler halinde piyasaya sürülmüştür.

Yorum yapın