Instagramda Kolaj Videosu Kullanmak İçin 4 Neden

Genelde bir Instagram hikayesine gönderiye veya Reel e bir karede yalnızca bir video veya resim koyabilirsiniz. Fakat günümüz teknolojisinin bizi her ortamda yoğunluğa yönlendirilmesi birden fazla video eklemek veya resimleri tek bir karede göstermek isteğine sebep olur. Tam olarak bu sebepten bir fotoğraf veya video kolajı oluşturmaya ihtiyacınız var. Android ve iPhone’da bir Instagram hikayesi, gönderi ve reels ler için fotoğraf veya video kolajı yapmanın önemini çeşitli yöntemlere göz atalım.

1. Düzen Özelliği

Instagram uygulaması, hem Android hem de iOS’ta fotoğraf kolajları oluşturmanın yerel bir yolunu sunar. Bu özelliği story ekranında bulacaksınız.

Yeni bir hikaye oluşturduğunuz ekranı açın. Mevcut seçeneklerden Düzen simgesine dokunun. Yerleşim seçeneğinin hemen altında Izgara seçeneğini bulacaksınız. Kolaj stilini değiştirmek için üzerine dokunun.

İstediğiniz çerçeveyi seçtikten sonra yeni fotoğraflar çekebilir veya galeriden yükleyebilirsiniz. İkincisi için alttaki Galeri simgesine dokunun ve fotoğrafınızı seçin. Fotoğrafların saat yönünde ekleneceğini unutmayın. Buna göre ekleyin. Fotoğrafları eklediğinizde, silme seçeneğini görmek için fotoğrafa dokunun. Fotoğrafa dokunup basılı tutun ve konumunu değiştirmek istiyorsanız onu farklı bir kutuya taşıyın. Bu yöntemin video kolajlarını desteklememesi ve kenarlıkları özelleştirememeniz gibi çeşitli dezavantajları vardır.

2. Düzen Uygulaması

Yerleşik kolaj özelliğinin yanı sıra Instagram, hem Android hem de iOS için özel bir kolaj uygulamasına sahiptir. Instagram’dan Düzen olarak bilinen bu uygulama, Instagram’ın yerel Düzen özelliğinde eksik olan özellikleri sağlayarak boşluğu doldurur. Örneğin, daha fazla ızgara düzeni, fotoğrafı yansıtma veya çevirme, fotoğrafı hızlı bir şekilde değiştirme ve kenarlık ekleme veya kaldırma yeteneği sunar. Hareketleri kullanarak fotoğrafı bile yakınlaştırabilirsiniz. Ancak yine de video kolajları yapamaz veya sınırları ihtiyacınıza göre özelleştiremezsiniz.

Uygulamayı telefonunuza indirerek başlayın. Düzen uygulamasını başlatın. Cihazınızdaki fotoğrafları alt bölümde bulacaksınız. Seçmek için fotoğraflara dokunun. Yukarıdaki bölümden istediğiniz bir ızgarayı seçin. Düzenlemeye başlamak için düzene dokunun.

3. Fotoğraf Galerisi Etiketi

Hem Android hem de iPhone’da, Instagram hikayelerinde mevcut bir resmin veya arka planın üzerine birden fazla resim eklemenize olanak tanıyan bir Fotoğraf Galerisi çıkartması bulacaksınız. Hikaye ekranını açın ve rastgele bir fotoğraf ekleyin. Doodle simgesine dokunun ve kolajınızın arka planı olarak görünecek istediğiniz rengi seçin. Ekranı seçilen renkle doldurmak için ekrana dokunup basılı tutun ve üstteki Bitti veya onay işareti simgesine basın.

Şimdi üstteki Çıkartma simgesine dokunun ve Fotoğraf Galerisi etiketine basın. Kolajınıza eklemek istediğiniz resmi seçin. Benzer şekilde, tuvale daha fazla resim eklemek için çıkartmayı tekrar ekleyin.

Bu yöntemi kullanarak resimlerin konumunu değiştirebilir, yeniden boyutlandırabilir ve istediğiniz kadar resim ekleyebilirsiniz. Stillerini değiştirmek için tek tek resimlere dokunun.

4. Pano (iPhone)

Yukarıdaki yönteme benzer şekilde Instagram’da fotoğraf kolajı yapmak için iOS panosundan yardım alabilirsiniz. İlk olarak, yukarıdaki yöntemde gösterildiği gibi Instagram hikayesinde kolajınız için düz renkli bir arka plan oluşturun. Şimdi Instagram uygulamasını kapatmadan uygulamayı simge durumuna küçültün ve Apple Fotoğraflar uygulamasını açın. Kolajınıza eklemek istediğiniz fotoğrafı bulun ve Paylaş simgesine basın. Paylaş ekranından, Fotoğrafı kopyala seçeneğine dokunun.

Panodaki fotoğraf ile Instagram uygulamasını hızlıca açın. Alt kısımda Çıkartma ekle seçeneğini göreceksiniz . üzerine dokunun. Fotoğraf tuvale yapıştırılacak. Benzer şekilde, Instagram Story için bir kolaj oluşturmak üzere daha fazla resim ekleyin. Fotoğrafları ihtiyaca göre yeniden konumlandırın, yeniden boyutlandırın ve yeniden sıralayın.

İşte takipçilerinizin merakla beklediği paylaşımlarınızın kolaj olarak yapılması hem daha çok şeyi daha az bir alanda ve zamanda yapmak için hemde her geçen gün hızlanan internet ortamına ayak uydurmak için önemlidir.

Yorum yapın