x3daudio1_7.dll Hatası ve Çözümü (2021)

Siz de bilgisayarınızda oynamak istediğiniz oyunu açarken x3daudio1_7.dll hatası mı alıyorsunuz? Sizler için bu yazımızda x3daudio1_7.dll hatasının ne olduğunu ve çözümünü anlattık.

x3daudio1_7.dll Hatası Nedir?

x3daudio1_7.dll birçok oyun ve programın bilgisayar tarafından çalıştırılabilmesi için gerekli olan DirectX 9 bileşenlerini oluşturan DLL kütüphanesidir. Bilgisayarlarınızda DirectX olmadan oyun ve programları çalıştıramazsınız.

Günümüzde bilgisayarlarımızda DirectX’in güncel sürümleri bulunduğundan bu hatayı genellikle eski oyun ve programları çalıştırmaya çalışırken yaşarsınız.

Bilgisayarınız da Windows 10 ve DirectX 11 ya da 12 olsa bile eğer çalıştırmak istediğiniz program DirectX 9 için yapılmışsa bu dll hataları ile karşı karşıya gelirsiniz.

x3daudio1_7.dll Hata Çözümü

Eğer windows 10 kullanıyorsanız x3daudio1_7.dll hatasının çözümü eksikliğini yaşadığımız bu dosyanın internetten bulunup bilgisayarımız da bulunan ilgili dizinlere (sysWOW64 ve Windows system32) eklenmesinden geçmekte.

Ancak şunu belirtelim ki bu dosyayı internetten bulup belirttiğimiz dizinlere ekledikten sonra oyunu açsanız bile ses (audio.dll) veya benzeri farklı bir konuda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Yani çözüm çalışır ama yetersiz kalır.

Tam ve yeterli bir çözüm için yapmanız gereken Microsoft’un sitesinden DirectX End User Runtime Web Installer dosyasını indir ve bilgisayarınıza yükle.

DirectX End User Runtime Web Installer dosyasını indirmek için tıklayın.

  • İndirdiğiniz yükleyiciyi çalıştırın.
  • Sözleşmeyi kabul ediyorum (I accept the Agreement) seçeneğini işaretleyin ve ileri butonuna basın

(Bu esnada yükleyici bilgisayarınızda hangi DirectX dosyalarının eksik olduğunu ve boyutunu gösterecektir. Biraz bekleyin. Yükleme esnasında Bing Bar seçeneğini kapatmanızı tavsiye ederiz.)

  • 1-4 dakika arasında bir süre bekledikten sonra eksik dosyalar tespit edilip boyutu yükleme ekranında gözükecektir. İleri butonuna basın.
  • Son butonuna basın ve yüklemeyi tamamlayın.

Yükleme tamamlandıktan sonra oyununuz veya programınız için gerekli olan tüm dosyalar ilgili dizinlere eklenmiş olacaktır ve herhangi bir sorun yaşamadan kullanabileceksiniz.

İyi Eğlenceler!


Yorum yapın