Scroll Lock Nedir? (Ne İşe Yarar)

Siz de buraya ”Scrlk ne işe yarar?” konusunda bilgi almaya mı geldiniz? O zaman hemen söyleyelim, son derece doğru bir yerdesiniz. Bu yazıda size scroll tuşu hakkında bilgi vereceğiz.

Hadi dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan hemen başlayalım.

Scroll Lock Ne Demek?

Öncelikli olarak ”Scroll lock ne demektir?” sorusunun yanıtını vermek gerekir ise bu kavram bilindiği gibi İngilizce bir kavramdır. Tam olarak Türk dilinde olan karşılığı ise kaydırma kilidi demektir.

Scroll Lock Nedir?

Şimdi de artık ”Scroll lock nedir?” sorusunun yanıtını vermek gerekir ise bilgisayarın klavyesinde yer alan bir tuş olup ilk defa IBM tarafından bulunmuştur.

Yeni nesil bilgisayarlar üzerinde olmasa da bilmeyenler açısından ”Klavyede nerede?” sorusunun yanıtını vermek gerekir ise o noktada da şöyle bir açıklama yapılabilir:

Bu tuş klavyede Pause ve Print Screen tuşlarının yanında yer almaktadır. Yine aktif ya da pasif olduğunu göstermek için LED ışığı yanmakta ya da sönmektedir. Bir dönem için son derece önemli olan bir tuştur. Lakin artık bir işlevi yoktur.

Kimi klavyelerde kısaca Slk, ScLk ya da ScrLk biçiminde de bir dönem tanımlı olarak yer almıştır.

Scroll Lock Tuşu Ne İşe Yarar?

Şimdi artık ne işe yaradığını ifade etmek gerekir ise kavramın kendisinden de net bir biçimde anlaşılacağı üzere kaydırma yapmaya yarayan bir tuştur. Bu tuş sayesinde ekranın alt kısmında bir başka tuş kalmadan ilerleme görevini görüyordu. Lakin yeni işletim sistemleri desteklemediği ve yeni nesil klavyelerde olmadığı için artık bu işi Mouse üzerinden yapmak mümkündür.

Scroll lock tuşunun bir diğer işlevi iseMS Office üzerindedir. Bu tuş excel yön tuşları sayfayı kaydırıyor gibi bir görevi vardır. Excell yazılımında açık ve kapalı olmasına göre işlevleri vardır. Lambası söndüğünde yön tuşların basıldığında bir sonraki hücreye geçilmesini sağlar. Yine bu tuşa her bastığınızda sayfayla birlikte hareket eder.

Bu tuş için söylenebilecek olan başlıca şeyler bunlardır.


Yorum yapın