Paylaşımlı ve Paylaşımsız Ekran Kartı (GPU) Nedir?

Sizin de Ekran Kartları (GPU) hakkında bilgi sahibi mi olmak istiyorsunuz? Aklınızda ”Paylaşımlı ekran kartı ne demek”, ”Ekran kartı paylaşımlı mı paylaşımsız mı tercih edilmelidir” veya ‘Ekran kartı özellikleri nasıl anlaşılır” gibi sorularınız mı var? Sizler için bu yazımızda ekran kartından bahsettik.

Günümüzde bilgisayar denilince akla gelen ilk bileşen ekran kartıdır.

Görüntünün ekrana yansıtılmasında görev alan ekran kartları analog sinyal kullanan monitörlere aktarılacak olan görüntünün dijital sinyallerini alır, depolar ve analog sinyallere çevirip ekrana aktarır.

Özelliklerine göre farklı modlar sunan ekran kartları birçok farklı tipte üretilmekte ve sundukları işlevselliğe göre güç gereksinimi istemekte.

Artan ekran kartı özellikleri çok yüksek güç tüketimi yapan yüksek performanslı ekran kartlarının üretilmesini sağlamıştır.

Ekran Kartı (GPU) Nedir?

Ekran kartı yani Grafik İşlemci Birimi (GPU- Graphics Processing Unit) bilgisayar ekranında oluşan her türlü görüntünün (yazı, grafik, resim vb…) oluşmasında işlemci ile görüntünün kullanıcıya yansıtıldığı monitör arasında görev yapan dönüştürücülerdir.

Ekranda oluşan her türlü görüntü çıkışı ekran kartından gelen bilgiler sayesinde oluşturulur. Ekran kartları PCI, AGP, VLB, PCI-Express ve harici ISA gibi veri yollarını kullanabileceği gibi anakart üzerindeki Chipset’in içinde bir entegre olarak da bulunabilir.

Ekran Kartı Ne İşe Yarar?

Ekran kartı anakart (Mainboard) üzerinde AGP, PCI gibi veri yolu slotlarına bağlanarak kullanılır. Ekran kartı üzerinde işlemleri gerçekleştiren bir GPU ve bu işlemci ile birlikte çalışan bir ekran kartı belleği bulunur.

Ekran kartı bellekleri işlemlerin daha hızlı gerçekleşmesi amacıyla doğrudan ekran kartının üzerinde bulunur. Bu sayede bilgisayarın belleği kullanılmadan bütün görüntü işlemleri ekran kartının üzerinde gerçekleşir.

Özetle ekran kartının görevi diğer bilgisayar bileşenlerinden (harddisk, ram, işlemci vb.) anakart yoluyla aldığı dijital sinyalleri analog sinyallere dönüştürdükten sonra bilgisayar ekranına aktararak görüntü oluşturmaktır.

Bir bilgisayarlarda veya laptoplarda görüntünün oluşabilmesi için paylaşımlı veya paylaşımsız bir ekran kartı mutlaka olmalıdır.

Burada aklınıza ekran kartı paylaşımlı veya paylaşımsız ne demek gibi bir soru gelebilir. Gelin açıklayalım.

Paylaşımlı Ekran Kartı Nedir?

Paylaşımlı yani Onboard ekran kartları işlemcide yer alan ve RAM’i kullanan grafik arabirimidir. Kullanılan sistemin donanım özellikleri ekran kartının performansını doğrudan etkiler.

Her ne kadar güç tüketimi daha az olsa da performans açısından paylaşımsız ekran kartına göre çok geride kalır. Burada paylaşımlı ekran kartını paylaşımsız yap yapma gibi bir fikre kapılabilirsiniz.

Teknik olarak bu mümkün değil. Ancak harici bir ekran kartı alarak görüntü kablosunu ve diğer ilgili kabloları ona takabilir ve paylaşımlı olanı devre dışı bırakarak paylaşımsız ekran kartına sahip olabilirsiniz.

Paylaşımlı ekran kartı yükseltme ise mümkündür. Paylaşımlı ekran kartlarında bellek otomatik atanır. Bilgisayarınızdaki RAM miktarına göre BIOS üzerinden ekran kartına ayrılan bellek miktarını arttırabilirsiniz.

Paylaşımsız Ekran Kartı Nedir?

Sektörde daha ön planda bulunan paylaşımsız ekran kartı herhangi bir görev esnasında üzerinde bulunan belleği kullanarak, sisteme ekstra yük yüklemeden çalışan ekran kartıdır.

Yani bağımsız olarak bellek yönetimi yapan ekran kartıdır. Laptop ve bilgisayarlarda sık sık duyduğumuz 4 GB, 8 GB ekran kartı gibi özelliklere sahip modellerin hepsi paylaşımsız ekran kartıdır.

Günümüzde performans özelliği laptoplarda da ön plana çıkmakta. Laptop için ekran kartı seçimi de yüksek performans sağlayabilmesi için artık paylaşımsız ekran kartlarından yana yapılmakta.


Yorum yapın