LoL Jungle Karakter Önerileri (Nasıl Oynanmalı)

Siz de jungle öğrenmek istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı bilmiyor ya da jungle oynuyor ama istediğiniz başarıyı bir türlü yakalayamıyor musunuz?

Sizler için ormancı olarak oynadığınızda başarı yakalayabileceğiniz birkaç karakter strateji önerisinde bulunmak istedik.

Öncelikle nasıl bir ormancı (jungle) karakterine sahipsiniz bunu belirlemeniz çok önemli. Oyunun sürekli değişen metasıyla jungle yapısı ve karakterleri de dönem dönem değişiyor.

Ama görevi gereği jungle karakteristikleri aslında hep aynı. Sizler için bu jungle karakteristiklerini birkaç sınıfa ayırdık ve bu karakteristiklerde en çok tercih edilen jungle karakterlerinden tavsiyelerde bulunduk.

Power Farm Jungle Önerileri

Power Farm yani ormanda uzun uzadıya zaman geçirerek orman kamplarından olabildiğince çok öldürüp item ve level yönünden güçlendikçe tam anlamıyla bir taşıyıcı (carry) karaktere dönüşen jungle şampiyonları bu kategoride yer alıyor.

Oynanış olarak genellikle kendi takımının güçlü koridorunun etrafında oynayıp, o koridorun baskınlığından faydalanarak bol bol karşı jungle’a gidip kaynak çalarak ve rakiple karşılaşırsa 1v1 atarak öne geçen jungle karakteristiği.

Şayet bilinçli bir takımınız varsa bu jungle karakteristiği çok güçlü olabiliyor çünkü önde olduğunuz koridor etrafında oynadığınız için ormanda veya nehirde çıkan 1v1’e ilk sizin takım arkadaşınız geliyor.

Bu tip jungle karakterleri genellikle orman kamplarını çok hızlı dönebilen karakterler ve scale oldukça yani item ve level aldıkça çığ gibi büyüyen karakterler.

Bu karakterlerden en sık profesyonel maçlarda ve sihirdar vadisinde gördüklerimiz;

Graves, Kanun Kaçağı;

Evrendeki tam adıyla Malcolm Graves power farm metasının en vazgeçilmez karakterlerinden birisi. Hızlı ve can değerini nerdeyse hiç kaybetmeden orman kamplarını temizleyebilmesi onu uzun zamandır ön planda tutuyor.

Sahip olduğu yetenek kitiyle (skill seti) hem 1v1’lerde çok güçlü hem de altın ve deneyim kazandıkça tam bir canavara dönüşüyor.

Gelin bu skill setine ve oynanışına biraz değinelim.

PASİF, Yeni Kader;

Graves silahının cephanesi bittiğinde cephane yeniler. Normal saldırıları birimlerin içinden geçmeyen 4 mermi ateşler. Birden fazla mermi isabet ettirdiği birimleri ittirir.

Q, Yolun Sonu;

Graves patlayıcı bir kovan ateşler. Bu kovan 2 saniye sonra patlayarak veya bir yere çarparsa 0,2 saniye sonra patlayarak dönüş yoluna hasar verir.

W, Sis Perdesi;

Graves görüş alanını kısıtlayan bir sis bombası ateşler. Oluşan sis bulutunun içinde kalan oyuncular hareket hızı kısıtlamasına maruz kalır ve patlama anında isabet alan hedefler hasar yer.

E, Sis Perdesi;

Graves ileri doğru atılarak bir süreliğine zırh artışı kazanır ve eksikse bir mermi yeniler. Rakiplere doğru atıldığında iki hırs yükü kazanır ve normal saldırı isabet ettirdiğinde yeteneğin bekleme süresi azalarak direnç artışı yenilenir.

R, Parça Tesiri;

Graves vurduğu ilk rakibe ağır hasar veren sonrasına ise patlayarak koni şekilinde hasar veren bir fişek ateşler. Ateşlediği yönün tersine doğru bir miktar atılır.

Graves Hakkında İpuçları

 • Graves yetenek kitinin ona verdiği avantajla orman kamplarını çok hızlı ve yüksek canla temizleyebilen bir karakterdir. Normal saldırılarının birimleri ittirmesi orman kamplarını rahatlıkla kitelamasına olanak sağlar.
 • Graves oynarken olabildiğince çok kamp kesmeli ve bir an önce üç level olmaya bakmalısınız. Normal saldırılarının yarattığı ittirme etkisi yamprinin üzerindeki kalkanı direk kırdığı için çok hızlı bir şekilde yampiriyi öldürerek nehir kontrolünü ele geçirebilir.
 • Vakit kaybetmeden sürekli olarak orman kamplarını temizlemeniz son derece önemli. Güçlü olan koridorlarınıza yakın orman kamplarını temizleyip karşı ormana ufak baskınlar düzenlemelisiniz. Kampları hızlı bir şekilde temizleyerek rakip ormancıdan seviye ve eşya bakımından öne geçmelisiniz.
 • Şayet nehirde veya ormanda rakip ormancı ile karşılaşırsanız unutmayın ki Graves son derece güçlü bir düellocu. Sis Perdesi yeteneğiniz ile rakibin görüşünü ve hareket hızını kısıtlayın ve Q yeteneğinize normal saldırılarınızı ekleyerek rakibinize hasar verin. Görüşü ve hareket hızı kısıtlanmış rakip üzerinize gelirse e yeteneğinizi kullanarak aranızdaki mesafeyi kapatmasına izin vermeyin ve vurmaya devam edin. Eğer rakibiniz kaçmaya yeltenirse e yeteneğinizi onu kovalamaz için kullanın. Öldüremeseniz bile rakibi o bölgeden çıkartmak kalan kamplarında sizin olmasını sağlar.
 • Nehirde çıkan çatışmalarda doğru tarafta oynuyorsanız düellolardan sakınmanıza gerek yok. Hızlı tetik yeteneğinizi rakibinize doğru kullanın ve aldığınız zırh artışı ile rakibinize karşı avantaj kurun. Aniden rakibinizin görüşünü kısıtlamak ve hızlı tetik yeteneği ile yer değiştirmek düelloyu kazanmanın anahtarları.
 • Level ve eşya bakımından güçlendikçe Graves karşısına çıkan herkesi hızlı bir şekilde öldürebilen bir oyun sonu canavarına dönüşür.

Lillia, Narin Gonca;

Aşırı utangaç olan peri geyik yavrumuz Lillia, power farm metasının doruklarını yaşayan bir başka karakter.

Skill setinin ona sağladığı mobiliteyi kullanarak rakiplerini alaşa eden ve inanılmaz derece hızlı orman kamplarını temizleyerek öne geçen bu karakter çıktığından beri hep ön planda kalmayı başarmıştır.

Sahip olduğu yetenek kiti onu hedef alması zor, kaçması veya kovalaması nerdeyse imkansız hale getirmekte.

Gelin bu skill setine ve oynanışına biraz değinelim.

PASİF, Düş Dalı;

Bir hedefe yetenek isabet ettirmek zamanla hedefin azami canına bağlı olarak hasar verir.

Q, Çiçek Açtıran;

Lillia elindeki sihirli dalı çevirerek bir alan hasarı uygular. Bu alanın dış kısmındaki rakipler ilave gerçek hasar alır. Bu yeteneği tetiklemek Lilliaya ilave haraket hızı kazandırır.

W, Dikkat Et! İik!;

Lillia yakındaki bir alana doğru atılır ve hasar verir. Alanın merkezinde kalan hedefler daha çok hasar alır.

E, Dönertohum;

Lillia bir duvara veya hedefe çarpana kadar ilerlemeye devam eden bir tohum fırlatır. Tohumun isabet ettiği hedefler hasar alır ve yavaşlar.

R, Mışıl Mışıl;

Lillia önceden yetenek isabet ettirerek düş tozu bulaştırdığı rakipleri mayışık hale getirerek onları uyutur. Hasar alarak uyandırılan rakipler ilave hasar alır.

Lilia Hakkında İpuçları

 • Lillia oynarken bu karakteristikteki diğer karakterler gibi sürekli olarak orman kamplarını temizlemeniz ve güçlenmeniz gerekli. Orman kamplarını hızlı bir şekilde temizleyebilmesi ve çatışmada kaldığı süre boyunca hareket hızının artması Lillianın en büyük avantajlarıdır.
 • Bolca önde olan koridorunuzun olduğu taraftan rakip ormana girmeli ve kamp çalmalısınız. Rakiple karşılaştığında çatışmada kaldığı süre boyunca gittikçe hızlı hareket eden Lillia öldürmesi ve yakalaması çok zor bir hedeftir.
 • Yaptığı eşya düzeni ve yeteneklerinin ilave hasarları sayesinde Lillia oyun sonunda bir takım savaşı canavarına dönüşür. Savaşın içerisinde kaldığı zaman sürekli hasar veren Lillia ultisi sayesinde bir veya daha fazla hedefi de uyutarak takım savaşlarında büyük avantajlar sağlar.
 • Zaman zaman savaşa girip çıkmalı, zaman zaman ise rakiplerin üzerine flash atıp Q yeteneğini R yeteneği ile takip ederek savaş başlatmalı.

Bu alanda sihirdar vadisinde kendisine yer bulan ve benzer oynanışlara sahip olan ormancı karakterler;

 • Kindred, Madalyonun İki Yüzü
 • Karthus, Ölümşakıyan
 • Shyvana, Ejder Kanı
 • Master Yi, Wuju Üstadı

Baskın Tipi Ormancılar

Baskın tipi ormancılar yani olabildiğince çabuk üçüncü seviyeye bazense ikinci seviyeye ulaşıp bir an önce koridorlara baskında bulunmak isteyen jungle karakteristiğidir.

Bu tip ormancılar genellikle kitle kontrol sahibi veya hızlı mesafe kapatabilen mobil ormancılardır.

Genellikle üçüncü seviyeden itibaren baskın fırsatı kollayan bu tip ormancıların asıl hedefi erken oyunda takımının öne geçmesini sağlamaktır.

Oynanış olarak en hızlı şekilde üçüncü seviyeye ulaşıp kendi kitle kontrolünü koridorundaki arkadaşıyla destekleyerek karşı takım oyuncularını öldürmek, baskı altında bırakmak veya koridordan kovmak üzerine oynanır.

Bu karakterlerden en sık profesyonel maçlarda ve sihirdar vadisinde gördüklerimiz;

Lee Sin, Kör Keşiş;

Son derece mobil bir yetenek kitine sahip olan Lee Sin, hızlı mesafe kapatabilme, takip edebilme ve erken safhadaki yüksek hasarıyla tam anlamıyla rakip koridorlar için bir baş belasıdır.

Hızlıca üçüncü seviyeye ulaşıp baskın veya karşı baskın şansı kollaması gerekir.

Kırılgan hedefler üzerinde aşırı hasar bırakan bu ormancının yeteneklerine bir göz atalım;

PASİF, Artçı Rüzgar;

Lee Sin bir yetenek kullandıktan sonraki iki normal saldırısı ilave saldırı hızı kazanır ve enerji iade eder.

Q, Ses Dalgası/Titreşim Darbesi;

Lee Sin ilk hedefe isabet eden bir ses dalgası fırlatır. İsabet alan hedef bir süre görünür kalır. Ses dalgasının isabet etmesi halinde üç saniye botunca Titreşim Darbesi kullanılabilir. Lee Sin hedef alınmış rakibe doğru atılarak rakibin eksik can miktarına bağlı olarak hasar verir.

W, Koruma Güdüsü/Demir İrade;

Lee Sin bir takım arkadaşına atılarak kendisini ve onu bir miktar hasardan korur. Koruma Güdüsü kullanıldıktan sonra üç saniye boyunca Demir İrade kullanılabilir. Demir İrade Lee Sin’e can çalma ve can emme verir.

E, Fırtına/Sakatla;

Lee Sin yere vurarak etrafındakilere büyü hasarı verir. Fırtına yeteneğinden sonra üç saniye boyunca sakatla yeteneğini kullanabilir. Fırtına yeteneğinden hasar alan rakiplerine sakatla yeteneği ile hareket hızı kısıtlaması uygular

R, Ejderhanın Gazabı;

Lee Sin güçlü bir tekme atarak vurduğu rakibi ileti doğru ittirir. Hedef ve çarptığı diğer hedefler fiziksel hasar alır. Çarpışmaya maruz halan diğer hedefler havaya savrulur.

Lee Sin Hakkında İpuçları

 • Oynanış bakımından Lee Sin olabildiğince çabuk üçüncü seviyeye ulaşarak erken safhada maksimum işlevselliğe ulaşmak ister.
 • Üçüncü seviyeden itibaren baskın fırsatı kollayan veya rakip ormancının yerini saptayıp karşı baskın atmak üzerine oynanır.
 • Görevi koridorlarda yarattığı baskı ile takım arkadaşlarını avantajlı konuma getirmek ve aldığı veya aldırdığı skorlarla takımını öne geçirmektir.
 • Bu tip ormancı karakterler oyunun ileri safhalarında genellikle takım savaşı başlatmak veya kendi takımındaki taşıyıcıların güvenle saldırı yapabileceği alan oluşturmakla görevlidir.

Bu oynanışa sahip diğer ormancı önerilerimiz;

 • Elise, Örümcek Kraliçe
 • Jarvan IV, Demacia’nın Simgesi
 • Vi, Piltover Fedaisi
 • Zac, Gizli Silah

Kontrol Ormancıları

Kontrol tipi ormancılar nehir ve global görev kontrolünü elinizde tutarak oynamanız gereken ormancılardır.

Genellikle hızlı orman kampı temizleyebilen bu ormancılar baskın yönünden diğer tiplere göre zayıf kaldığından sahip oldukları gücü oyunun erken safhadaki kontrolünü elinde tutarak global görevlerle takımını öne geçirmeyi ve rakip ormancıyı ondan çaldığı kamplarla geri düşürmeyi hedefler.

Gelin bu alandaki karakterlerden en popülerine ve oynanışına göz atalım;

Olaf, Başıbozuk

Olaf adeta durdurulamaz bir savaşçı tipi karakterdir. Sahip olduğu yetenek kitiyle oyunun en güçlü erken safha düellocusudur.

Ormanda veya nehirde kimseye kaybetmez. Bu özelliği ona inanılmaz bir harita hakimiyeti kazandırır.

Gelin Olafın yeteneklerine bir göz atalım;

Pasif, Başıbozuk Hiddeti;

Olaf eksik canına bağlı olarak saldırı hızı kazanır

Q, Balta Fırlat;

Olaf baltasını fırlatarak isabet alan hedeflere hasar verir ve onları yavaşlatır. Baltayı yerden alırsa 4,5 saniye bekleme süresi iade edilir.

W, Hırçın Saldırı;

Olaf’ın saldırı hızı artar ve eksik can miktarına göre can çalma ve iyileşme etkilerinde artış kazanır.

E, Pervasız Vuruş;

Olaf hem hedefine hem kendisine gerçek hasar verir. Hedefi katlederse can bedelini geri alır.

R, Ragnarok;

Olaf zayıflatma etkilerine karşı geçici bağışıklık kazanır.

Olaf Hakkında İpuçları

 • Power farm karakterlerine benzer bir oynanışa sahip olan olaf en hızlı şekilde kendi kamplarını temizleyip nehre iner ve baskın fırsatı yoksa karşı ormana dalarak rakip ormancıyı arar veya kamplarını çalar.
 • Güçlü yetenek kiti sayesinde çoğu zaman korkusuzca oynaması gerekir. Karşı ormana girin ormancıyı bulun ve dövün. Bulamazsanız gördüğünüz öldürülebilir her hedefe saldırın ve kamplarını çalın.
 • Bu harita hakimiyeti ona global görevlerde her zaman öncelik tanır. Karşı ormana baskı kurun ve haritadaki global görevleri yapın.
 • Oyunun ilerleyen safhasında Olaf sadece rakiplerin üzerine koşan bir tanka dönüşür bu yüzden erken safhada takımına üstünlük kazandırması şarttır.
 • Takım savaşlarında ya ön hat olarak takım arkadaşlarına alan yaratır ya da ultisinin verdiği etkiyle rakip taşıyıcıların üzerine koşarak onları takım savaşının dışına iter.

Benzer oynanışa sahip diğer karakter önerilerimiz;

 • Udyr, Ruh Gezgini
 • Nunu ve Williump , Ayrılmaz İkili
 • Nidalee, Yabani Avcı

Suikastçı Ormancılar

Suikast tipi ormancılar metada Farmer Assassin olarak da bilinir. Orman kamplarını temizledikçe aldığı eşyalardan ve yetenek kitlerinin onlara verdiği anlık hasardan faydalanarak oynanan bir jungle karakteristiğidir.

Genellikle ormanın içinde, nehirde veya sinsice girdiği koridordaki çalıda pusu kurarak oynanan bir jungle tipidir.

Gelin bu alandaki karakterlerden en popülerine ve oynanışına göz atalım;

Kha’Zix, Hiçlik Yağmacısı;

Kha’zix sahip olduğu yüksek anlık hasarla kırılgan rakiplere vadiyi dar eden bir karakterdir. Oyunun erken safhasında hızlıca üçüncü seviyeye ulaşıp karşı baskın şansı ya da karşı ormancıyı aramaya başlar.

Suikastçı tipi bir karakter olduğundan rakiplerini ilk gören ve saldıran o olmalıdır.

Gelin Kha’Zixin yeteneklerine göz atalım;

Pasif, Görünmez Tehdit;

Takım arkadaşlarından ayrı düşmüş hedefleri işaretler. İşaretlenmiş hedeflerle Kha’Zixin yetenekleri özel etkileşimler ortaya çıkarır. Kha’Zix rakipleri tarafından görülmediğinde bir sonraki normal saldırısı ilave hasar verir ve hedefi yavaşlatır.

Q, Korkularından Beslen;

Hedefe fiziksel hasar verir. Pasif tarafından işaretlenmiş hedeflere ilave hasar verir. Biçen pençe güçlendirmesi alınmışsa işaretli hedeflerden bekleme süresi iadesi alır ve normal saldırıları ile korkudan beslen’de ek mesafe kazanır.

W, Hiçlik Dikenleri;

Kha’Zix patlayarak isabet alan rakiplere hasar veren dikenler fırlatır. Patlamanın menzili içerisindeyse Kha’zix iyileşir. Diken Dizisi geliştirmesini alırsa koni şeklinde bir alana üç diken fırlatır. İsabet alan rakipler yavaşlar ve iki saniye boyunca görünür olur.

E, Çullan;

Kha’zix bir alana zıplayarak hasar verir. Kanat Geliştirmeyi alırsa zıplama mesafesi 200 birim artar ve öldürme ya da asist yapmada bekleme süresi sıfırlanır.

R, Hiçlik Saldırısı;

Her yetenek seviyesi Kha’zixe bir yetenek güçlendirme hakkı sunar. Güçlendirilen yetenek açıklamalarda bulunan ekstra etkileri kazanır. Aktifleştirildiğinde Kha’zix görünmez hale gelir ve pasifi tetiklenir. Aktif gizlenme geliştirmesini seçerse görünmezlik süresi uzar ve bir görünmezlik hakkı daha kazanır.

Kha’Zix Hakkında İpuçları

 • Bu tip suikastçı ormancıları oynarken hızlıca üçüncü seviye olmaya bakın.
 • Oyun süresi ile 3.15 te çıkacak olan yampiride karşı ormancıya pusu kurun ve öldürmeyi deneyin. Bu pusuyu kurarken koridorlarınızın durumuna bakmayı ihmal etmeyin. Karşı ormancı yardım alırsa bu sizin zararınıza olacaktır.
 • Bolca rakip ormana girip karşı ormancıyı arayın veya karşı ormancının karakteristiğine göre yapması gerekenleri yapmasını engelleyin.
 • Yapısı gereği bu tip ormancılar doğrudan savaşlarda iyi değildirler. Ya pusu kurmalısınız ya da savaşlara sonradan dahil olup rakip takımın en kırılgan üyelerine saldırmalısınız.

Bu tipteki diğer karakter önerilerimiz;

 • Kayn, Gölge Cellat
 • Rengar, Gölge Avcı
 • Evelynn, Azabın Kucağı
 • Shaco, İblis Soytarı

Siz de verdiğimiz taktikleri deneyin ve ormancı farkını ortaya koyun. İyi oyunlar!

Yorum yapın