Irelia Counter (CT)

Siz de Irelia’ya karşı oynarken zorlanıyor musunuz? Bu yazımızda League Of Legends karakterlerinden Irelia’ya karşı nasıl oynamanız gerektiğini anlatacağız.

Irelia’ya karşı nasıl oynayacağımızı anlayabilmek için gelin ilk olarak İrelia’yı tanıyalım.

Irelia, Bıçakların Dansı

Irelia skill (yetenek) kiti bakımından yakın dövüşçü karakterler arasında senelerdir en güçlü ve durdurulması zor olan karakterlerden birisidir.

Çoğu yakın dövüşçü karakterden farklı olarak son derece hızlı mesafe kapatabilen, hareketli ve yüksek hasara sahip bir karakterdir.

Üst koridorun ve hatta son yılları düşünecek olursak orta koridorun en sevilen karakterlerinden birisidir. Yakın savaşta iyi olmasının yanı sıra büyücü tipi karakterlerle arasında bulunan mesafeyi aniden kapatmasını sağlayan yetenek kiti irelianın en büyük silahıdır.

Ancak unutulmamalıdır ki pasif yükleri tamamlanmadan irelia tam gücüne kavuşamamakta. Ona karşı oynarken bu zayıflıktan faydalanacağız.

Irelia Skilleri (Yetenekler)

Gelin öncelikle irelia ve yetenek kitini yakından tanıyalım.

 • PASİF: Ionia Azmi

irelya rakiplerine her yetenek isabet ettirdiğinde yük olarak biriken ilave saldırı hızı kazanır. Yükleri azami yük sayısına ulaşınca ek olarak ilave hasar da kazanır.

 • Q: Uçarbıçak

Irelia rakibine doğru saldırmak için ileti atılır ve bir miktar iyileşir. Eğer hedef işaretliyse veya uçarbıçak tarafından katledilirse yeteneğin bekleme süresi sıfırlanır.

 • W: Direniş Dansı

Irelia yoğunlaşarak bıçaklarını etrafında çevirir. Yoğunlaşma süresi boyunca aldığı fiziksel hasar azalır ve yoğunlaştıkça hasarı artan bir saldırı gerçekleştirir.

 • E: Ölümcül Ahenk

irela birbiri arasında bir çizgi oluşturan iki bıçak gönderir. İkinci bıçak gönderildiği anda yetenek çalışır ve bıçakların arasında kalan rakipler işaretlenir, hasar alır ve sersemler (Stun yer).

 • R: Keskin Hapis

Irellia bir rakip şampiyona çarptığında dışarı doğru açılan çok sayıda bıçak fırlatır. Yeteneğe maruz kalan rakipler hasar alır ve işaretlenir. Daha sonrasında bıçaklar içinden geçen rakipleri yavaşlatan ve hasar veren bir duvar oluşturur.

Irelia Counterları (Counters)

Ireliayı counterlamanın en etkili yolu erken safhadaki zayıflığından faydalanmaktan geçmektedir. Erken safhada yüksek hasara ve kitle kontrole sahip karakterler irelia için kabus gibidir.

Hasarınının çok büyük bir kısmını pasifinden gelen yüklerden alan irelia ile takasa girmeden önce pasif yüklerinin olmadığına dikkat ederseniz irelia bu yükleri doldurana kadar tam gücüne kavuşamayacağından avantajlı taraf siz olacaksınız.

Koridor aşamasında en popüler Irelia counterlarını sizler için aşağıya yazıyoruz.

 • Garen
 • Darius
 • Nocturne
 • Jax
 • Poppy
 • Tryndamere
 • Volibear
 • Wukong
 • Renekton
 • Neeko

Orta koridor karakterlerine karşı genel olarak irelia baskın gelse de Neeko gibi erken hasarı yüksek ve rakibini yerine sabitleyebilen büyücüler Ireliaya üstünlük kurabilmektedir.

Ireliaya karşı koridorda oynarken irelianın alacağı ilk item (eşya) can çalma ve saldırı hızı ağırlıklı olan mahvolmuş kralın kılıcı ya da ölümsüz kalkanyay olacaktır.

Bu eşyaları pasif yükleri ve rünlerden gelen saldırı hızı ve can çalma etkileriyle birleştirince irelia öldürmesi çok güç ve çok güçlü bir karaktere dönüşmektedir.

Hızlı saldırı yapıp saldırı başına can çeken ireliaya karşı tank bir karakter oynuyorsanız Dikenli Yelek, Nocturne gibi saldırı odaklı bir şampiyon oynuyorsanız Celladın Çağrısı alarak Irelianın sahip olduğu iyileşme yeteneğini bozarak avantaj sahibi olabilirsiniz.

Irelia’ya Karşı Oynama Taktikleri

İrealia koridor aşamasını genellikle sonradan kazanmaya başlamaktadır. Bu yüzden kendi kulesine yakın ya da koridorun ortasında oynamayı tercih eder.

Düşünüldüğünün aksine Irelia ilk seviyede çok güçlü olabilmektedir. Gelen ilk 6 minyon da Q yeteneğini kullanarak pasif yükünü azami seviyeye çıkardıktan sonra gireceği takasları kazanması kaçınılmaz bir durumdur.

Bu yüzden koridor aşamasında mutlaka minyonların canlarına ve irelianın pasif yüklerine dikkat edin. Canı az olan minionları Q yeteneği ile katlederek aniden pasif yüklerini azami miktara çıkartıp üzerinize atılarak sizi de katledebilir.

Koridor aşamasında irelialar pasif yüklerini 3 yüke getirdiği takdirde E yeteneği ile sizi yakalayıp Q yeteneği ile üzerinize atılarak azami yük sayısı olan 5 ulaşabilir ve tüm gücüyle size karşı savaşabilir.

Erken safhada Renekton gibi yüksek hasara ve kitle kontrole sahip karakterler üzerine atılan ireliayı sersemleterek hasarını bırakıp takası sonlandırarak ireliayı kendisiyle savaşamayacak bir konuma getirebilir.

Irelianın pasif yüklerini sürekli azami seviyede tutması pek mümkün değildir. Takasa girmek için pasif yüklerinin sıfırlandığından emin olun. Sürekli pasif yüküne sahip olmak için koridoru ittirmesi gerekir. Ormancınızı çağırarak bu tercihi cezalandırabilirsiniz.


Yorum yapın