Instagram’da Çekiliş yapmak hakkında her şey (2020)

Son yıllarda neredeyse herkes tarafından kullanılan İnstagram artık çekilişler ile de gündeme gelmeye başladı. İnstagram’da çekiliş nasıl yapılır? İnstagram’da çekiliş yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İnstagram’da çekiliş yapmak için kullanılabilecek siteler nelerdir? Gibi soruların cevapları yazımızda. İşte İnstagram’da çekiliş yapmak hakkında her şey.

İnstagram’da Çekiliş Nasıl Yapılır?

İnstagram çekiliş nasıl yapılır hakkında bilmeniz gereken bazı püf noktalara değinelim.

1- Çekiliş Amacınızı Belirleyin

Çekiliş yaparken amacınız takipçi sayınızı arttırmak veya takipçilerinizin etkileşimini arttırmak olabilir. Bunun yanında beğeni ve yorum almak, sayfanıza trafik çekmek gibi birçok farklı amaçlar için de çekiliş yapılabilir. Bu nedenle çekiliş amacınızı belirleyin. Önemli olan belirlenen amaç doğrultusunda adımlar atarak çekiliş hazırlamaktır.

2- Çekiliş Koşullarını Belirleyin

Çekiliş koşulları takipçilerin çekilişinize katılabilmeleri için yapmaları gerekenlerdir. Çekiliş koşullarına uyan her takipçi çekilişe katılmaya hak kazanır. Çekilişe katılabilmek için yapılması gerekenleri olabildiğince kısa tutmaya çalışın çünkü çekiliş uğruna onlarca koşulu yerine getirmek takipçileriniz için caydırıcı bir etken olabilir. Çekiliş koşullarınız bir başka İnstagram hesabınızın takip edilmesi, son gönderinizin veya öncekilerin beğenilmesi gibi şartlardan oluşabilir. Koşullar tamamen çekilişin amacına göre düzenlenmelidir.

3- Çekiliş Ödülünü Tanıtın

Çekiliş sonunda kazanılacak ödülün tanıtımı, çekilişin beklenen etkiyi vermesinde büyük rol oynar. Aynı zamanda ödülün ne olacağı ile ilgili seçim yaparken İnstagram sayfanıza uygun, takipçilerinizin arzu edeceği bir ürün seçmeniz de oldukça önemlidir. Çekilişi duyururken ön plana çıkarmanız gereken şey ödülünüzün ne olduğu olmalı. Ödülün kaç kişiye verileceği, ödülü kazanmak için yapılması gerekenler, çekilişin açıklanma zamanı gibi önemli bilgileri tek gönderide paylaşılmalı ve gönderi takipçilerin sorularını cevaplayacak nitelikte olmalıdır.

4- Çekiliş Sonuçlanma Tarihini Belirleyin

Çekilişinizin sonucunu açıklamak için çok uzun süre beklemeyin. Çekiliş sonuçları açıklanırken canlı yayın kullanmanızı öneririz. Çünkü canlı yayınlar hem takipçilere güven veren hem de etkileşimi bir tık daha arttıran yollardan biridir. Çekiliş yaparken yedek kazanan belirlemeyin. Çekilişin kazanına 3 gün içerisinde ulaşamazsanız mutlaka bir gönderi düzenleyin.

Çekiliş kazananına ulaşılamadığı için tekrarlanacağına dair bir açıklama yapın ve akşamına bir canlı yayın daha düzenleyin. Böylece etkileşimi daha da fazla arttırabilirsiniz. Çekiliş kazananının eline ödülü ulaştıktan sonra ödülün kendisine ulaştığına dair bilgi mesajını sayfanızda paylaşın. Takipçilerinize güvenilirliğinizi gösterin.

5- Takipçilerinize Şeffaf Olun

Çekilişinizi nasıl düzenlediğiniz takipçileriniz için bir hayli önemli. İnandırıcı olmalısınız. Canlı yayının yanında çekiliş yapmak için bir uygulama kullanmalısınız. Böylece tarafsız bir çekiliş olduğunu güvence altına alabilirsiniz. Sizin için bazı çekiliş yapma sitelerini derledik.

6- Doğru Hashtag Kullanımına Dikkat Edin

Doğru Hastag kullanımı sizi yükseklere çıkarabilirken aynı zamanda aşağılara da indirebilir. Çekilişiniz ile alakalı doğru Hashtag kullanımı sayesinde çekilişinizi çok daha geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz

İnstagram’da Çekiliş Yapmak İçin Kullanabileceğiniz Siteler

Instagram çekiliş için bir çok site var ama ben size kullanımı basit ve çekiliş yapanların’da kullanmış olduğu site. İnstagram çekiliş yapma sitesi arayanlara.

İnstagram Çekiliş Merkezi

Kullanılışı basit ve sorunsuz çekiliş yapabileceğiniz, aynı zamanda hak yeme gibi bir sorunla karşılaşmayacağınız sitedir. Çoğunluk bu site üzerinden çekiliş yapmaktadır.

Çekilişinizi yaparken canlı yayında takipçileriniz ile birlikte yapmayı unutmayın.

Bol Şans!


Yorum yapın