GreedFall PlayStation 4, Xbox One ve PC için yayınlandı

Bu genişleyen fantastik RPG şimdiye kadarki muadil oyunlara kıyasla hem eğlenceli hem de etkileyici bir deneyim sunuyor. GreedFall‘ın fragmanlarında olduğu gibi, görevlerin çoğu, çeşitli insanlarla iletişim kurmak için biraz küçük ama açık bir şehir çevresinde dolaşmaktan ibaret. Yazı ve arama çubuğu özellikleri oldukça iyi. Ancak konuşmalar duygusal olmayan konuşma balonları aracılığıyla temsil ediliyorlar. Bazen diğer oyuncularla konuşmak biraz uzun sürüyor ya da bir insanla tekrar iletişim kurmak için adil bir mesafeyi kat etmek gerekiyor. Bununla birlikte, bu görevlerin çoğunda, oyuncu, işlerin nasıl çözüldüğünü, kimi öldürüp kimin yaşamasına izin vereceğine dair kararları alabiliyor.

Greedfall Oyununa Detaylı Bir Bakış

GreedFall’ın RPG sistemleri son derece derin ve gelişmiş. Bu da görevlerin ve konuşmaların sonuçlarını büyük ölçüde etkiliyor. Kilit seçimine acele davranıp yatırım yaparsanız, birinin fikrini değiştirmeye ikna etme becerisine sahip olmazsınız. Ancak çeşitli ödül sandıklarından hoş bir hediyeler alabilirsiniz. Oyunun başlangıcından itibaren, karakteriniz (erkek ya da kadın olarak tasarladığınız biri) sayısız seçim anına denk geliyor ve hepsinde de oyunda başarılı olmanın tek bir yolu olmadığını düşünüyorsunuz. Hangi yolu seçmeniz gerektiği karakterin özelliklerini etkileyerek devam edecek ve ilerideki görevin akışı bu yetenekler tarafından şekillendirilecek. Seçim anlarındaki ağır GreedFall faktörler oyuncuların epey hoşuna gidiyor ve hemen diğer yetenekleri seçerlerse olayların nasıl farklı olacağını görmek için oyunu yeniden başlatma isteği uyandırıyor.

Dört ayarı olan oyunun zorluğu da ayarlarla paralel olarak değişiyor. Her ayar ile sadece zorluk değil, her seviyedeki tecrübe gereksinimi de artıyor. Bir zorluk, oyunu daha hikaye odaklı hale getirirken, bir başkası ise karakterinizi yeniden canlandırmakla ilgili olabiliyor.

GreedFall

Savaş sistemi, akış ve düğme haritalama açısından sağlam ve açık dünyada kurulan serbest biçimli çatışmalarda hem yakın dövüş hem de sihir kullanma becerilerini geliştirmiş. İyileşmek için büyü kullanabilirsiniz, ya da arkadaşlarınızdan birinin büyüsü varsa sizi iyileştirmelerinin hızlı olduğunu görebilirsiniz.

Düşman kuvvetlerini analiz etmek için bir saniye ayırmanın yanı sıra, farklı iksir, teçhizat ve büyü özelliklerini seçmek için menüye girmek adına oyunu her zaman duraklata biliyorsunuz. Şimdiye kadarki oyunlarda, düşman çeşitliliği bir sorun olmuştur. Ancak GreedFall bölümlerinin her biri bir veya iki düşman türüyle doludur ve savaşlardan zevk almanıza rağmen, farklı düşmanlar için stratejileri değiştirmeye can atabilirsiniz. Birkaç üst düzey düşmanla karşılaştığınızda tökezleyebilirsiniz, ancak yine de oyundan maksimum haz almak için karakter çeşitliliği yeterli değil gibi gözüküyor.

Açık dünyayı keşfetmek çabaya değiyor ve oldukça zevkli, çünkü açılacak çok sayıda sandık ve yeni görev ve öğeleri bulabiliyorsunuz. Ayrıca, kullanabileceğiniz bazı silahlar ve teçhizatlardan, nitelik seviyenize bağlı olarak bazılarını bazılarını kullanabilirken bazılarını ise kullanmaya izniniz olmayacaktır. Seçim, yine açık dünyada ve karakter oluşumunda devreye giriyor, çünkü yok edilebilecek bir mağara duvarı bulabilir, ancak bilimin ve simyadaki bilginin onu açmanıza izin verecek bir öğeyi oluşturması için bilgi birikimine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Kentler ve köyler, mimari tasarımlarıyla hoş dokunuşlar sergiliyorlar. Ayrıca vatandaşların, günlük yaşamlarını normal birer insan olarak devam ettirdiklerini görüyorsunuz. İşin garibi, bir görevlinin bulunduğu merkezi konum her şehirde neredeyse her zaman aynı görünüyor. Dev bir kapı açılıyor, açık bir fuayeden sağa dönen dev bir merdivene koşuyorsunuz ve sonra ikinci katta girebileceğiniz tek odanın arkasındaki kişiyle konuşuyorsunuz.

GreedFall oyunu, Spiders’in son oyunu Technomancer’a, iskelet tasarımında benzer olsa bile, bu oyunda büyük bir adım atılarak 17. yüzyıl Avrupa barok sanatından esinlenilmiş. Canavar dolu bu dünyada işlerin nereye gittiğini görmeye karşı istek oyuncularda merak uyandırıyor.

İndirmek İçin Tıklayınız


Yorum yapın