Google Haritalar’a Görme Engelli Dostu Sesli Yönlendirme Geliyor

Google Haritalar için yayınlanan son güncelleme ile beraber, görme engelli kişiler bundan böyle çok daha rahat gezintiye çıkabilecekler. Google, Haritalar uygulaması için getirdiği sesli yönlendirme özelliği adlı yeniliği Dünya Görme Günün’ de duyurmayı tercih etti. Yeni güncellemede sesli yönlendirme özelliği ayrıntılı bir şekilde sunulurken, aynı zamanda trafikte telefona bakma gereği duymadan gidilecek yer ile ilgili bilgileri almayı sağlıyor.

Sesli Yönlendirme Özelliği Yol Tarifi Sunuyor

Google tarafından geliştirilen sesli yönlendirme özelliği görme engelli kişilerin kolay bir şekilde yolda yürüyebilmeleri için, detaylı olarak sesli bir şekilde yürüyüş yolunu tarif eden özel bir algoritma. Bu yenilik, kullanıcılara nereye ve ne zaman döneceklerini söyleyip, trafik yoğunluğunun fazla olduğu caddelerde yürürken yaya geçitlerine yaklaşıldığında görme engelli kişileri bilgilendiriyor. Böylece görme engelli bireylerin karşıdan karşıya geçişlerde güvenliği daha iyi sağlanmış oluyor. Eğer kullanıcılar yanlış tarafa doğru hareket ederse, Google Haritalar tarafından sesli bildirim yapılarak rotadan çıktıkları bildiriliyor. Böylece bu uygulama, görme engelli bireylerin yol boyu kendilerini güvende hissetmelerini yardımcı oluyor.

Sesli Yönlendirme Tüm Dilleri Destekliyor

Google Haritalar sesli yönlendirme özelliği ilk olarak iOS ve Android işletim sistemleri için ABD ve Japonya’da dağıtılmaya başlandı. Google Haritalar’ın bu özelliği yakında diğer ülkelerde de kullanıma sunulmaya başlanacak. Ayrıca, sesli yönlendirme özelliği yayınlandığı ülkenin dilini de destekleyecek. Bu özellik ülkemizde kullanılmaya başlandığında; Google Haritalar uygulaması üzerinden gezinme ayarlarına gidilerek gelişmiş seçenekler bölümünden sesli yönlendirme özelliği aktif hale getirilebilir.

Yorum yapın