Google Chizamı Bul Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Cihazımı bul özelliği, kayıp veya çalınan bir telefondaki verileri uzaktan izlemenizi ve sistemi kilitlemenize yarar. Telefonunuzun kalan pil ömrünü ve bağlı olduğu Wi-Fi ağını da görmeniz mümkün. Kayıp bir Android telefonu izlemenin en kolay yolu diyebiliriz.

Yenilenen güncelleme sayesinde Cihazımı Bul artık telefonunuzu kötü amaçlı içerikten korumak için tasarlanmış bir hizmet paketi olan Google Play Protect’in bir parçası haline geldi.

Google Cihazımı Bul Nasıl Kurulur?

Öncelikle yapmanız gereken ilk şey, Google Play hizmetlerine girip arama kısmına ”Cihazımı Bul” yazıp çıkan Google Cihazımı Bul uygulamasını indirmek. Liste halinde kolayca şu şekildedir;

 1. Telefonunuzdan Play Store’u açın .
 2. Cihazımı Bul‘u arayın .
 3. İlk arama sonucunda çıkan Google Cihazımı bul uygulamasına tıklayın ve Yükle’yi seçin .

Google Cihazımı Bul Uygulaması Oturum açma İşlemi?

Uygulamayı Yükledikten sonra, Google hesabınızdan Cihazımı Bul’da oturum açmanız gerekmektedir. Ayrıca, Telefonunuzda birden fazla hesapta oturum açtıysanız, telefonla ilişkilendirmek istediğiniz hesabı seçebileceğiniz bir menü açılır ve oradan dilediğiniz hesap ile giriş yapabilirsiniz.

 1. Ana ekranınızdan veya uygulama dosyanız’dan Cihaz Bul’u açınız .
 2. Hizmeti kullanmak istediğiniz Google hesabını seçin .
 3. Sonrasın devam et düğmesine basın.
 4. . Gerekli Mail şifrenizi giriniz veya otomatik girerse başka bir işlem yapmayınız.
 5. Oturum aç butonuna dokunun.
 6. Gerekli konum hizmeti erişimine izin verin.

Cihazımı Bul uygulaması ile Telefonunuzun Bulunabilirliğini Kontrol etme

Cihazımı Bul uygulamasının oturumunu açtıktan sonra, geçerli konumunuzun yanı sıra telefonunuzun markası ve modelini içeren bir harita ve iki seçenek göreceksiniz. İkinci seçeneğe bastığınızda Kilitle ve Sil özelliklerini kullanmaya başlayabilirsiniz. Birden fazla telefonda oturum açtıysanız, ekranın üst kısmındaki çıkan listeye göz atarak belirli bir cihazı seçebilirsiniz.

 1. Ana ekranınızdan veya uygulama kütüphanenizden Cihazımı Bul’u açın .
 2. Ekranın üst kısmındaki cihazlar listesinden telefonunuzu seçiniz .
 3. Telefonunuz olup olmadığına bakınız.

Eğer Telefonunuzu bulamıyorsanız veya cihazın kullanılamadığının uyarısını veriyorsa, konum servislerinin devre dışı bırakılmış olması gerekmektedir. Cihazımı Bul, telefonunuzu izlemek için GPS’e ilişkilendirilmiş olmalıdır. Bu sebeple konum hizmetlerini etkinleştirmek için GPS’yi açmanız yararınıza olacaktır.

İnternet aracılığı ile Telefonunuza Bulmanız Mümkün

Telefonunuzu kaybettiyseniz, Cihazımı Bul web sitesinden bulmanız mümkündür . Cihazımı Bul’u ayarlamak için kullanılan Google hesabında oturum açmanız gerekmektedir. İşlem kısa sürmektedir. Alternatif olarak, telefonumu bul için bir Google araması da yapmanız mümkün.

 1. Giriş için Cihazımı bul sitesine girin.
 2. Kullanabilmek için oturum açın.
 3. Cihazınızın görünür olup olmadığını kontrol ediniz.

Google Cihazımı Bul ile Uzaktan Telefonunuzu Çaldırın

Cihazımı Bul ile ilgili en iyi bölüm budur ve kolayca erişilebilir olmasıdır. Telefonunuzu bulmanız gerekirse, web sitesine girin veya başka bir telefondan servise giriş yapınız. Cihazımı Bul oturumu açıp cihazınızı bulduktan sonra, zil sesini kapatmış olsanız bile telefonunuzda beş dakika boyunca sürekli olarak yüksek sesle yüksek sesle müzik Sesi Çal seçeneğini kullanmanız mümkündür. Telefonunuzu bulduktan sonra, zil sesini durdurmak için güç düğmesine basıp kapatabilirsiniz.

 1. Cihazımı Bul uygulaması ile telefonunuzu bulunuz .
 2. Ses Çal‘a tıklayınız .
 3. Cihazınız müzik sesi çalmaya başlayacaktır. Daha sonra sesi durdurmak için güç düğmesine basabilirsiniz.

Uygulama İle Telefonunuzu Kilitleme işlemi

Telefonun kilidini açmak için yeni bir şifre ayarlamanızı sağlayan bir Kilit seçeneği var. Ayrıca, kilit ekranı üzerinden bir mesaj görüntüleyebilir ve numaranızı geri aramak için herhangi bir tuş ekleyebilirsiniz. Böylece uygulama ile telefonunuza ulaşan herkes sizinle kolayca iletişime geçebilir.

 1. Cihazımı Bul üzerinde telefonunuzu bulun .
 2. Kilitle’ye tıklayın.
 3. Kilit ekranında görüntülenecek mesaj ve telefon numarası girin. Daha sonra Kilitle kısmına tıklayın.


Yorum yapın