Gears 5 Oyun İncelemesi

Aşırı derecede sürüngen canavarları çekmek, harap olmuş laboratuarları keşfetmek ve diğer oyuncuları zincir testere yapmak, Gears’ın en iyi yaptığı şeydir ve Gears 5, temel unsurları güçlendirmeye odaklanmaktadır. Serinin temelleri çok fazla değişiklik göstermedi, ancak Koalisyon Gears of War serisini devraldığından bu yana ikinci oyunda çok fazla yeni şey ekledi. Gears 5’in hikayesi geçmişe büyük ölçüde bağlıyken, yeni eklemeler serinin en eski fikirlerini canlandırmaya yardımcı oluyor.

Oyundaki Yeni Eklentiler

Yeni versiyonda, karakterler yeni yetenekler kazanabiliyor. Böylece her biri biraz farklı oynayabilir. Rekabetçi ve işbirliğine dayalı çok oyunculu oyundaki geniş ilerleme sistemleri, size sürekli bir ilerleme hissi vermek için Fortnite ve Call of Duty gibi oyunlardan yararlanır. Hikaye kampanyasında bile, RPG benzeri bir ilerleme sistemi ve serinin geleneksel olarak lineer yaklaşımını değiştiren birkaç açık alan bulunuyor. Koalisyon, Gears oyununun temellerinden tamamen uzaklaşmış gibi durmuyor.  Hala duvarların arkasındaki diğer molozlar arasında dolaşıp çeşitli silahlarla düşmanlara ateş edip ateş açıyorsunuz. Aktif yeniden yükleme işlemlerinizi dikkatli bir şekilde zamanlamanız, ateş gücünüzden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlıyor. Çok oyunculu savaşlar, genellikle rakibini bir et yığınına dönüştürmek için iki oyuncunun birlikte hareket etmesine izin veriyor. Ancak oyun, Battle Pass benzeri bir sistem, kahraman savaşçılardan esinlenmiş karakterler ve evrimleşen diğer gelişmelerle birlikte önemli ölçüde büyümüş durumda.

Yeni unsurlar Gears 5’in oyuncuların önceki oyunlara karşı kendilerini güvende hissetmesini engellemese de, en azından 12 saatlik hikaye kampanyasında, tekrar gözden geçirilen çok fazla zemin var. Oyunun çoğu, düşmanlarınıza karşı kullanmak için bir franchise süper silahı olan Şafak Çekiç’i geri getirmekle ilgili. Dişliler hiç kuşkusuz 2011 yılında çıkmış olan üçlemenin içinde kaldılar ve bu savaştaki araçların bazıları farklı olsa da, savaş çoğunlukla değişmedi. Gears 5, geçmişteki versiyonlara kıyasla bir miktar daha zayıf ve bazı konularda daha güçlü özelliklere sahip. Ancak anlatının tatmin edici bir devamı olarak ilerlemek için mücadele ediyor.

Hikaye, Gears of War 4‘teki olaylardan kısa bir süre sonra ortaya çıkıyor. Bu versiyonda Marcus Fenix‘in oğlu JD Fenix ​​ve arkadaşları Del ve KaitSwarm tehdidini keşfediyorlar ve tehlikeyi durdurmak için yola çıkıyorlar. Çoğu zaman Swarm canavarı gruplarının arkasından, önceki oyunlarda olduğu gibi vurmaya başlayacaksınız. Ama Gears 5 oyundaki öncüllerinde iyileşen birkaç değişikliğe yol açıyor.

Gears 5

Gears 5 Oyun Hikayesi

Bu alanlarda gerçekten baştan çıkarıcı olan şey, karakterler arasında izin verdikleri birçok küçük an. 2. yasa, eski COG laboratuvarları ve Kait’nın cevaplarını arayacağınız tahkikatlarla dolu donmuş bir dağ bölgesi olan Kabar’ı keşfederken, Kait ve Del’i kendi başlarına bulur. Ancak, tüm segment, temel olarak gösterişli bir yolculuğa çıkarken, Kait ve Del arasında bir dizi karakter oluşturma konuşmasıyla canlanıyor. Gears 5’in yazıları bu karakter konuşmalarında en iyi şekildedir ve 2. ve 3. bölümlerdeki karakterlerle harcanan samimi zaman, onlara daha yakın hissetmenize yardımcı oluyor.

Kait, Gears 5’in kahramanı olduğu için olaya ilginç bir alternatif bakış açısı sunuyor. Temelde bir yabancıdır. COG karşıtı yetişmesi, kavga ettiği şehirdeki çocuk askerler ile ilişkisi ve insanlığın en büyük düşmanları ile belirgin bağları onu dikkat çekici kılıyor.  Oyun mutlaka bu fikri araştırmak için çok fazla zaman harcamak zorunda değil, ancak Delta takımı üyeleri arasındaki konuşmalarda, Kait’nın arkadaşlarına karşı hissettiği mesafeyi daha iyi anlıyoruz.

Ne yazık ki, Gears 5’in hikayesinin geri kalanı düzensiz. Kait’nın Locust ile olan bağlantısı hakkında daha fazla bilgi edinme arzusu anlatıyı ilerletmek için güçlü bir yöntem olsa da, Gears 5 oyunun ortasındaki daha merkezi konuları çok fazla gölgeliyor. Geri kalanlar, giderek artan Swarm tehdidiyle mücadele etmek için çeşitli görevleri tamamlama konusunda Delta’ı dolaşırken, daha kişisel şeyler de oyalanmaya bırakılıyor. Gears 5, en iyi hikaye konularını çok erken devreye sokuyor ve yarattığı ortaya koyma ve dönüm noktalarıyla çok fazla uğraşmadan oyun bitiyor.


Hikaye nihayetinde biraz kesik hissettiriyor, ancak hala oynamak için eğlenceli. Yapıdaki bazı önemli değişiklikler eski çerçevede yeni fırsatlar sağlamak için avantajlı. Alanları kendi temponuzda keşfettiğiniz için, genellikle cephane arayan ya da savaşa hazırlanmayan habersiz Swarm askerleri ile karşılaşırsınız, bu da size gizlice dışarı çıkma şansı verir. Ayrıca, görevlerinizde sizi takip eden R2-D2 benzeri bir robot olan Jack sayesinde, ekibinizin savaş alanında kullanabileceği yeni bir yetenek setiniz de bulunuyor. Jack, düşmanları zedeleyerek zıplayabilir, düşmanları sersemletir, görünmez hale getirir ve hatta düşmanın aklını kısa bir süre boyunca ele geçirir.

Jack, Gears 5’in kampanyasına bir ilerleme sistemi sağlıyor ve daha çeşitli oyunlarla ve işaretleme hedefleri şeklindeki hafif kadro kontrolüyle birleştiğinde, Gears’ı konfor bölgesinden bir şekilde çıkarmaya yardımcı oluyor. Jack’in yeteneklerini hızlıca değiştirme ve kullanma, size savaşta yeni kararlar alma şansını verir veya daha önce oynayamayacağınız farklı şekillerden faydalanabilirsiniz;

Jack, yeteneklerinizi birkaç farklı yol boyunca geliştirmenize olanak sağlayan bir yetenek ağacına sahiptir ve yeteneklerinizi oyun tarzınıza daha iyi uyacak şekilde ayarlayabilmenizi sağlar. Ayrıca, yan görevleri tamamlamak ve tüm bu özellikleri ve Gears’ı çevreleyen yan alanları araştırmak için ana nedendir.

Gears 5 Gelişmiş Özellikleri

  • Açık alanlar ve yeni yetenekler, her zamanki Gears kampanya temposunu ve oyununu yenilemeye yardımcı oluyor
  • Belirli rollere sahip karakterler oyun tarzınıza daha fazla bağlı hissetmenizi sağlıyor
  • İlerleme sistemleri, çok oyunculu modları daha derin hale getirmeye yardımcı oluyor
  • Karakter diyalogları, serinin en iyilerinden bazılarıdır

Gears 5 Zayıf Özellikleri

  • Kampanyanın birçoğu önceki Gears oyunlarının bir güncellemesi gibi hissettiriyor
  • Hikaye, 2. bölümden sonra tamamen ortaya çıkıyor, geri kalanların çoğu da önemsiz birer ayrıntı gibi duruyor.

Yorum yapın