Facebook’tan Sonra Bir Sosyal Platform Daha Kripto Para İşine Soyundu

Kripto para dünyası neredeyse her geçen gün bir yenilikle karşımıza çıkmakta. Güvenilir olduğu için daha fazla kullanım alanı bulan sektörde, Telegram da yerini almaya hazırlanıyor. Hem de parasını adını ve çıkış tarihini de duyurarak. Mesajlaşma firmasının yeni kripto parasının adının ‘Gram’ olacağı duyuruldu.

Daha önce de sosyal medya platformu olan Facebook, çıkardığı ‘Libra’ adlı para birimini kullanmaya çalışmış fakat yasal zorluklar yaşamıştı. Başka bir sosyal platform olan Telegram’ın bu işe kalkışması şaşkınlıkla karşılandı. Firmanın yasal sıkıntılar yaşayıp yaşamayacağını zaman gösterecek.

1.7 Milyar Dolar’ı Geri Ödemek Zorunda Kalabilir

Büyük bir yatırım hamlesi olarak görülen yeni para birimine yapılan yatırım 2018’de 1.7 milyar dolar olarak kayıtlara geçmiş durumda. Bu yatırımı yapan kişi ve kurumlar 31 Ekim’e kadar bekleyecek. Eğer bu tarihe kadar Gram piyasaya çıkamaz ise yatırımcıya paraları iade edilecek.

Haberin sahibi New York Times. Yayın kuruluşunun vermiş olduğu bir rapora göre Telegram iki ay içerisinde yeni kripto parasını piyasaya sürecek. Bitcoin yapısına benzer şekilde işlem görecek olan yeni kripto para Gram, firmanın küresel olarak 200 ila 300 milyon kullanıcısının kullanımına açılması beklenmekte.

Daha önce de aynı iddialar ortaya atılmış ancak firma herhangi bir açıklamada bulunmamıştı. Ancak verilen süre ve yatırım oranı göz önüne alındığında firmanın tüm gayretini bu işe verdiği belirtilmekte.


Yorum yapın