Escape From Tarkov (Yetenekler)

Siz de Escape From Tarkov’da yeni misiniz?

Bu yazımızda sizlerin Escape From Tarkov’da karakterinizi geliştirirken nelere dikkat etmelisiniz, hangi yetenekler PVP’de daha önemli, hangi yetenekleri daha hızlı geliştirmelisiniz gibi sorularınıza cevap vermeye çalıştık.

Yetenek Penceresi

Escape From Tarkov oyununda yetenekler penceresini açtığımız zaman karşımıza iki adet tablo çıkmaktadır. Bunlardan birisi yetenekler tablosu diğeri ise uzmanlaşmalar tablosu.

EFT oynarken oyun içerisinde yaşadığınız, yaptığınız her şey bu yetenek (skill) gelişimine katkı sağlamakta. Örnekleyecek olursak ağırlık taşıdıkça gücünüz, koştukça kondisyonunuz gelişiyor.

Yetenek seviyeniz arttıkça bu yetenekten faydalanma miktarınız da doğal olarak artıyor. Her yetenek seviyesi o yeteneğin size kazandırdığı özelliği kullanabilme miktarınızı arttırıyor.

Yetenek seviyesi artışına değinmişken belirtelim ki Escape From Tarkov’da bir yeteneğin en üst seviyesi 51. Seviye. Bu seviyeye ulaşan yetenek ELİT oluyor ve ekstra özellikler vermeye başlıyor.

Uzmanlaşma tablosunda ise kullandığınız silahın seviyesine göre level-1, level-2, level-3 gibi seviyesini görebiliyorsunuz. Bir silahı gerçek hayatta nasıl diğer silahlardan daha uzun süre kullandığınızda o silahla daha iyi işler çıkartabilecekseniz aynısı oyunda da geçerli.

Uzmanlaşma Nedir?

Oyunda bir silahla çatışma esnasında iki şekilde ateş edebiliyorsunuz. Doğrudan tüfeği omzunuza yaslamadan yani dürbünden bakmadan yapılan atışlar ve tüfeği omzunuza yaslayarak dürbün üzerinden (ADS – Aiming Down Side) nişan alarak yaptığınız atışlar.

Eğer kullandığınız silah seviye üç değil ise dürbünden ateş ederken şarjör değiştirmek isterseniz karakteriniz silahı omzundan uzaklaştırıyor şarjörü değiştiriyor ve tekrar pozisyon alıyor.

Ancak seviye üçte bu animasyonlar gerçekleşmeksizin hızlı bir şekilde aim (nişan) kaybı yaşatmaksızın şarjör değiştiriyor ve çatışmaya devam edebiliyorsunuz.

Nasıl Yetenek Seviyemi Yükseltirim?

Oyuna yeni başladığınızda EFT ilk baskınlarınızda skill gelişiminizi arttırmak için size bir buff (güçlendirme) veriyor. Bu buff sayesinde daha çok skill exp (tecrübe) kazanarak yeteneklerinizi daha hızlı geliştirebiliyorsunuz.

Tecrübe kazandıkça bu buff siliniyor ve normal puan almaya başlıyorsunuz. O oyun içerisinde daha fazla o yetenekten skill puanı kazanırsanız debuff (zayıflatma) yiyorsunuz ve yeteneğiniz daha yavaş gelişiyor.

Bir baskına girip arttırılmış tecrübe puanı ve normal tecrübe puanı alma sekansımız sonlandıktan sonra girdiğimiz baskından çıkıp yeni bir baskına girerek yetenek seviyemizi daha hızlı yükseltebiliriz.

Yetenek Sınıflandırması

Yetenekler oyunda kendi aralarında sınıflara ayrılmakta. Değinmemiz gerekirse bu sınıflar Fiziksel, Zihinsel, Savaş, Pratik ve Özel skiller olmak üzere bizlere sunulmuş durumda.

Özel skiller karakterinize göre yani seçtiğiniz tarafa göre belirleniyor. USEC ve BEAR için farklı geri dönüşleri mevcut. Gelecekte özel skiller arasında daha fazla ayrım olacağı da konuşulanlar arasında.

Öne Çıkan Yetenekler

Escape From Tarkov oynarken PVP ve PVE çatışmalarınızda göreceli olacak olsa da en ön plana çıkan yetenekler dayanıklılık, sağlık, bağışıklık, güç, metabolizma, stres direnci ve algı yetenekleridir.

Bu yetenekleri 51. Seviyeye ulaştırdığınızda karakteriniz daha fazla hasara dayanabilen, daha yükseğe zıplayabilen, daha hızlı koşabilen ve daha uzaktan duyabilen bir karaktere dönüşüyor.

Şunu belirtelim ki güncel olarak bağışıklık yeteneğinin oyunda aslında çok bir etkisi yok. Ancak geliştirici firmanın üzerinde çalıştığı hastalanma, zehirlenme veya radyasyon gibi oyunun içerisindeki zorluğu üst safhaya taşıyacak olan ekstra etkenlere karşı son derece önemli olacaktır.

Yetenek Gelişimi

Yetenek gelişimindeki en önemli konulardan birisi de sığınak (hideout). Bilmeyenler için sığınak içerisine çeşitli yapılar inşa edip bunlardan faydalandığımız bir kısmı Escape From Tarkov’un.

Sığınağa hava filtresi eklemek fiziksel yetenek gelişimine %40 oranında deneyim artışı sağlamakta. Sığınağa kütüphane eklemek ise pratik beceriler grubuna %30 deneyim artışı sağlamakta.

Yani yetenek gelişimi için baskınlarda bir yeteneği ne kadar kullandığımız önemliyken o yeteneğin gelişimini ne kadar desteklediğiniz de son derece önemli.

Yetenekler

Gelin EFT’de PVP ya da PVE yaparken ön plana çıkan bizi çatışma anında ve sonrasında avantajlı duruma getirecek yeteneklerden biraz bahsedelim.

  • Dayanıklılık

Dayanıklılık karakterimizin ne kadar uzun süre koşabileceğini belirleyen yeteneğimiz.

Her an sıcak çatışmanın olabildiği kimi zaman kaçmanız kimi zaman kovalamanız gereken bu oyunda karakteriniz dayanıklılığı ne kadar yüksek olursa o kadar hareketli olursunuz.

  • Güç

Güç yeteneği ne kadar yükseğe zıplayabileceğinizi ve ne kadar ağırlık yani malzeme taşıyabileceğinizi belirler. Yükseğe zıplayabilmek sizin için engelleri aşmayı daha kolay hale getirecektir.

Sonuçta bütün bu maceranın sebebi Tarkovdan çıkartmak istediğimiz malzemeler. Ne kadar güçlüysek o kadar çok malzeme çıkartabiliriz.

Öldürdüğümüz bir rakibin eşyalarını aldıktan sonra karakteriniz yeterince güçlü değilse yavaşlayacaktır bununda önüne geçmiş olursunuz.

  • Sağlık

Sağlık yeteneği çatışma esnasında aldığımız hasarı azaltmakta. Ne kadar azalttığı henüz tam bilinmese de isabet eden bir mermiden alacağımız toplam hasara belli bir miktar azaltma uygulayarak karakterimize yansıtmakta.

  • Canlılık

Canlılık yeteneği çatışmalarda aldığınız yaralardan oluşan kanama şansını düşürmekte. Aynı zaman bir uzvunuz kırıldığında (imleçte siyah olduğunda) o uzuvdan tekrar hasar aldığınızda ölme ihtimaliniz çok yüksek. Bu ölme ihtimalini de düşürmekte.

Canlılık yeteneği elit olduğunda yani 51. Seviyeye ulaştığında 20 saniye içerisinde kanamaları siz sağlık ekipmanı kullanmadan durdurmakta.

  • Stres Direnci

Bu yetenek karakterinizin stres altındaki durumunu göstermekte.

Kırılma yaralanma gibi durumlarda karakterinizde bir titreme meydana gelmekte. Bu titreme nişan almanızı ve dolayısıyla rakibinizi vurabilme şansınızı bir hayli düşürmekte. Bu yetenek titreme süresini düşürmekte veya titremeyi ortadan kaldırmakta.

Bu yetenek elit olduğunda karakteriniz Berserker mod denilen bir moda girmekte. Enerjiniz 100’ün altına düşünce aktif olan bu modda karakter kontrolü son derece zorlaşsa da 5 saniye gibi bir süre hasar almıyorsunuz.

  • Metabolizma

Karakterinizin yaptığı hareketlerde ne kadar enerji harcadığını belirleyen yeteneğimiz. Nişan alıp ateş etmekten koşmaya oyunda yaptığınız her şey bu yetenek ile doğrudan alakalı olduğundan son derece önemli.

Yetenek elit olduğunda açlık ve susuzluktan ölmüyorsunuz.

  • Algı

Bu yetenek karakterinizin diğer oyuncuları ve botları ne kadar uzaktan duyabileceğinizi belirliyor.

Yetenek elit olduğu zaman ilave olarak %50 duyma mesafesi kazanıyorsunuz. Ayrıca etrafta bir loot olduğu zaman ve sizin dikkatinizden kaçarsa ekranın ortasında beyaz bir nokta meydana gelmekte ve sizi görmediğiniz loot hakkında uyarmakta.

  • Taarruz Tüfeği

Bu yetenek piyade tüfeklerinizi kullanma becerinizi doğrudan etkilemekte. Ne kadar gelişirse piyade tüfekleri kullanırken o kadar az geri tepme alıyorsunuz ve daha hızlı şarjör değiştiriyorsunuz.

  • Geri Tepme Kontrolü

Bütün silah tiplerinde geçerli olan bu yetenek isminden de anlaşılacağı üzerine geri tepmeyi düşürmekte. Çatışmalarda ne kadar çok mermiyi istediğimiz doğrultuda yollarsak o kadar iyi olacağından son derece önemli bir yetenek.

  • Ameliyat

Baskın esnasında kırılan bir uzvun yani sağlık göstergesinde siyah olan kısmın onarılması için kullanılıyor. Bunun için iki tane kit mevcut. CMS ve Survival Kit. Bu yetenek geliştikçe ameliyat sonrası tamir ettiğiniz uzvun canında oluşan kaybı azaltmakta.

Ameliyat esnasında savunmasız durumdasınız ve ameliyat süresi bir hayli uzun. Bu yetenek ameliyat süresine de doğrudan etki etmekte ve kısaltmakta.

Sizler için elimizden geldiğince Escape From Tarkovda PVP ve PVE’lerde sizi öne geçirecek olan yetenekleri anlatmaya, oyundaki gelişim hızınızı arttırmaya yardımcı olmaya çalıştık.

Eğer oyunda yeniyseniz çok fazla bilgi ve tecrübe gerektiren bu oyunda sizlere verdiğimiz bu bilgiler oyundan aldığınız zevki son derece arttıracaktır.

Keyifli baskınlar!


Yorum yapın