CNC Tezgah Seçimi Neden Önemlidir?

Bir makine teknolojisi olan CNC (Bilgisayarlı Sayısal Kontrol), kodlar ile programlanan talimatlar üzerinden herhangi bir operatöre gereksinim duymadan parçaların işlenmesinde rol oynar. Üretimden geçirdiği metal, ahşap, seramik, plastik veya kompozit gibi malzemeleri istenilen şekle getirene dek hassas bir şekilde işler. CNC’lerin çalışma kapsamında, torna tezgahları, lazer kesiciler, aşındırıcı jet kesiciler, zımba presleri, freze makineleri ve endüstriyel aletler bulunur. Parçaları işlemede bilgisayarı kullanan bu makineler grubu, yaygın olarak torna tezgahları ve freze makineleri olarak öne çıkmaktadır. Çalışma modelinde, G-kodu ve M-kodu belli bir makine kontrol kodlarının sıralı halde CNC makinesine gönderilip, başlatma seçeneğine gidilir. Talimatlar ise bir kişinin aracılığıyla veya bilgisayar destekli grafik-tasarım (CAD) yazılımı ile yapılır.

CNC Takım Tezgahı Nedir?

CNC makinelerin üretimdeki rolünü anladıktan sonra, CNC takım tezgahlarını tanıyalım. Takım tezgahı, üzerine bağlı bir kesici takım yardımıyla parçaları şekillendirmeye yarayan tezgahlara denir. Kesici takımın çalıştırılmasıyla beraber iş parçasının hareketi doğrusal bir yönde olur. Ancak tam tersi şekilde işliyorsa bu defa kesici takımın doğrusal hareket ettiği görülebilir. Takım tezgahları işlemlere göre kategorilere ayrılır. Bu kategoriler CNC Torna Tezgahı, CNC Taşlama Tezgahı vb. olarak sıralanabilir. Kesme takımına ulaşması beklenen parçalar bilgisayar talimatlarının kılavuzluğunda işlemleri sıraya alır. Kesme aletlerinin buradaki görevi, malzemeyi iş parçasından çıkarmaktır. Burada anlaşılması gereken nokta, takımın yüksek hızda dönerek, iş parçasından birçok küçük talaşı kestiği ve bunları iş parçasından uzağa attığı olmalı. Çalışma prensipleri değişse de, genel anlamda amaç aynıdır.

CNC Tezgahların Geliştirilme Amacı

Tezgah kullanımlarında üretim hızlanır ve birim maliyetinin azalmasına sebep olunur,

İnsan eliyle üretilmesi zor olan parçaları işler ve seri üretimden geçirir,

İşlenmesi oldukça zor olduğu düşünülen parçaların üretimini kolaylaştırır,

Üretim bazında aynı hareketleri, aynı süreçlerde tamamlar.

CNC Tezgahların Kullanım Alanları

Birçok sektöre katkısı bulunan tezgahların havacılık, tıp, mobilya, gıda, kozmetik, otomotiv, savunma ve tüketici elektroniğinde hizmet verdiği görülebilir. Havacılık endüstrisinin CNC ile olan geçmişi uzun yıllara dayanmaktadır. Özellikle uçakların metal bileşenlerinde, kritik uygulamaları hassasiyetle tamamlayan makineler, endüstri içerisinde seçenekleri yükseltir. Otomotiv endüstrisine baktığımızda prototipleme ve üretim ekseni için düzenli olarak kullanılan CNC, çeşitli malzemeleri işleyerek, otomotive özel parçalar oluşturur. Tıp endüstrisine geldiğimizde, tek sefere mahsus üretilen özel parçaların cerrahi aletlerden implantlara kadar geniş bir yelpazeye yayıldığı görülmektedir. Savunma endüstrisi, özellikle askeri sektör içerisinde büyük gelişimlere imza atar. Güvenilir ve sağlam parçaların üretilmesinin sektör açısından önemli olduğu düşünüldüğünde, hassas çalışan ve insan hatasından arındırılan CNC’lere olan ihtiyaç kolayca anlaşılır. Savunmanın bir bakıma havacılık ve elektronik endüstrilerine bağlı olduğu, fakat üretilen parçaların daima daha sağlam, yenilikçi ve güvenilir olması gerektiği hatırlanmalı. Tüketici elektroniğinde her bir bilgisayar ve akıllı cihazların üretiminde sahneye çıkan CNC, yine özel parçaları işleyerek hayatlarımıza girer.

CNC Tezgah Seçiminin Önemi

Günlük yaşantımızda sıklıkla kullandığımız cihazların bile CNC makineler aracılığıyla elimize ulaştığını biliyoruz. Değişen imalata uygun olarak üretilen CNC Takım tezgahları, yine farklı versiyonlarla geliştirilerek piyasaya sunulmaktadır. Aynı zamanda bir yatırım aracı olarak karşılaştığımız tezgahların teknoloji, sistem vb. nedenlere bağlı olarak birbirinden ayrıldığı bilinmeli. Bu yüzden yatırımcı tarafın seçimlerini titizlikle incelemesi, gelecekte yaşanan sorunların önünü kapatır. Bu aşamada yatırımlarını makineler üzerinden devam ettirmek isteyen bir yatırımcı, hassasiyet noktası yüksek, son derece güvenilir ve karmaşık parçaları kolayca işleyebilen makineleri bulması gerekmektedir. Ancak seçim sırası geldiğinde üründe ilk bakılması gerekenler genel hatlarıyla; model, CNC sistemi, takım tezgahının doğruluğu ve ana özellikleri olmalı. Verilen sıralamaya göre gitmeden yapılacak seçimler yatırımcıyı finansal açıdan zorlayabileceği gibi, alınamayan verim yüzünden işi sonlandırması beklenebilir. Daha önce birçok kişinin piyasadan çekilme nedenlerinden birisinin seçimdeki önemi kavrayamaması olduğu anımsanırsa, başarılı bir ticaret hayatında yer edinmenin ilk kuralı çözülmüş olur. Başarı kadar, başarısızlığın anahtarına bakmak, bilhassa başlangıç aşamasında değerlidir.

CNC Tezgah Seçimlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yatırımcı seçimi öncelikle satın almak istediği ürün üzerinden yürütmelidir. Modeli incelemek ve hakkında üretim süreci gibi önemli detayları öğrenmek gereksinimlerini karşılayıp karşılayamayacağını anlaması için yeterli bir sebep olmaktadır. İşleme sırasında ne tür gereksinimleri olduğu öğrenilen modelde riskler ve maliyet değeri karşılaştırılmalı. Eğer maliyeti yüksek ve risk faktörü barındıran bir model görüldüyse daha çok işi garantileyen başka bir model üzerine yoğunlaşmak gerekir.

Sistem incelemesinde, aynı tip modellerin farklı CNC sistemlerine sahip olacağı bilinmelidir. Sistem özellikleri, performansı yükseltir veya düşürür. Aynı zamanda fiyatlandırmayı da değiştiren sistemler, tür ve teknik açısından oldukça geniş bir portföyle karşımıza çıkar. Firmalar arası değişen model ve fiyatlara rağmen sistem arayışında fiyata karşılık beklenen performansın alınıp alınmayacağı sorgulanmalı. Ayrıca kullanım ve bakım kısmının kolay ya da zor olduğu tespitini yapmak önemlidir. Kullanıma verilen her makine kadar sistemlerinde bir hizmet ömrü olduğu hatırlanırsa, iş seçim sırasında kolaylaşır. Unutulmaması gereken kısım, kazandıranın çok övgü veya marka adı olmadığı gerçekliğidir.

Hassas işleme bakılması gereken en önemli maddelerden birisi. CNC işlemelerde hassas denetim öğesinin olduğunu bilmemize rağmen, seçim sırasında aranması gereken temel gereklilikler vardır. Bunlar arasında eksen konumlandırma konusu doğrudan hassasiyete etki eder.

Listeyi takiben seçimlere neredeyse karar veren yatırımcı, işleme merkezini öğrenmeye çalışmalıdır. Merkez özellikleri motor gücünü, ana özellikleri ve eksen aralıklarını ortaya koyar. Kesme ve yüksek hız gibi konulara etki eden motor gücü, makinelere göre değişik performanslar sunabilir.

Maddeleri kabataslak saydıktan sonra, dikkat edilmesi gerekenlerden birisi imalat öncesine dayanmaktadır. İş parçası simülasyonunu 3D olarak sunmak doğru tezgahı bulmanıza yardımcı olur.

İmalat esnasında herhangi bir darbe vb. durumlara karşı güvenlik önlemlerinin ne denli yeterli olup olmadığı konusunda muhakkak soruşturma yapılmalıdır.

Satıcının firmayı eğitimden geçirip geçirmeyeceği, teknik destek verip vermeyeceği konuları netleştirilince, arıza ile bakım konularında yeterlilik aranmalı.

Yukarıda seçim sırasındaki başlıca hususları sizler için yeniden ele aldık. Konu hakkında daha fazlasını öğrenmek için CNC Takım Tezgahları başlığı altında sıralanan geniş çaplı maddelere göz atmanızı öneririz.

Kaynak: https://blog.parkurda.com/cnc-takim-tezgahlari/

Yorum yapın