Bu Bulmacalar Çocuklara Özel

Çocukların pandemi döneminde vakitlerini kaliteli geçirmeleri en büyük isteğimiz. Dışarı çıkamıyorlar, arkadaşları ile oynayamıyorlar ve dolayısıyla hep evde olmak zorundalar. Bu zamanlarda çocukların mobil oyunlara daha fazla ilgi gösterdiğini biliyoruz.

Bulmaca temelli oyunlar en çok tercih edilenler arasında. Bu oyunlar çocukların, zeka, hafıza ve problem çözme yeteneklerini geliştirir. Bu yeteneklerini geliştirirken, hem eğlensinler hem de öğrensinler diye IOS ve Android platformlarından bazı oyunları sizler için hazırladık.

En Güzel Dijital Çocuk Bulmacaları

Hem evlerimize kapanmak zorunda kaldığımız bu günlerde hem de sağlıklı bir şekilde hayatımıza devam edeceğimiz gelecekte çocukların en seveceği bulmacaların bazılarını burada sunduk ama eminiz siz de küçük bir araştırma ile harika bulmacalar bulabilirsiniz.

Sago Mini Friends

2-6 yaş çocukların zorlanmadan oynayacağı çizgi film tadında bir oyun Sago Mini Friends. Birçok minik karakterin yer aldığı uygulamada, öğrenecekleri bir başka şey ise, yardımlaşma, sosyalleşme ve arkadaşlık duyguları. Aslında bir nevi komşuculuk oyunu da diyebiliriz. Karakterimizi seçiyoruz ve bir başka karakterin evine misafir oluyoruz. Her ev bize farklı oyunlar ve bulmacalar sunuyor. Burada karakterlerin kıyafetlerini değiştirebilir, hayvanlar için yuva inşa edebilir, bazı yiyecekleri hazırlayıp paylaşabilirsiniz. Empati yeteneğinin de sınırlarını zorlayan oyunda, bir arkadaşınız az yemek yerse mutsuz oluyor. Bulmaca çözerken paylaşma içgüdülerini de açığa çıkaracak Sago Mini Friends’i Android mağazanızdan indirebilirsiniz.

Mekorama

Mekorama, diğer platformlarda bulunan bulmaca oyunlarından biraz farklı. Hatta söyleyeyim istedim: bence en iyileri arasında. Bir tür zeka oyunu oynayarak, robot arkadaşlarımıza yön tarif ediyorsunuz. Aile bireylerinizle de keyifle oynayacağınız Mekorama, onlarca farklı bulmacaya sahip. IOS ve Android Store uygulamalarından bu oyunu edinebilirsiniz.

MentalUP Zeka Oyunları

Elektronik cihazlarınızda çocuğunuz için mutlaka olması gereken bir uygulama Mental up. Pedagog ve YTÜ akademisyenleri çocuklar için özenle bu bulmacaları hazırladı. Uygulama birçok oyunu içinde barındırıyor ve 600 farklı seviye ile çocuklarınızın zekasını zorluyor. Çocuklarınızın motor becerileri, zeka gelişimleri ve hafızada tutma yeteneklerini kullanmalarını sağlayan Mental up, problem çözme konusunda da çocuklarınızın imdadına yetişiyor. 6 milyon kullanıcının severek edindiği bu uygulamayı sizler de dijital mağazanızdan indirerek çocuklarınızın hem eğleneceği hem de öğreneceği bir uygulamaya sahip olabilirsiniz.

Mental UP’ın Detaylarını İncele

Dig This

Bir nesne düşünün. O engeli alıp bir yere götürmenizi isteyen ve karşınıza bir çok engel çıkan uygulamalar mevcut. Ama Dig This, sizden nesneyi değil, alanı kontrol etmenizi bekliyor. Farklı bir bakış açısı yaratacak bu uygulamada çocukların farklı bir bulmaca oyunu ile zeka gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Mars Pop

Mars Pop yalnızca Android platformlarda bulunuyor. Balon temalı bu oyun, eşleştirme ve bulmaca temelli tasarlanmış. Renkleri aynı olan balonları yan yana getirip patlatıyorsunuz. Biz çok eğleneceğinizi düşünüyoruz. Basit görünebilir, ama Mars Pop oynarken zamanın nasıl aktığını hissetmeyeceksiniz bile.

Sudoku for Kids

Çocuklar için hazırlanmış bir sudoku oyunu. Oyunu çocuğunuza anlatmak için biraz bahsedelim: 1’den 9’a kadar olan sayılarla bu oyunu oynuyorsunuz. Sütun, kare ve satırlarda aynı sayıyı iki defa kullanmamaya çalışacaksınız. Birkaç sayı yerleştirdikten sonra nerede yanlış yaptığınızı anlayacaksınız. App Store ve Google Play Store üzerinden bu oyun sizlerin beğenisine sunulmakta.

2048

Bir dönemi kasıp kavuran, kimsenin telefonunu elinden bırakmak istemediği, rekorlar peşinde koştuğu bir oyunla devam ediyoruz. Oyun toplama işlemi üzerine kurulu. Aynı kareleri üst üste getirdiğinizde toplanıyor ve bir kare haline geliyor. Tüm kareleri doldurduğunuzda ise oyuna baştan başlamak zorunda kalıyorsunuz. Kısıtlı alanınız olduğu için pratik zeka bu oyun için olmazsa olmaz. Her iki dijital platformda da bu oyun sizleri bekliyor.

Kelime Sörfü

Harfler ile kelime yaratma oyunu. Kelime dağarcığınızı geliştirebileceğiniz, okula yeni başlayan çocukların sözcükleri tanımaları için benzersiz bir uygulama. Renkli grafikleri ve çok zorlandığınızda size verilen ipucu ile bir sonraki seviyeye geçmek için can atacaksınız. Hemen Store uygulamanıza girerek bu uygulamayı indirmelisiniz.

Yorum yapın