BMW Motorrad İle Hayalinizi Yaşayın!

BMW Motorrad Günleri bazıları için, 2001’den bu yana her yıl diğer motosiklet arkadaşlarıyla bir araya gelmek için yapılan bir yolculuktu; bazıları içinde, var olan en büyük ve en iyi BMW motosiklet festivaline ilk bakış şansıydı. Ziyaret sebebi ne olursa olsun, BMW Motorrad topluluğu her yıl temmuz ayında olduğu gibi 2019’da da tekrar birleştiğinden beri sadece BMW Motorrad motorlarına binmenin ve aksiyona katılmış olmanın mutluluğunu kutlamak için yine hayal kırıklığına uğramadı.

Favori BMW Motorrad Modelinizi Seçin

BMW Motorrad Günleri’nde her yıl öne çıkan en önemli noktalardan biri, bazı yeni modellere ilk kez göz atma şansı ve mevcut modeller için bazı yeni boya seçenekleri. Yeni bir renk şemasının bir motosikletin görünüşünü ne kadar değiştirebileceği şaşırtıcı. 719 farklı renk, motosikletlerin ve onun sahibinin kendine özgü karakterini vurguluyor. Ayrıca şimdiye kadar BMW Motorrad tarafından üretilen en yüksek kapasiteli motosiklet olma özelliğini de sürdürüyor.

R Nine T / 5 Bir Rüya Makinesi

BMW Motorrad’ın 5 dramatik yeni model serisini piyasaya sürmesinden bu yana yarım yüzyıl geçtiğine inanmak zor. Bu yüzden BMW Motorrad Günleri etkinliğinin, ana etkinlik arenasında şaşırtıcı R nine T / 5 özel modelinin açılışını gerçekleştirebilmesi motorcular için büyük bir zevkti. Tepkilere bakılırsa, bu yeni güzellik en az 50 yıl boyunca aramızda kalabilir. Tamamen yeni geliştirilen şasi ve motorun yanı sıra yeni ve modern bir tasarımla BMW, zamanın genişleyen motosiklet pazarı üzerinde kalıcı bir etki yaratmaya hazırlanıyor.

Turlardan Engebeli Araziye

BMW Motorrad modeli panoramik dağ turlarından en son modellerin deneme sürüşlerine ve hatta seyircilerin tezahüratlarıyla dolu köylerde dolanan dev motosiklet yarışlarına katılmak için eşsiz bir şanstır.

BMW R Nine T/ 5’in Öne Çıkan Özellikleri

 • l Hava / yağ soğutmalı boxer motoru, 1170 cc kapasiteli ve EU4 gereksinimlerini karşılayan 81 kW (110 hp) gücündedir.
 • l Jantlar, önden 3,5 x 17 inç ve arkadan 5,5 x 17 inç.
 • l Önde 320 milimetre ikiz diskli fren.
 • l Standart olarak ABS ve ASC (Otomatik Stabilite Kontrolü).
 • l Standart olarak ısıtmalı tutma yerleri.
 • l Krom manifoldlar ve arka susturucu ile paslanmaz çelikten yapılmış 2’si 1 arada egzoz sistemi.
 • l Krom aynalar
 • l Diz üstü tamponlu yakıt deposu ve ayrıntılı efektli boya, Lupin Blue metalinde duman efekti ve çift çizgi işaretlemesi.
 • l Lupine Blue’da ön çamurluk, çift çizgi işaretli metalik.
 • l Tarihi selefi uyandıran krom dekoratif unsurlar ve beyaz borular ile çift koltuk.
 • l Alüminyum gümüş çatal sürgü tüpleri ve tekerlekleri.
 • l Körüklü teleskopik çatal.
 • l Dövme, açık eloksallı alüminyumdaki çatal köprüler ve ayak dayanakları gibi üst düzey detaylar.

Detaylı Olarak BMW R Nine T / 5

BMW R nine T / 5, 101 milimetre delik, 73 milimetre strok ve dolayısıyla 1,170 cc kapasiteye sahip diğer R nineT modellerinin bildiği hava / yağ soğutmalı boksör motoruna sahiptir. Pik çıkışı 7,750 dev / dak iken 81 kW (110 bg) ve 116 Nm’lik maksimum tork, maksimum 8,500 dev / dak motor hızında 6,000 dev / dak’a ulaşmaktadır.

Klasik karşılığını yansıtmak için R nineT / 5, R nineT Racer’ın cilalı arka susturucusunun yanı sıra krom manifoldlarını içeren bir egzoz sistemi ile donatılmıştır. Egzoz ucu bölümü, şekli 5 / susturucuların konik uç kısımlarını hatırlatan doğal, paslanmaz çelikten imal edilmiştir.

Diğer R nineT modelleri gibi, R nineT / 5 de modüler yapıdaki çelik boru biçiminde bir boşluk çerçevesine sahiptir. Üç bileşenden oluşur: bir ana ön bölüm, entegre uç parçalı bir arka bölüm ve hepsi birlikte cıvatalanmış bir yolcu çerçevesi.

Çıkarılabilir alt şasiden dolayı R nine T / 5 aynı zamanda görünüşünü ve dolayısıyla BMW Motorrad karakterini tamamen kişisel zevkinize göre değiştirmek için birçok imkan sunuyor. R nine T / 5’in şasi geometrisi, bisikletin dinamik ve aktif sürüş hedeflerine de hitap ediyor. Hafif ayaklı yol tutuşu, nötr viraj alma tepkisi ve yüksek seviyede yön dengesi için tasarlanmıştır, bu nedenle özellikle virajlı yollarda sürüş keyfi sunar. R nine T / 5’in dingil mesafesi 1.493 mm, tekerlek 105 mm ve direksiyon başı açısı 63.4 derecedir.

50 yıl önceki / 5 modellerde olduğu gibi, R nineT / 5 de tarihi arketipini gerçek anlamda yeniden yaratan koltuk sayesinde yolcu dostu. Sürücü için koltuk yüksekliği yaklaşık 825 mm’dir, bu da dar bir iç bacak genişliği ile birlikte hem sürücü hem de yolcu için rahat bir koltuk konforu sağlar.

Geleneksel olarak tasarlanmış 43 mm teleskopik çatal, 125 mm yay hareketi sağlar. Teleskopik çatal üzerindeki tozluklar, tarihi orijinalden açıkça ödünç alınmış bir özelliktir. 50 yıl önce işlevleri, kayar boruların sert krom kaplı yüzeyi için – örneğin taş yongadan ve aynı zamanda uzun vadeli salmastra sorunlarına yol açmaya devam eden ince taneli kirlenmeye karşı koruma sağlamaktı.

Çatallı kayar tüpler için seçilen kaplama ayrıca / 5 modelini andırıyor. Tekerlek göbekleri ve tekerlek telleri, motor ve dişli kutusu gibi Alüminyum Gümüş ile kaplanmıştır. Siyah kaplamalı çerçeve ve siyah pervane şaftı muhafazası da, tarihi orijinal BMW Motorrad modellerini hayata döndürmek amacıyla kusursuz bir şekilde sergilenmektedir.

Çatal köprüler ve ayak dayanakları artık camdan kumlanmış ve daha sonra net bir eloksal kaplama verilen bir yüzeye sahip yüksek kaliteli hafif alüminyum dövme parçalardır. Diğer alüminyum özellikler arasında çift kanatlı boru gidonları ve kelepçe bulunur.

Arka tekerlek kontrolü, BMW Motorrad Heritage deneyim dünyasına ait diğer boxer modellerinde kullanıldığı gibi Paralever tek taraflı sallanan kol ve monoshock ile kanıtlanmış bir şekilde halledilir. Ön yük ve geri tepme sönümü ayarlanabilir ve arka süspansiyon 120 mm sürüş sağlar.

R nine T / 5, önde 3,5 x 17 inç ve arkada 5,5 x 17 inç boyutlarında tel tekerleklere sahip olup, sırasıyla 120/70 ZR 17 ve 180/55 ZR 17 boyutlarında lastikler vardır.

Geçmişe uygun bir onay, aynı zamanda tarihsel referans modelinde olduğu gibi siyah olarak biten yuvarlak farın çelik sac gövdesiyle de sağlanmıştır. Karşılık gelen tarzda, R nineT / 5 beyaz dönüş göstergeleri ve bir LED arka ışığı ile donatılmıştır.

Önde dört pistonlu fren kaliperi ve 320 milimetre çapa sahip ABS fren diskleri ve ABS, BMW Motorrad modellerinde emniyetli yavaşlama sağlar. ASC (Otomatik Stabilite Kontrolü) de mevcuttur.

BMW, 50 yıl önce, far ve lambayı tek bir ünitede hız göstergesi ve motor devri gösterimini birleştiren dairesel bir aleti barındırmak için kullandı. O zamanlar en son teknolojiye sahip bir bilgi merkezi, bugün R nine T / 5’teki çağdaş teknoloji ile değiştirildi.

Gösterge paneli – aynı şekilde dairesel bir ünite olarak tasarlanmıştır – R nineT / 5’in klasik, azaltılmış görünümüyle uyumlu bir şekilde eşleşen analog hız göstergesine ve entegre gösterge lambalarına sahiptir. Yüksek kaliteli bir metal mahfazaya yerleştirilmiş, basit işlevselliği, tamamen 50 yıl önceki / 5 model için çok tipik olan yaklaşım olan esaslara indirgenme prensibine adanmıştır.

İstenirse, BMW Motorrad özel aksesuar yelpazesi, analog göstergeli klasik bir motor devir sayacının eklenmesini sağlar. Ek olarak, R nine T / 5 saat ve yol mesafesi gibi önemli bilgileri gösteren bir LCD ekrana sahiptir.


Yorum yapın