Bilgisayar Performansını Artırma Yolları (Win 10)

İnternette gezinirken bir noktada virüs tespit etmek neredeyse imkansızdır, ancak yeni Windows Defender yazılımı PC’nizde büyük sorunlara neden olabilecek kötü amaçlı yazılımları bulmayı hiç olmadığı kadar kolaylaştırmıştır. Üçüncü taraf programların kurulumu da kolaydır ve casus yazılımları veya virüsleri temizlemede etkili olabilir.

Bazı güvenlik yazılımları çalışma performansı açısından son derece verimli olabiliyorken bazıları güvenliği sağlamak için sistem kaynaklarını sömüre biliyor. Bu konuda dikkatli olmalısınız.

Disk Temizleme ve birleştirme kullanın

Her bilgisayarda, bir süredir kullanılmamış, gereksiz olan birkaç dosya ve program vardır. Disk temizleme, hangi uygulamaların ve dosyaların bilgisayarınızdan silinebileceğini bulmanızı sağlar ve kullanacağınız programlar için sürücü alanını boşaltır.

Windows arama kutusunda Disk Temizleme araması yaparsanız Windows 10 ile entegre Disk Temizleme uygulamasına ulaşabilirsiniz. Hızlı bir tarama, kullanmadığınız veya artık gerekmeyen geçici dosyaları gösterir.

Ayrıca disk birleştirme işlemini düzenli olarak planlamanız gerekir, böylece ne kadar sabit disk alanına sahip olduğunuzdan haberdar olabilirsiniz. Windows arama kutusuna Sürücüleri Birleştir ve İyileştir yazarak disk birleştirme uygulamasını kullanabilirsiniz.

Bilgisayar Performansını Arttırmak İçin Bir ​​SSD Sürücüsü Kullanın

SSD’ler HDD’lere göre veri yazmak ve okumak konusunda çok daha başarılıdırlar. Windows’un kurulu olduğu sürücünün SSD olması hem bilgisayarınızın hem de kullandığınız uygulamaların çalışmasını hızlandıracaktır. Bilgisayarınızın saniyeler içinde açıldığına tanık olacaksınız. İhtiyacınıza uygun olan bir SSD için önceden araştırma yapmakta fayda var.

Web Tarayıcınıza Bir Göz Atın

Küçük ayarlamalar PC’nizin hızında genellikle bir fark yaratabilir. Kullandığınız tarayıcıyı, web sayfalarının, videoların ve resimlerin yüklenme hızını yavaşlatabilir veya hızlandırabilir. Tarayıcınızın bir süredir boşaltılmamış bir önbelleği varsa, ayarlar sayfasına göz atın.

Önbellek, çeşitli web sitelerini ziyaret ederken indirilen şeyleri içerir. Birçok site, göz atma alışkanlıklarınızı bulmak için çerezleri kullanır ve bir siteyi ziyaret ettiğinizde tıkladığınız reklamlar da bir iz bırakacaktır. Önbellek bu dosyaları bilgi olarak tutar ve eğer çevrimiçi çok zaman geçiriyorsanız, bu dosyalar birikir ve bilgisayarınızın daha yavaş çalışmasına neden olur.

Tarayıcınız açıkken Ctrl+Shift+Del tuş kombinasyonunu kullanarak Tarama Verilerini Temizleme ekranına ulaşabilirsiniz. Burada Tarama geçmişi, Çerezler ve diğer site verileri, Ön belleğe alınan resimler ve dosyalar ile ilgili temizleme işlemlerini yapabilirsiniz.

Özet

Bilgisayar performansını arttırma adına sorun yaşıyorsanız, daha verimli çalışmasını sağlamak için genellikle bazı küçük değişiklikler yapılması gerekir.

Kötü amaçlı yazılım, casus yazılım veya yavaş hızlara neden olan bir virüs olup olmadığını görmek için bir koruma programı kullanmayı düşünün.


Yorum yapın