Bilgisayar Özelliklerine Bakma (Nasıl Yapılır)

Siz de bilgisayar özelliklerine bakmak mı istiyorsunuz? Bu yazımızda bilgisayar özelliklerinize nasıl bakabileceğinizi anlattık.

Günümüzde bilgisayarlar neredeyse hayatımızın en büyük parçalarından birisi haline gelmiştir. Hemen hemen her gün kullanmakta olduğunuz bilgisayarınızı tanımanız aslında son derece önemlidir ve birçok avantaj sağlar.

Bilgisayar alırken veya satarken en önemli husus olan bilgisayar özelliklerini iyi bilir ve tanırsanız, sizin en için en uygun bilgisayarı kolaylıkla alabilir veya bilgisayarınızı ihtiyaç duyan birisine kolaylıkla satabilirsiniz.

Bilgisayarınızın sistem bilgisini öğrenmek, ekran kartının modelini ve özelliklerini öğrenmek veya RAM özelliklerine bakma aslında çok basit.

Gelelim kafanızdaki pc özelliklerine bakma ve özellikleri öğrenme sorunuzun cevabına. Aşağıdaki yöntemleri kullanarak kolaylıkla bilgisayarın tüm özelliklerine bakma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sistem Özelliklerine Bakma

Bilgisayarın özelliklerini öğrenme, bilgisayarın işlemcisine bakma gibi işlemler ve bilgisayar ramına nasıl bakılır gibi sorularınızda istediğiniz bilgiye ulaşmak için birkaç yöntem mevcut.

1. Masaüstü Yöntemi

Bilgisayarınızın temel özelliklerini öğrenmek için Windows 10 ve diğer Windows sürümlerinde de uygulayabileceğiniz bu yöntemde masaüstünüz de bulunan “bu bilgisayar” klasörüne sağ tıklayıp açılan menüde en altta bulunan özellikler sekmesine tıklayın.

Açılan pencerede bilgisayarın RAM özellikleri, işlemci, işletim sistemi gibi temel sistem özelliklerini göreceksiniz.

2. DOS Yöntemi

Bu yöntem için klavyenizden Windows tuşuna basılı tutarken “R” tuşuna basın (Windows + R). Açılan pencereye “CMD” yazın ve “Enter” tuşuna basın. Açılan pencereye “systeminfo” yazın ve tekrar “Enter” tuşuna basın.

Bu sayede pencerede bilgisayarınıza ait bilgisayarın işlerim sistemi, işletim sisteminin tarihi, anakart özellikleri, RAM özellikleri gibi pek çok bilgi sıralanacaktır.

3. “dxdiag”

DOS yöntemiyle benzer çalışan bu method da sıklıkla kullanılmakta. “Windows + R” tuşuna bastıktan sonra açılan pencereye “CMD” yazın ve “Enter” tuşuna basın. Gelen pencereye “dxdiag” yazın ve tekrar “Enter” tuşuna basın.

Bu yöntem bilgisayarınızla ilgili hemen hemen her türlü bilgiyi farklı başlıklar altında sekme sekme göstermekte. Görüntü sekmesinden ekran kartınız ve diğer görüntü bağdaştırıcılarınızla ilgili bilgilere bakabilirsiniz.

4. Harici Yazılım Kullanma

Son olarak bilgisayar özelliklerinize bakmak için bilgisayarınıza program yükleyebilir ve kullanabilirsiniz. “CPU-Z” programını ücretsiz olarak indirebilir ve bilgisayarınızla ilgili merak ettiğiniz hemen hemen her şeyi öğrenebilirsiniz.

Kullanması oldukça basit bir program olduğundan herhangi bir sorun yaşamadan kullanabilirsiniz.


Yorum yapın