Aphelios yetenekleri, Build ve Rün Önerisi

League of Legends oyunun’da Senna’ dan sonra yeni bir şampiyon daha gelmek üzere. Şampiyonun adı Aphelios. LoL şampiyonlarının şuan için sonuncusu olan ve şu sıralar PBE serveri üzerinde deneme aşamasında. Aphelios build arayanlar için ve Aphelios oynanış hakkında fikir edinmek isteyenler için önemli açıklamalarda bulunacağız.

Öncelikle Aphelios ADC olarak tasarlanan bir karakterdir. Şunu belirtmek isterim ki. ADC ile yetinmeyip mid lane bölgesinde de oynanabilir havası vermektedir. Farklı bölgelerde oynamak isteyenler için denene bilir. Sizler için Aphelios yetenekleri hakkında ufak detaylar verip ve Aphelios rün arayışında olanlar için kendi denemelerimiz sonucunda çıkartığımız önerileri sunacağız.

Aphelios Şampiyon Özellikleri

 • Aphelios’ un kendine özel bir arayüzü vardır.
 • Aphelios seviye atladıktan sonra bir yeteneğini geliştiremez.
 • 1.seviyede ”W” yeteneği kendiliğinden açılır.
 • 2.seviyede Q kendiliğinden açılır ve 6. seviyede ”R” kendiliğinden açılır.
 • 11. ve 16. seviyelerde ”R” kendiliğinden güçlendirilir.
 • Aphelios her seviye atladığında kendini bir konu üzerinde güçlendirebilir. 1.Saldırı gücü, 2.Saldırı hızı, 3.Zırh delme.
 • Aphelios’ un her silahının en başta 50 kurşunu vardır. Kurşunu bittiğinde mevcut silah yerine diğer silahlarından biri gelir.
 • Aphelios’ un birincil silahının son 10 kurşunu sağ tarafta gözükür ve bu sayede kurşunlarının azaldığını daha rahat fark edebilirsiniz.

Aphelios Yetenekleri

 • Q yeteneği elindeki silaha göre değişen bir yetenek kullanır ve ikincil silahına göre ekstra efektler uygulayabilir. (10 kurşun harcar)
 • W yeteneği birincil ve ikincil silah arasında geçiş yapmanızı sağlar.
 • ”R” yeteneği bir bomba fırlatır ve o anki birincil silahınıza göre ekstra efektler uygular.

Calibrum

Kendisi dürtme silahı olarak’ta adlandırılır. Menzili diğer silahlardan daha fazladır. Q yeteneği rakibe bir ışın fırlatır ve ışın çarptığı ilk rakibe hasar verip işaretler. İşaretlenen rakibe aphelios belli bir süre içerisinde mesafe ne kadar fazla olsa’ da 1 normal vuruş yapabilir. Birincil silah iken ”R” kullanılırsa hasar alan tüm rakipler işaretlenir.

Severum

Can yenileme silahıdır. Bu silahı kullanırken verdiğiniz hasarın bir kısmı iyileştirme olarak size geri döner. Eğer canınız ful ise o iyileştirme belli bir seviyeye kadar size kalkan olarak gelir. ”Q” yeteneği hem Severum hemde ikincil silahınız ile birlikte hızlı bir şekilde saldırılar yapar. Bu saldırılar silahların efektlerini’ de uygular ancak normal vuruşlardan biraz daha az hasar verirler. Birincil silah varken ”R” kullanılırsa aphelios sabit iyileştirme verir.

Gravitum

Kitle kontrol silahıdır. Vurduğunuz rakipleri yavaşlatır. Q yeteneği Gravitum tarafından yavaşlamış rakiplere hasar verir ve onları yerlerine mıhlar ancak Q yeteneği ikincil silahın efektini uygulamaz. Birincil silah iken ”R” kullanılırsa rakibi baya yavaşlatır.

Infernum

Koridor temizleme silahı (pompalı tüfek). Normal vuruşlar ekstra hasar verir ve vurduğunuz hedefin arkasındaki hedeflere vuran bir dalga saçar. Q yeteneği bir dalga fırlatır ve hasar verir. Aphelios hasar alan tüm rakiplere ikincil silahı ile saldırır. Birincil silah halinde ”R” kullanılırsa bomba daireler şeklinde ekstra hasar verir.

Crescendum

Saldırıları kısa mesafeden daha etkilidir. Fırlattığınızda silahınız geri dönene kadar bir daha vuruş yapamazsınız. Saldırı hızı dönüş süresini hızlandırır. Q yeteneği yere ikincil silahınızın bir klonunu koyar ve yerdeki klon rakiplere ateş eder. Birincil silah iken ”R” kullanılırsa crescendum’ un belli bir süreliğine hasarını arttırır.

Aphelios oynayanlar için tavsiyeler

Oyunun başlangıcında güçlendirme halkalarınızı saldırı gücü üzerine kullanın. Ardından rakipte çok tank yoksa saldırı hızını fulleyin. Çünkü zırh delme % olarak uygulanır ve rakibin yüksek seviyede zırhı yoksa çok bir işe yaramaz. Silahlarınızı iyi değerlendirin, örnek olarak Calibrum mermilerini rakip dürtmek için kullanırken, Severum‘u daha çok canınız azken kullanın. Gravitum‘u gang atarken veya TF’ lere saklayın. Infernum‘u lane itmek için kullanın. Crescendum‘u ise kuleleri yıkmak için kullanın. Q yeteneğiniz 10 merminizi kullanmasına rağmen 1 merminiz varken de kullanabilirsiniz ve bu sayede Q kullanırken 9 mermi tasarruf etmiş olursunuz. Kurşunları iyi gözleyin çünkü bir anda silahınız’ın mermisi bitince planlarınız suya düşebilir. Birincil silahınız kadar ikincil silahınız’ın da farkında olun. Diğer silahlarınıza geçip rakibinizi şaşırtabilirsiniz.

Aphelios Rün

Aphelios Build

5. İtem seçimini oyun tarzına göre şekillendirebilirsiniz.


“Aphelios yetenekleri, Build ve Rün Önerisi” üzerine bir yorum

Yorum yapın